Pazar , 5 Şubat 2023

Hamburg’da ‘Osmanen Germania’ çetesi hakkında soru önergesi

Almanya’da bin 500 kişilik özel kuvvet polisinin, MİT ile bağlantısı olduğu iddia edilen  “Osmanen Germania” adlı çeteye baskın düzenlenmesinin yankıları devam ediyor.

Almanyhamburg_osmanen_germania_a’nın en yüksek tirajlı Bild gazetesinin aktardığı habere göre ‘Osmanen Germania’ (Almanya Osmanlıları) adlı grubun Türk istihbaratı (MİT) ile bağlantısından şüpheleniliyor. Aramalarda ele geçirilen birçok bilgisayarların incelendiği açıklandı.

Bild gazetesine önceki gün konuşan bir polis yetkilisi, Osmanen Germania çetesinin MİT ile bir bağlantısı olduğuna dair bulguların mevcut olduğunu açıklamıştı. Polis yetkilisi, “Savaş Silah Kontrol Yasasıyla taşınan silahların Almanya’daki Kürtlere karşı kullanılmasının tehlikesi var. Ayrıca suç işlemek üzere bir komplonun yapılacağından da şüpheleniliyor” şeklinde açıklamada bulunmuştu.

Alman sol günlük gazete Junge Welt gazetesinde ‘ Erdoğan’ın Rocker Grubuna Baskın Düzenlendi’  başlıkla yer alan haberde, Darmstadt Savcılığı’nın talimatı ve Hessen Eyaleti Krimal Dairesi’nin öncülüğünde operasyon yapıldığına dikkat çekiliyor. Araştırmalar Hessen, Bavyerya, Baden Württemberg, Nordrhein Westfalen, Aşağı Saksonya ve Hamburg eyaletlerinde yapıldı. Somut olarak silah, uyuşturucu, cephane, yazılı belgeler, yasadışı işlerin yapıldığına dair bulgular ve paramiliter gruplaşmayı kanıtlamak için araştırmalar yapılıyor. Araştırmalarda bin polis memuru yer alıyor; bunların arasında özel kuvvetler de yer alıyor’ denildi.

Haberde Osmanen Germania çetesinin ilk olarak 2015 yılında farklı milletlerin biraraya gelmesiyle oluştuğu ancak çok kısa zamanada etnik bir kimliğe büründüğü özellikle de Kürtlerin gerçekleştirdiği eylemlerde grubun ‘ karşı yürüyüş’ düzenlediğine ve burada şiddete başvurduklarına dikkat çekiliyor. Haberde ayrıca Osmanen Germania Grubunun (Almanya Osmanlıları) Hamburg Sorumlularından Müslüm Cavaş’ın Hamburg eyaletinin Bağımsız Milletvekili Nebahat Güçlü ile de ‘yakın ilişkisine’ dikkat çekiliyor.

SOL PARTİDEN ‘OSMANEN GERMANİA’ HAKKINDA SORU ÖNERGESİ
Öte yandan Sol Parti Hamburg eyaletinin Milletvekili Cansu Özdemir Meclise Osmanen Germania ve benzeri grupların’ faaliyetleri ile AKP ve Hamburg Türk Toplumu Başkanı’nın Osmanlı Germania grubu arasında bağlantı olup olmadığını içeren bir soru önergesi verdi.

SPD ve Yeşiller Koalisyon hükümetinin yanıtlanması istemiyle hazırlanan altı maddelik soru önergesinde şunlar soruldu: 1. Hamburg’da Osmanen Boks Klübü ve onun faaliyetleri hakkında güvenlik bilgileri ne biliyor? 2. Klübün kaç üyesi olduğu tahmin ediliyor? ( Klüb sempatizanlarını nasıl ve hangi yöntemle kazanıyor? Klübün hiyerarşisi nasıl işliyor? Hamburg’da buna benzer gruplar var mı? 3. Osmanen Germania  ve buna benzer grupların Türk İstihbaratı MİT ile herhangi bir bağlantısı var mı? MİT Osmanen Germanianin aktivitelerinde hangi role sahip? 4. Osmanen Germanianin aktivitelerinde AKP ve Hamburg Türk Toplumu Başkanı nasıl bir rol oynuyor? 5. BBozkurtçu grupların bunlarla bağlantısı var mı? Hamburgda sözkonusu klübe dönük baskında kaç kişi gözaltına alındı? Aramalarda hangi maddeler ele geçirildi? 6. Hamburg eyalet yönetimi ve güvenlik birimleri bu gruplara karşı nasıl tedbir alıyor?

Sol Parti Meclis Grubu Başkanı ve Milletvekili Cansu Özdemir konu ile ilgili olarak şunları söyledi: 

‘Alman Polisi Bild gazetesine yaptığı açıklamaya göre  Osmanen Germania çetesinin MİT ile bağlantısı olduğuna dair bulguların mevcut olduğuna dair bulguların mevcut. Almanya’da eş zamanlı olarak bu çeteye yapılan operasyonlarda silahların Kürtlere karşı kullanılacağı iddia ediliyor. AKP’ye yakınan bu çetenin Kuzey Teşkiları Sorumlularından Müslüm Cavaş ve Hamburg Türk Toplumu Başkanı Nebahat Güçlü resimlerde çok samimi görünüyorlar. Senato tarafından projeler için mali destek alan bir kurumun başkanı ve parlamento üyesi, faşist çeteci başı ile ne işi olur? bunun açıklamasını bekliyoruz?’

Öte yandan, Anasaya Koruma Teşkilatı da güncellediği raporunda Almanya’da Türk ve Kürt gruplar arasında yeni bir gerginliğin yaşanmasından endişe duyduğunu açıkladı. Rapora dayanarak Mitteldeutsche gazetesine demeç veren Federal İçişleri Bakanlığı’nın bir yetkilisi, Cumhuriyet gazetesi yazar ve yöneticileri ile HDP Eşbaşkanı ve milletvekillerine yönelik tutuklamanın ardından Almanya’da yaşayan Türkler ile Kürtler arasında yeni bir gerginliğin yaşanmasından endişe duyduğunu açıkladı.

Daha fazla bilgi için:

https://m.youtube.com/watch?v=Q7pmn0wN_Po

About Editör .

Check Also

8 Mayısta ırkçılık lanetlenecek, ırkçı terör kurbanları anılacak

Hamburg’da Ramazan Avcı İnisiyatifinin (RAİ) çağrısı üzerine oluşan birlik, 8 Mayısta”Hanau Her Yerde” başlığı altında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.