Perşembe , 1 Aralık 2022

Hamburg’da Mülteci Yardımı Forum’u gerçekleştirildi

23 Eylül tarihinde Barmbek Kampnagel’da gerçekleştirilen Forumda mültecilere yönelik faaliyet sürdüren, aralarında gönüllü çalışanlarında bulunduğu 100’e yakın dernek, kurum ve kuruluş katıldı.

fh_forum
Mustafa Akpolat / Güncel

Kurum ve kuruluşlar faaliyet alanları ile ilgili açtıkları bilgilendirme masalarında, ziyaretcileri, değişik dillerden hazırlanan  el ilanları ve  materyallerle  çalışmaları ve faaliyetleri ile ilgili bilgilendirmenin yanı sıra, kendi aralarında da bilgi alış verişinde bulundular.
Hamburg Belediye başkanı Olaf Scholz’un da bir konuşma yaptığı Forum programında değişik başlıklarda paneller düzenlendi.
Mültecilere ”uyum” konusunda yardımcı olmak ve perspektif kazandırmaya çalışan değişik programları uygulayan kuruluşların yanı sıra dil kursları, meslek eğitimi, iş yaşamı, sağlık, spor, kadın ve çocuk konularında da faaliyet yürüten  kuruluşlar çalışmaları hakkında bilglendirmede bulundular.

fh_forum_1Forum’da, Hamburg’da göçmenlere yönelik çalışmalarda bulunan derneklere faaliyetleri konusundan yardımcı olan ”Der Parıtätäsche Wohlfartverband Hamburg”  bilgilendirme masasından ”Hause of Resourres”  yöneticisi Jasmine Rovamba,  kurum başkanı Joachim  Speicher ve ”Stabsstelle Diversität und Migration” yöneticisi  Sidonie Fernau çalışmaları ile ilgili olarak ziyaretcilerin sorularını cevaplandırdılar.
Forum’un bir diğer amacıda, değişik alanlarda mültecilere yönelik faaliyet yürüten kurumlar arasından bir ağ oluşması ve deneyimlerini, birikimlerini karşılıklı paylaşarak daha verimli sonuçlar alınması hedeflenmekte. Resmi dairelerden görevlilerin, uzman ve gönüllü çalışanları bir etkinlikte buluşturan forumda mültecilerin politik sorunları yer almadı.

fh-forum_fdemirel
Foruma katılan Yeşiller Milletvekili Filiz Demirel; ”Flüchtlingsforum özellikle mültecilere hizmet ve yardım sunan profesyonel ve gönüllü kurumların biraya gelerek bilgi alışverişinde bulunması açısından önemli. Herşeyden önce bu forum özellikle gönüllü çalışanlar için bir oryantasyon oluşturuyor. Gönüllü çalışanlar mültecilerin hangi alanlarda yardıma ihtiyacı olduğu, yönlendirme ve refakat etme konularında kimlerle ve nasıl çalışabilecekleri konusunda bilgi alıyorlar. Aynı zamanda bu Forumun mültecilere açık olması çok önem taşıyor. Amaç bu Forum da hem kurumları biraraya getirmek, hem de mültecilerin tomlumsal yaşama katılımını kolaylaştırmak. Bu yüzden de insanların kaynaştığı, karşılaştığı ortamları sağlamak ve bir ”Hoşgeldin Kültürü” oluşturmak acısından bu tür forumların faydası olduğuna inanıyorum. Tabiki bu yeterli değil. Mültecilerin bir an önce toplumsal ve iş hayatına katılımı ve çocuklarin eğitimi için çalışmalarımızı devam ettirmekte kararlıyız” dedi

Foto:bee4change

Belediye başkanı Olaf Scholz Forumda yaptığı konuşmada, gönüllü kurum çalışanlarının mültecilere yönelik çalışmalarına övgüyle söz ederken, Almanya’ya son üç yılında 1.5 Milyon ve son bir yıl içinde de 1.1 milyon mültecinin geldiğini belirtti. Scholz, 14 yaş üstü Hamburg’luların yüzde 36’sı yanı 555 bin Hamburglunun 2014 yılından bu yana mültecilere değişik düzeylerde yardım etmeye çalıştığı belirterek, insanların yardımsever ve yardım etmeye hazır olduğunu gösteren bu tablonun sevindirici olduğuna belirterek  Hamburglulara teşekkür etti. Almanya’nın görevini yaptığını ve şimdi Avrupa Birliği ülkelerin mülteciler konusunda birlikte hareket etmeleri gerektiğini vurguladı.

fh_forum_gemi

Forumda mülteci çocuklarında çiziminden yer aldığı bir resim sergisinin yanı sıra, ülkelerindeki savaş, katliam ve istiladan kaçan ve binlerce  mültecinin öldüğü, ”Umada yolculuk”ta  Akdeniz’den Avrupa’ya yolculuklarını sembolize eden ve mültecilerinde yapımından yer aldığı kağıttan yapılan bir de gemi sergilendi.

fh_muzik
Böylesine büyük bir organizasyonda, Müzik programında yer verilen ve göçmenlerden oluşan Müzik grubunun bir duvarın önünde  sahnesiz ve özentisiz koşullarda  müzik yapmaya çalışmaları  Forum’un diğer bir yüzü gibiydi.

Forumda yüzlerce sosyal danışman, pedadog, öğretmen ve gönüllü çalışanın ve bu çalışmalar hakkından bilgi edinmek isteyen insanların dışında mültecilerin yok denilecek kadar az olması dikkat çekiciydi.

Symbolbild

Diğer taraftan sınırdışı etmelerin devam ettiği Hamburg’da  24 Eylül’de şehir merkezinde  yaklaşık 1600 kişi, Afganlı mültecilerin sınırdışı edilmelerini protesto etti

Foto: Mopo

About Editör .

Check Also

8 Mayısta ırkçılık lanetlenecek, ırkçı terör kurbanları anılacak

Hamburg’da Ramazan Avcı İnisiyatifinin (RAİ) çağrısı üzerine oluşan birlik, 8 Mayısta”Hanau Her Yerde” başlığı altında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.