Çarşamba , 10 Ağustos 2022

Hamburg’da ‘Ermeni Soykırımını 100. Yılında Anma’ etkinlikleri yapıldı

24 Nisan tarihinde Dünya’nın bir çok şehrinde ve Hamburg’da 1915 yılında Osmanlı İmparatorluğu tarafından yapılan Ermeni Soykırımında yaşamını yitirenler anıldı. Yaşanılanların Soykırım olduğunun kabul edilmesi talebiyle eylemler yapıldı.

P1030485

Haber Merkezi

Hamburg’da 24 Nisan günü Dammtor Tren istasyonu yakınındaki alanda başlayan ve Hamburg TC. Konsolosluğun önünden yapılan konuşmalardan ve Konsolosluk Binası önüne siyah çelek bırakılması, mumların yakılmasından sonra, Parlamento binasında son bulan yürüyüşden sonra, yürüyüşe katılanlar, St.Petri Kilisesinde devam eden anma etkinliğe katıldılar.
Ermeni, Asuri, Süryani, Ezidi,Türk, Alman, Kürt ve Rum Ortodoks Cemaati ile Demokratik Güç Birliği Platformu üyelerinin katıldığı ‘Ermeni Soykırımını 100. Yılında Anma’ yürüyüşüne, yaklaşık 500 kişi katıldı.
Hamburg Türk Konsolosluk önünde yapılan konuşmalardan sonra 1915 olayları sırasındaki tehcir esnasında öldürülenlerin anısına mumlar yakılarak siyah çelenk bırakıldı.Yürüyüşte, Osmanlı İmparatorluk Askerlerini temsilen Kırmızı Fesli, Kılıçlı askerler nezaretinden yürüyen ve kanlı kefen giydirilen “ölüm yolculuğuna çıkan” çocukları temsilen yürüyen çocukların önde yürüdüğü kitle daha sonra Hamburg Parlamanto binasına kadar yürüdüler.  Almanca dağıtılan bildirilerde “Bugün 1915-1918 yılları arasında 500 bin Asuri ve Süryani, 300 bin Rum ile 1,5 milyon Ermeni vatandaşının Osmanlı İmparatorluğu tarafından planlı bir organize sonucu soykırıma uğratılmasının 100. Yılını anıyoruz” denildi.

‘ERDOĞAN İNKARDAN VAZGEÇ, MERKEL UYAN’

Sosyal Demokrat Parti (SPD) eyalet milletvekili Aziz Aygün’ün konuşması sonrası başlayan yürüyüşte, çoğunluğu gençler tarafında taşınan onlarca döviz de, “Erdoğan, yeter artık inkardan vazgeç. Merkel, uyan!”, ” Hiçbir zaman soykırım yaşanmasın”, ” 1915 yılındaki soykırımın tanınması, uzlaşmanın başlngıcıdır” ile ” Hıristiyanların takibatı ve tehcirine son verilsin” sözleri dikkat çekti.
AB’ye üye olmak isteyen bir Türkiye’nin, Osmanlıların son döneminde yapılmış ‘Ermeni Soykırımı insanlık suçunu’ kabul ederek tarihiyle yüzleşmesi gerektiği dile getirildi

SOL PARTİ VEKİLİ SCHNEİDER: TÜRKİYE TARİHİYLE YÜZLEŞMELİDİR
Güzel bir bahar havasında devam eden gösteri esnasında, Sol Parti’nin iki dönemdir milletvekili ve parlamento iç politika sözcüsü kadın milletvekili Christiana Schneider ile çeşitli kereler Rojawa’ya gitmiş eyalet parlamentoso yeni vekili, Martin Dolze ve Sol Parti Parlamento Grubu Eş Başkanı Cansu Özdemir günün önemi üzerine konuşmalar yaptılar.”Osmanlı İmparatorluğu döneminde yapılan insanlık suçu Ermeni Soykırımı’nın Türkiye tarafından hâlâ inkâr edilmesinde Almanya’nın da suç ortaklığı vardır” diyen Sol Parti’nin tecrübeli ismi Christiana Schneider’in, “Soykırım Türkiye tarafından koşulsuz tanınmalı ve tarihi gerçeklerle yüzleşilmelidir” sözleri güne damgasını vurdu.
ST. PETRİ KİLİSESİNDE SİYASET VE DİNİ ÇEVRELERDEN KONUŞMACILAR VARDI

Eyalet Parlamentosuna 200 m. uzaklıktaki şehrin tanınmış St. Petri kilisesinde akşam düzenlenen anma etkinliği ile devam etti. Abut Can ve Toros Sarian’ın girişimleriyle yapılan anma töreninde dini, siyasi, bilim ve sanat çevrelerinden birçok tanınmış kişi konuşma yaptı. Program akışında aralarında CDU Hamburg eyalet vekili Markus Weinberg Ezidi Akademisyenler Toplumu’ndan Şefik Tagay, Politik Eğitim Merkezi Şefi  Dr. Sabine Bamberger-Stemmen, Hıristiyan ve Evangelist kilise yetkilileri ile sanatçı Leman Stehn sahne aldılar.
Hamburg Hıristiyan Kiliseler Çalışma Grubu, Avrupa Ermeni Konseyi, Suriye Ortodoks Toplumu, Ezidi Akademisyenler, Pontoslu Yunanların Avrupa’daki Çatı Dernekleri, Demokratik Güç Birliği ile Mor Gabriel kilisesi ve Hamburg Eyaleti Politik Eğitim Merkezi’nin desteğiyle yapılan anmaya yoğun katılım dikkat çekti. Kilise tamamen doldu. Çoğu katılımcı ayakta kaldı. Programin bugün eyalet parlamentosunda Hıristiyan Demokrat Parti (CDU) fraksiyonunun organizesiyle yapılacak bir başka etkinlikle devam edeceği açıklandı.

P1030608P1030668P1030546P1030558P1030538P1030617

About Mustafa Akpolat

Check Also

Resmi kayıtlara göre 111 kişinin hayatını kaybettiği Maraş Katliamı üzerinden 41 yıl geçti.

Maraş’ta 19-24 Aralık  1978  tarihlerinde kontrgerilla destekli sağcılar, çevre köy ve ilçelerden çağırdıkları silahlı grupların …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.