Salı , 31 Ocak 2023

Hamburg’da “Parti ve Devrim Şehitleri”ni anma etkinliği düzenlendi

 Hamburg Partizan taraftarları, Ocak ayında “Parti ve Devrim Şehitleri”ni anma etkinlikleri kapsamında 29 Ocak pazar günü bir anma etkinliği düzenledi.
Dünya ve Türkiye tarihinde demokrasi, devrim ve komünzim mücadelesinde yaşamını yitirenler için bir dakikalık saygı duruşu ile başlayan etkinlik, yapılan konuşmadan sonra Sinevizyon gösterimi ile devam etti. Değişik örgütlenmelerden gelen dayanışma mesajlarının okunmasından sonra sahne alan Grup CemRe’nin yorumladığı devrimci türkülerle anma etkinliği devam etti
Anma etkinliğinde yapılan konuşmalarda, 15 Ocak 1919’da Alman Komünist partisi kurucu önderlerinden Rosa Lüksenburg ve Karl Liebknecht’in katledilmeleri. Ocak 1921’de 28’i 29’ a bağlayan gece TKP’nin kurucusu ve önderi Mustafa Suphi ve on dört yoldaşı Karadeniz’de katledilmesi, 21 Ocak 1924’te  Lenin yaşamını yitirmesi, 24 Ocak 1973 de Dersimin Vartinik Mirik mezrasında çıkan çatışmada TKP/M-L TİKKO’ nun militanı Ali Haydar ve TKP/M-L’nin kurucusu, önderi İbrahim Kaypakkaya’nın ağır yaralı olarak sığındığı köy öğretmeni ve muhtar tarafından ihbar edilerek yakalanması, edebiyat tarihinde önemli katkılar sunan Cemal Süreyya’nın 9 Ocak 1990’da yaşamını yitirmes, 19 Ocak 2007’de gazeteci Hrant Dink’in katledilmesi gibi, Dünya ve Türkiye’de demokrasi, devrim ve komünizim mücadelesinde aramızdan ayrılan tüm insanlar ile ilgili bilgilerin aktarılmasının yanısıra, gerek dünya’da gerekse de Ortadoğu ve Türkiye coğrafyasında yaşanılanlar ile ilgili görüşler ifade edildi.
Genel durumun değerlendirildiği konuşmada, ”Çelişme ve çatışmaların ağırlık merkezi Ortadoğu ve Türkiye’ye kaydığı bu süreçte, kapitalist sistem, krizini kaosu içinde yolunu şaşırmış durumda. Sermaye kendi gelişmesinin taşıdığı kaçınılmaz çelişme ve uzlaşmazlıkların baskısı altında git gide güçten düşüyor. Dünya pazarının sınırlı kapasitesiyle, kapitalizmin üretken olanaklarının aşırı büyümesi arasındaki derin uçurumun felaketli sonuçları, sistemi her yerinden zincire vuruyor. Artı-değer avcıları zorda; sistemin dikişleri tutmuyor. Güç alanlarını genişletmek için müdahil oldukları Ortadoğu ve Kürt coğrafyası ise ateşle sarsılıyor.”
Türkiye konusundaki değerlendirmede: ”15 Temmuz darbe girişiminden sonra, tarihin en pervazsız saldırganlığıyla karşı karşıya. Darbe girişimi, devletin dümenindeki Tayyip ve AKP için, ülkeyi yeniden dizayn etmede ”Tanrının bir lütfu” oldu. Ötekileştirilen herkes potansiyel suçlu. Nefes almanın bile yasaklandığı bir süreçtir yaşanan. Tek bayrak, tek millet, tek devlet üzerinden azgınca Türk milliyetciliğinin, ortacağ küfü dini gericilikle harmanlanarak pompalandığı bu özgün mecra, koyu bir faşizmin hüküm sürdüğü yaygın bir ”Sürek avı”dır; işçiye, emekçiye, özellikle Kürt, komünist, devrimci ve ilericilere ve onların örgütlenmiş kurum ve güçlerine, Selahattin Demirtaş ve diğerleri örneğinde olduğu gibi seçilmiş vekillerine bile yönelebilen. Ne var ki bu durum, aynı zamanda aydınlığa açılan kapıyı aralayan olanaklar, fırsatlar ve koşulları da bağrında taşıyor” şeklinden ifade edilen konuşmalarda, günün koşullarına göre tüm saldırılara karşı hedefleri berrakça saptanmış, eylem birlikleri üzerinde tarihsel bir sorumluluk halini aldığı bir dönem olarak ifade edildi.
Güncel / Hamburg

About Editör .

Check Also

8 Mayısta ırkçılık lanetlenecek, ırkçı terör kurbanları anılacak

Hamburg’da Ramazan Avcı İnisiyatifinin (RAİ) çağrısı üzerine oluşan birlik, 8 Mayısta”Hanau Her Yerde” başlığı altında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.