Pazartesi , 3 Ekim 2022

Hamburg’da Mültecilerle dayanışma ve ”Hoşgeldiniz” festivali

Ülkelerinde yaşanan savaşlardan dolayı, umuda yolculukla göç yollarına düşen ve yıllardır sürgünde yaşamak zorunda bırakılan değişik ülkelerden, uzun yollardan ve zor koşullardan geçerek Hamburg’a gelebilen yüzlerce Mülteci için Hamburg St.Pauli semtinde bulunan ”Karolinenviertel”de bir festival düzenlendi.

M_Dayanışma1

Mustafa Akpolat

Haftalardır Hamburg Mesenhalle’de (Hamburg Fuarı) konaklayan 1200’e yakın Mültecinin davet edildiği Festivalde yok yoktu. ”Refugees Welcome – Karoviertel” inisiyatifi tarafından düzenlenen festivalde, bir yanda çocuklar için değişik etkinlikler düzenlendi, bir yandan yemekler ikram edildi, gösteriler yapıldı ve diğer yandan kurulan sahnede yapılan müzikler eşliğinde hep birlikte danslar edildi. 19 Eylül cumartesi günü düzenlenen ve yüzlerce gönüllünün görev alarak çalıştıkları festival, akşamın geç saatlerine kadar devam etti

M-Dayanışma3

Önümüzdeki günlerde Messehallen’de kalan mülteciler kimisi başka ülkelere veye şehirlere ve bölgelere dağıtılacak ve yine yolculuklar başlayacak. Karoviertel semti sakinleri ve Hamburg Halkı, yakında tekrar göç yollarına düşecek olan insanlar ile örnek bir daynışma sergileyerek, binlerce yardım paketi hediye ederek dayanışmada bulunmakla kalmadılar, ekmeklerini, cep harçlıklarını bölüştüler. Bir çok kişi ve esnafın yiyecek ve maddi yardımda bulunarak destek verdiği ”Tschaikowskyplatz”ta ki festivalde duygulu anlarda yaşandı.

M-Dayanışma2

Diğer yandan, Messenhallen’e gelen binlerce elbise, ayakkabı ve daha sayamayacağımz yardım eşyası tek tek ayıklandı, tekrar paketlendi ve ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmaya devam ediliyor. Hamburg’da bu denli bir dayanışma örnek olabilecek güzellik ve paylaşımlarada vesile olmaya devam ediyor.

About Mustafa Akpolat

Check Also

Resmi kayıtlara göre 111 kişinin hayatını kaybettiği Maraş Katliamı üzerinden 41 yıl geçti.

Maraş’ta 19-24 Aralık  1978  tarihlerinde kontrgerilla destekli sağcılar, çevre köy ve ilçelerden çağırdıkları silahlı grupların …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.