Pazar , 27 Kasım 2022

Hamburg’da Newroz Coşkusu devam ediyor

Hamburg’da Newroz değişik etkinliklerle kutlanmaya devam ediyor.

Beşinci kuruluş yılını kutlama hazırlanan Avrrupa Karaballılar Derneği, Hamburg Bergedorf’ta bulunan dernek merkezinin bahçesinde Newroz ateşi yakarak halaylar çektiler. Dernek bınasında devam eden etkinlikte, Dernek Başkanı Rahmi Arslan, Newroz’un tarihçesini ve günümüzdeki anlamını anlatan konuşmasından sonra konuşmalar yapıldığı, türkü ve şiirlerin okundu.
Dernek üye ve misafirleri, Newroz ile ilgili görüşlerini anlatmalarının yanısıra gündemdeki konulara da değinen konuşmalar yaptılar. Ülkedeki demokrasi mücadelesi, Almanya’da ırkçılığa karşı mücadele ve eşit haklar, çifte vatandaşlık gibi konularda konuşulan konular arasındaydı.

Newroz’un zulme, baskıya, sömürü ve haksızlıklara karşı mücadele demek olduğunun vurgulandığı konuşmalarda, Newroz’u bayram olarak kutlayan tüm halkların bayramı kutlu olsun denilerek etkinlik geç saatlere kadar devam etti.


Metin Kaplan
‘ın saz ile katılıği etkinlikte, dernek Başkanı Rahmi Arslan, Mustafa Akpolat, Gülcan Çantay Çiftlik türkü ve şiirler okudular. Etkinlikte ayrıca, SPD eyalet milletvekili Ali Rıza Şimşek, Bergedorf Alevi Kültür Merkezi Başkanı Alper Doğan, Korsanlar Partisi’nden  Mustafa Akpolat da birer konuşma yaptılar.

About Mustafa Akpolat

Check Also

Resmi kayıtlara göre 111 kişinin hayatını kaybettiği Maraş Katliamı üzerinden 41 yıl geçti.

Maraş’ta 19-24 Aralık  1978  tarihlerinde kontrgerilla destekli sağcılar, çevre köy ve ilçelerden çağırdıkları silahlı grupların …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.