Pazar , 5 Şubat 2023

Hamburg’da mültecilerle dayanışma yürüyüşüne 15 bin kişi katıldı

„Lampedusa in Hamburg“, oluşumu tarafından  düzenlenen  yürüyüşe, yaklaşık  15 bin kişi  katıldı. Hamburg SPD hükümetinin  Mülteciler politikasını protesto ederek, Mültecilere kalma hakkı  için ve  polis’in ırkçı kimlik kontrollerine karşı  yürüyen Hamburg’lular, mültecilerle dayanışmasını güçlü bir şekilde bir kez daha gösterdiler.

2 Kasım Cumartesi  günü Hamburg’da, değişik kurum ve kuruluşlardan oluşan  15 bin kişi,  SPD’den oluşan Hamburg hükümetinin  mültecilere karşı uyguladığı  ırkçı  kimlik kontrolleri ve  mülteciler politikasını protesto etti.
Mayıs ayından bu yana sokaklarda, Kiliselerde barınmak zorunda bırakılan  Mültecilere yönelik olarak, SPD’den oluşan Hamburg Eyalet hükümeti’nin, sınırdışı etme amacıyla, polisin Hamburg sokaklarında  Afrikalı mülteci avına çıkarak,  ırkçı bir şekilde kimlik kontrolünde bulunması ve gözaltına almasıyla tepkiler büyümüş, haftlardır binlerce insanın katıldığı   eylemler  devam etmekteydi.
Yürüyüşte, Hiç kimse illegal değildir.  Herkese kalma hakkı, Yaşasın uluslararası dayanışma, Irkçı polis kontrollerine son, ırkçılk kafalardan çıksın” sloganlarıyla SPD’nin mülteciler politikası protesto edildi.


Eylemde, mültecilere kısa süreli kalma  hakkı değil, Kalma hakkı talep edildi.
Mülteci temsilcilerinin fransızca dilde yaptığı konuşmalar anında simultan olarak almancaya çevrildi. “Hiç kimse illegal değil”,” Herkese kalma hakkı”, “Yaşasın uluslararası dayanışma”  talepleri sık sık haykırılarak devam eden gösteri şehrin en işlek yeri Mönckebergstr. üzerinden devam etti. Alman Anayasasının 23’cü maddesinde yer alan, insani gerekçeler dikkate alınmalı bölümü, yürüyüşte talep olarak ellerde en çok taşınan dövizler arasındaydı.


Hamburg Piraten Partei (Korsanlar Partisi) ve Yeşiller Partisi ve Sol Parti üyelerinin de destek verdigi gösteride renkli dövizler taşındı.  Yürüyüş boyunca , Afrikali mülteci temsilcileri, GEW (Eğitim ve bilim sendikası) ve Ver.di sendikasını (Birleşik hizmetler birliği çatı örgütü) temsilen yapılan konuşmalarda “Lampedusa Grubu” resmi olarak tanınmalı ve “yasal statüye kavuşmalıdır” talebi öne çıkartıldı.  Konuşmalarda Afrikali Mültecilere yasal statünün sağlanmasının mevcut yasalar çerçevesinde değerlenirilemeyeceği açılananrak, Hamburg senatosu tarafından mülteciler arasında ikilik yaratılmak istenmektedir, bu gerçek dışıdır dendi. Hamburg İçişleri Senatörü’nün mültecilere “kimlik bilgilerinizi verin” içerikli önerisininin İtalya’ya geri gönderilmenin açık belgesi olduğu belirtilerek, “olaylara siyasi ve insani boyuttan bakmayı öğrenmek gerekir” açıklamasıyla Senato’nun önerisini bir kez daha reddetiler.

Afrika ülkelerinden Libya’ya çalışmak için gelmiş mülteciler, NATO’nun Libya’yı açık işgali sonrası ülkeyi terk ederek Italya-Lampedusa adasına yerleşmişlerdi. Bu yılın Mart ayında İtalya’nın Lampedusa adasından ellerindeki geçici İtalya oturma belgeleriyle Hamburg’a gelerek sokaklarda ve bir kilise salonunda (St.Pauli kilisesi) barınmak zorunda kalan 300 kişilik mülteci grubu, sosyal demokrat eyalet hükümeti tarafindan günah keçısi sayılarak, geldikleri İtalya’ya geri gönderilmek istenmektedir.

About Mustafa Akpolat

Check Also

Resmi kayıtlara göre 111 kişinin hayatını kaybettiği Maraş Katliamı üzerinden 41 yıl geçti.

Maraş’ta 19-24 Aralık  1978  tarihlerinde kontrgerilla destekli sağcılar, çevre köy ve ilçelerden çağırdıkları silahlı grupların …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.