Cumartesi , 25 Mart 2023

Hamburg’da HDP’ye destek açıklaması‏

Hamburg’da yaşayan Tiyatro, Edebiyat, Müzik ve değişik sanatsal alanlarda çalışma yürüten grup ve kişiler bir basın toplantısı ile 1 Kasım’da gerçekleşecek olan ve yurdışında oy verme işlemleri devam eden,Türkiye milletvekili genel seçimlerinde HDP’yi desteklediklerini açıkladılar.

MIG-Zentrum1

Mustafa Akpolat

Hamburg’da sosyal, kültürel ve politik faaliyet yürüten MIG-Zentum tarafından düzenlenen ”4. Yılmaz Güney Film Günleri” kapsamında etkinlikler devam ediyor.  MIG-Zentrum’da, Gezi eylemlerinde hayatını kaybeden Ethem Sarısülük’ün hikayesini ve dava sürecini ele alan ”Hazıran Yayıngını” adlı belgeselin gösteriminden dolayı Hamburg’da bulunan ve toplantılara katılan HDP Ankara Milletvekili adayı Mustafa Sarısülük ve ”Kanlı Postal” filminde oynayan Barış Koçak’ında katıldığı bir basın toplantısı ile Hamburg’da yaşayan Tiyatro, Edebiyat, Müzik ve değişik sanatsal alanlarda çalışma yürüten grup ve kişiler bir basın toplantısı ile 1 Kasım’da gerçekleşecek olan ve yurdışında oy verme işlemleri devam eden,Türkiye milletvekili genel seçimlerinde HDP’yi desteklediklerini açıkladılar.

MIG

MIG-Zentrum salonunda yapılan basın toplantısında okunan basın açıklamasını aynen yayınlıyoruz.

Basına ve Kamuoyuna!

SARAYIN SALTANATINI YIKACAĞIZ !

Değerli basın emekçileri, dostlar hepinizinde bildiği gibi Türkiye K- Kürdistan`da son sürecde özellikle 7 haziran seçimleri sonrası AKP iktidarı aldığı yenilginin acısısıyla saldırılarını pervasızlaştırarak artttırdı. Kürt ulusu, devrimci ilerici güçler, sanatçılar, yazarlar, gazeteciler ve muhalif kesimlere karşı topyekün gözaltı ve tutuklama furyası başlatarak binlerce insan gözaltına alındı yüzlercesi tutuklandı. Yine K-Kürdistan’da tam bir devlet terörüyle sivil halka yönelik katliamlar gerçekleştiriliyor ,halkın ölülerini gömmesine müsade edilmiyor,katledilen körpecik beden ile günlerce evde yaşamak zorunda kalan anne, yine zırhlı araçlarla ezilen çocuklar, zırhlı araca bağlanıp arkasından sürüklenen bedenler ,ölülere bile işkence yapacak kadar faşizan bu uygulamalar karşısında insanlığını yitirenlere insanlığı yine bizler ezilenler öğreteceğiz, devrimci sanatçı Yılmaz Güney’in güzel sözü tam bu günlere ışık tutuyor. “ Halkın sanatçısı halkın savaşçısıdır“ evet bu günlerde sanatçının taraf olması gerekiyor ise bu taraf ezilen katledilen mazlum halklardan yana tavır koymaktır. Bizler bu gelişen süreç içerisinde cizre, nusaybin, silvan ve diğer alanlarda saray diktatörlüğüne karşı direnen, onurlu bir yaşam için hayatlarını ortaya koyan halkımızın bu direnişlerini selamlıyoruz sarayın tüm faşizan saldırganlığına karşı halkımızın haklı direnişi kazanacaktır diyoruz. Tüm bu katliamları ve faşist ırkçı saldırganlıkları kınıyoruz.

Yukarıda belirttiğimiz ve aşağıda da sıralıyacağımız nedenlerle bizler buradan tüm göçmen işçi ve emekçi halkımıza 1 Kasım’da halkımıza saray tarafından dayatılan erken seçimde, bizlerde AKP ve Erdoğan diktatörlüğüne karşı mücadele etmeye HDP’ye oy vermelerini ve oylarına sahip çıkmaya AKP iktidarı ve tüm gerici güçlerin ”vatan, bayrak ve milliyetçilik” gibi gerici söylemlerle toplumsal ayrışmayı sağlamaya çalıştıkları bu süreçde bizler; tüm farklılıklarımız zenginliğimizdir diyerek birleşerek sarayın bütün oyunlarını boşa çıkarmaya çagırıyoruz.

  • Sanatın ve sanatçının özgür olduğu bir Türküye için,
  • Yasaklara karşı özgürlük dediği için,
  • Kürt halkının kendi kaderini tayin etmesi gerektiğine inandığımız için,
  • Dogayı, insanı hayvanların ve tüm canlıların yasam haklarını savundugu için
  • İstisnasız bütün kültür ve inançlar üzerindeki, Aleviler ve Anadolu’nun kadim halklarının önündeki her türlü yasal ve söven baskının son bulması için,
  • Eğitimin çağdaş, laik ve anadilde yapılması için,
  • LGBT’li bireyler ve kadınlar üzerindeki cinsiyetçi yaklaşımın son bulması için,
  • Emek ,esitlik, özgürlük ve barış dedigi için
  • Evrensel hukuk ilkelerinin geçerli olduğu ve eşit yurttaşlık haklarının güvencesiyle birbirine bağlı bir toplum için
  • Her dilden, her renkten, her cinsiyetten, her inançtan seslerin küçük küçük ırmaklardan akarak buluştuğu bir ortak denize dönüşmesini umduğumuz için

bir siyasi partinin desteklenmesi gereğini düşünüyoruz. Mevcut siyasi ortamda 1 Kasım seçimlerinde Halkların Demokratik Partisi (HDP)’ne oy vermeye çagırıyoruz.

Bizler bu anlamda Hamburg ve çevresinde sanatsal çalışma yürüten kişi ve gruplar olarak olarak aşagıda ismi olan kişiler bu metni imzalıyoruz.

Grup Daglara Ezgi,

Grup Cemre

Aşır Özek

Hazır Demir

Atilla & Ibo

Serap Mutlu Barak,

Tiyatro Asmin

Hasan Hüseyin Sarı

Ali Temiz

Ali Taşyapan

Gülşen Gülbeyaz

Hüseyin Güneş

Sener Yıldız

Seval&Hüseyin Kubat

About Mustafa Akpolat

Check Also

Resmi kayıtlara göre 111 kişinin hayatını kaybettiği Maraş Katliamı üzerinden 41 yıl geçti.

Maraş’ta 19-24 Aralık  1978  tarihlerinde kontrgerilla destekli sağcılar, çevre köy ve ilçelerden çağırdıkları silahlı grupların …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir