Cumartesi , 25 Mart 2023

Hamburg’da kadın cinayetleri ve kadına yönelik şiddet tartışıldı

Hamburg Karakoçan Sosyal Dayanışma Vakfı ve Hamburg Alevi Kültür Merkezi Kadın Kollarının düzenlediği panelde kadın cinayetleri ve kadına yönelik şiddet tartışıldı.

28 Mayıs pazar günü  Nobistor 35 adresinde bulunan  Hamburg Alevi Kültür Merkezi salonunda  gerçekleşen ve  Moderatörlüğünü Rukiye Çankıran’ın yaptığı etkinlikte, Hamburg Karakoçan Sosyal Dayanışma Vakfı Başkanı Ali Haydar Oral‘ın yaptığı selamlama konuşmasında,  ”Hepimizin yakından bildiği gibi, toplumumuzda yaşanan en büyük problem kadına yönelik şiddettir. Türkiye’de yaşanan onlarca sorun varken, kadına şiddet ve kadın cinayetleri konusunu elbette ki bizlerde istemezdik ama kadın cinayetleri ülkenin görmezden gelinmeyecek önemli bir sorundur. Türkiye kadınlara şiddet konusunda bir çok ülkeden önde olup ilk sıralarda yer almaktadır. Özellikle 2012 yılından bugüne, AKP hükümetleri döneminde kadına şiddetle birlikte, kadın cinayetlerindeki artış oldukça dikkat çekicidir.” dedi.


Almanya’da kadınlara yönelik şiddetin boyutunu rakamlarla ifade eden Rukiye Çankıran kadınların yüzde 40’ın fiziksel şiddete, yüzde 42’sinin de psikolojik şiddete maruz kaldığını, kadına yönelik şiddetin küresel bir sorun olduğuna değindi.


Panelistlerden Avukat Arzu Erdoğan, kadınlara yönelik şiddet ve şiddet mağdurlarının hukuksal olarak neler yapabileceği, hakları, alınabilinecek tedbir kararları ve uygulanması, cezai yaptırım konularına değindiği konuşmasında, bazı durumlarda hukuksal alandaki mücadelenin yetersiz kaldığını belirterek, demokrasi mücadelesi ile birlikte kadının ekonomik bağımsızığınında önemine vurguda bulundu.


Pedagog, Yazar Gülsen Gülbeyaz, sadece yaşanılanları değil, çözümleri konusunda da tartışmalıyız dediği konuşmasında, şiddetin kadın üzerindeki etkisi, çevresine, çocuklara, topluma yansıması ve etkileri konularında görüşlerini ifade etti.


HAKM Kadın Kolları temsilcisi Fatma İme parlamentolarda ve politikada yer alan insanların bu konuda caba harcaması gerektiğini belittiği konuşmasında, namus kavramı üzerinden kadına yönelen şiddetin ve namus kavramının herkesin sorunu olduğunu ifade etti.
Eyalet Milletvekili Güngör Yılmaz şiddet uygulayanlara yönelik cezaların yükseltilmesi tek başına yeterli olmayacağını, toplumsal bilinçlenmenin zorunluluğuna değindi.

Güncel / Hamburg

 

About Mustafa Akpolat

Check Also

Resmi kayıtlara göre 111 kişinin hayatını kaybettiği Maraş Katliamı üzerinden 41 yıl geçti.

Maraş’ta 19-24 Aralık  1978  tarihlerinde kontrgerilla destekli sağcılar, çevre köy ve ilçelerden çağırdıkları silahlı grupların …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir