Perşembe , 1 Aralık 2022

Hamburg’da mültecilerle dayanışma eylemleri devam etti

Güncel-Hamburg

SPD’den oluşan Hamburg hükümeti, aylardır Hamburg sokaklarında ve Kilise bahçesinde kurdukları çadırlarda  yaşam mücadelesi veren mültecilere karşı, aylardır vurdum duymaz tutumunun ardından, tam da Afrika’dan, İtalya’nın Akdeniz’de bulunan Lampedusa adasına geçmeye çalışırken  yüzlerce mültecinin ölüm haberleri arasında, Hamburg polisi, sokaklarında  Afrikalı mülteci avına çıktı.

Günlerdir  mültecilere karşı ırkçı, insanlık dışı bir politika ile kimlik kontrolleri ve gözaltıları yapmakta.  Mültecilerin Hamburg’da kalmasını istemeyen  SPD hükümeti, yıldırma politikasından sonra fiili saldırıya başladı.   Bu ırkçı uygulamaya tepki gösteren  değişik kurum ve kuluruluşlardan Hamburg’lular sokaklarda mültecilerle dayanışma  eylemler gerçekleştirdiler.  Bir haftadır devam eden eylemlere rağmen, SPD’den oluşan  Hamburg Hükümeti ırkçı uygulamalarına devam etmektedir.  İçişleri senatörü Neumann, bugün, Çarşamba’ya kadar  tüm Afrikalı mültecilerin  polise kimlik bilgilerini vermeye,  aksi taktirde  kontrol ve gözaltıların devam edeceği tehdidine karşılık, antı-faşist gruplar da İçişleri senatörüne ultimaton vererek, Salı akşamı saat 20’de kadar bu kararından vaz geçmesini ve  mültecilere kaşı  başlatılan ırkçı, insanlık dışı uygulamalara son verilmesi talep edildi.    Bu olmadığı taktirde tepkilerini sokakta göstereceklerini  bildirmişlerdi.
Salı akşamı bu sürenin dolmasıyla,  Anti-faşist grupların işgalindeki  külturmerkezi  Rota Flora önünde   kısa sürede bir araya gelen yaklaşık 1000 kişi izinsiz  yürüyüşe başladılar.  Sternschanze tren istasyonuna kadar yürüyen göstericileri engellemek için  polisin oluşturduğu barikatla yürüyüşün devam etmesi engellendi. Panzer, su sıkma araçları, atlı polis ve sınır koruma birliklerinin takviye edildiği gösteri, ara sokaklarda devam etti.  Sternschanze de polisle göstericiler arasındna kısa süreli çatışmalar yaşandı. Dağılmayan göstericiler  semtin tüm sokaklarına dağılarak eylemlerine devam ettiler. Saatler süren protesto, gecenin geç saatlerine kadar devam etti.  Tüm sokakları tutan polis, evlerine gitmek isteyen insanlarada engel  oldu ve  kimlik kontrolleri yapmak istedi.   Bölgedeki Tren ve Metro  istasyonlarına giriş ve çıkışı kapatan polis, yolcuların bir süreliğine   mahsur kalmasına neden oldu.

 

Ara sokaklarda barikat kuran  gruplar  ile polis arasında kısa çatışmalar devam etti. 3 kişinin  gözaltına alındığı  eylemde polis ve  göstericilerden yaralananlar oldu.  Eylemde ”Kalma hakkı herkes için’, hiç kimse kaçak değildir, illegal değildir”Schill veya Scholz, biz karar veririz.”,  ”Yaşasın uluslararası dayanışma” ”Faşist kontrollere son” şeklinde sloganlar atıldı.
Afrikanın değişik ülkelerinden Libya’da çalışırlarken, NATO’un  bu ülkeyi bombalaması ve yağma edilmesine neden olmasından sonra, yaşamları tehlikeye giren  insanlar, Libya’dan, İtalya’nın Lampeduse adasına teknelerle geçmeyi başarmışlar. İtalya makamları, binlerce mülteciye, Schengen ülkeleri içinde serbest dolaşım imkanı veren bir belge ile  istedikleri AB ülkesine    gitme izni vermişti.   Bu mültecilerden yaklaşık 300 kişilik bir grup aylardır Hamburg’da sokaklarda yaşamak zorunda birakılmıştı.  SPD’den oluşan Hamburg  Hükümeti, mültecileri sınır dışı etmeye hazırlandığı belirtiliyor. (MA)

About Mustafa Akpolat

Check Also

Resmi kayıtlara göre 111 kişinin hayatını kaybettiği Maraş Katliamı üzerinden 41 yıl geçti.

Maraş’ta 19-24 Aralık  1978  tarihlerinde kontrgerilla destekli sağcılar, çevre köy ve ilçelerden çağırdıkları silahlı grupların …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.