Perşembe , 9 Şubat 2023

Hamburg’da Gabriel’e Afrin protestosu

Gabriel ”Türkiye’ye panzer satmadım, ben sadece görevlerimi yaptım”

Hamburg SPD eyalet binası önünden toplanan değişik uluslardan göstericiler, Erdoğan, Alman Hükümeti ve SPD’li dişişleri bakanı Gabriel’i protesto etti.

Alman Dişişleri bakanı Sigmar Gabriel Cuma günü Hamburg’da SPD genel merkezinde ve Thalia Tiyatrosu’nda gerçekleştirmek istediği konuşmalarından birini protestolar nedeniyle iptal etmesine  rağmen protestolar devam etti.  Türkiyenin Afrin’e yönelik saldırısı ve Almanya’nın Türkiye’ye verdiği desteğe karşı eylem birliği yapan bir çok demokratik kurum protestolarını gerçekleştirdi.

15 farklı kuruluşun ortak açıklamasında, Erdoğan’ın saldırısını, Suriye Kürdistanında son yıllara inşaa edilmiş olan en demokratik ve kendi kendini yöneten  bir toplum modelini doğrudan hedeflen bir saldırı olduğu ifade edilerek, Federal Alman hükümetinin, AKP rejimine olan sadık ilişkisinin uzun bir geleneğe sahip olduğu belirtildi. Açıklamada, ”Türkiye, Alman silahlarıyla, Kürt halkına karşı bir savaş veriyor, bundan dolayı, Alman hükümeti, Erdoğan’la işbirliğinden dolayı Kürdistan’daki savaşta suç ortağıdır “denildi. Yapılan konuşmalardan sonra göstericiler Dammtor tren istasyonuna kadar yürüdü.

Hamburg

Posted by Mustafa Akpolat on Freitag, 26. Januar 2018

Bu arada,Türkiye’nin Afrin’e yönelik saldırısında Alman Leopard 2 tanklarının kullanılması nedeniyle kamuoyunda yaşanan tartışmalarla ilgili Alman hükümetinden açıklama geldi. Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel, mevcut hükümetin Türkiye’ye satılan tankların modernizasyonu konusunda kararı yeni hükümet kurulana kadar beklemeye aldığını açıkladı.


Tiyatroda Gabriel’e Afrin protestosu

Gabriel ”Türkiye’ye panzer satmadım, ben sadece görevlerimi yaptım”

Alman Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel, Hamburg o Thalia Theater binasında katıldığı bir etkinlikte, Afrin saldırısında Alman tanklarının kullanılması yüzünden kalabalık bir izleyici tarafından protesto edildi.

Etkinlikte Gabriel’in konuşmaya başlaması üzerine bir grup kalabalık izleyici, Alman yapımı “Leopard II” tanklarının Afrin s’e yönelik saldırı ve katliamlarında kullanılmasını protesto eden sloganlar attı, pankartlar açtı. Gabriel ile protestocular arasında birkaç dakika süren sözlü tartışma yaşandı.

Tiyatro salonunun bir ucuna “Türkiye bombalıyor, Almanya para kazanıyor”, diğer ucuna da “Kürdistan ile dayanışma” pankartını açan etkinliğin izleyicileri “Türk devletine silah satmaktan vazgeçin” şeklinde bağırmaya başladılar.

Protesto karşısında şaşıran Gabriel “Hayır, ben Türkiye’ye panzer satmadım, ben sadece görevlerimi yaptım” demekle yetinirken, izleyiciler “Silah ihracatlarında imzasınız var, bundan sadece 30 milyon Euro para kazandınız” diye bağırdı.

Gabriel “Şimdi kullanılan panzerleri bizim hükümet satmadı, ancak bu Türkiye’nin operasyonuna karşı çıkmayacağımız anlamına geliyor ve bunun durması için de çabalıyoruz” kendisini savundu.

Salondaki izleyicilerin de protestoya alkışlara destek verdi

About Editör .

Check Also

8 Mayısta ırkçılık lanetlenecek, ırkçı terör kurbanları anılacak

Hamburg’da Ramazan Avcı İnisiyatifinin (RAİ) çağrısı üzerine oluşan birlik, 8 Mayısta”Hanau Her Yerde” başlığı altında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.