Çarşamba , 28 Eylül 2022

Hamburg’da devrim ve demokrasi mücadelesinde şehit düşenler anıldı

31 Ocak pazar günü Hamburg Delphi Showpalast salonunda, Hamburg Partizan okurları tarafından düzenlenen bir etkinlikle devrim ve demokrasi mücadelesinde şehit düşenler anıldı.

Partizan2

Mustafa Akpolat
İbrahim Kaypakkaya, Deniz Gezmiş, Mahir Çayan ve Kemal Pir’in posterleri ile donatılan salonda ve sahnede ”Halk Savaşcılarıölümsüzdür” Katliam ve Ablukalara karşı direnenlerin yayındayız, Kavgayı ölümsüzleşenlerimizle büyütüyoruz”,  pankartlarının altından gerçekleşen anma etkinliğine yoğun ilgiden dolayı bir çok insan geceyi ayakta izledi.
Açılış konuşması ve saygı duruşu ile başlayan gecede, Türkiye ve değişik ülkelerinde devrim ve demokrasi mücadelesinde yaşamını yitren devrimcilerin mücadelelerinden kesitlerin yeraldığı ve son günlerde Sur, Cizre , Silopi başta olma üzere bir çok merkez ve ilçede devam eden operasyonlar ve yaşanan katliamların anlatıldığı bir sinevizyon gösteriminden sonra, gece tertip komitesi adına bir konuşma yapıldı, Konuşmada, Ocak ayının son haftasını bir çok tarihsel şahsiyeti bu ay içerisinde kaybetildiği için ”Parti ve Devrim Şehitleri Haftası” olarak, devrim ve komünizm mücadelesinde yaşamını yitirenleri anma etkinlikleri düzenlendiği belirtildi.

Faşist diktatörlüğe karşı mücadelenin bedelsiz olmadığını biliyoruz.

Konuşmada, ”TKP kurucusu Mustafa Suphi ve yoldaşları, Ali Haydar Yıldız, Meral Yakar, Atilla Özkan Ocak ayı içerisinde şehit olmuşlardır. Önderimiz Kaypakkaya bu ayda düşman tarafından ele geçirilimiştir. Enternasyonal Liebnecht ve Rosa Lüksemburg yine Ocak ayı içinde şehit düşmüşlerdir. Bu bütünlük içinde Ocak ayının son haftasını parti ve devrim şehitlerini bir kampanya şeklinde örgütlenerek anma haftası olarak ilan edildi. Faşist diktatörlüğe karşı mücadelenin bedelsiz olmadığını biliyoruz, Ülkemizin devrimci-demokratik mücadele süreci bu ağır bedellerin tanığıdır. Sadece devrim mücadelesi değil, demokratik hak ve özgürlük mücadelesi yürüten her kesim faşist diktatörlüğün hedefidir. Faşist dikktatörlüğün ölüm mangaları silah elde kavga edenleri düşman bellediği gibi, hakkını arayan işçileri, tarlasını koruyan köylüleri, özgürlük isteyen öğrencileri, Ulusal hak talep eden ve kendi kaderini belirlemek isteyen Kürtleri, barış isteyen demokratları, tarihsel haksızlık olan soykırımı sorgulayan Ermenileri, gerçeği anlatan gazetecileri-akademisyenleri-bilim insanlarını, sistemin çölleştirmesine karşı duran çevrecileri, yani özcesi kendi siyasi kalıplarına sığmayan herkesi düşman beller, hedef alır.

Faşist dikkatörlüğün tarihi ezilen, hakkını arayan halk kesimlerine karşı aynı zamanda katliam tarihidir.

Bu anlamda topraklarımızdaki mücadele, faşist diktatörlüğün çeşitli kesimlere, çeşitli nedenlerle kanla, ölümle gözyaşıyla bedel ödettiği bir süreçtir. Suruç ve Ankara’da en demokratik hakkını kullanan devrimci ve demokratlar acımasızca katledildi. Cihadist katiller Rojava’da destekleyip besleyen faşist diktatörlük, korku ve baskı aracı olarak Türkiye’de de devrimci, demokrat ve yurtseverlerin üzerine katil sürülerini salmaktan geri durmadı. Kendi eliyle gerçekleştirmediği katliamları bu katil sürüsü aracılığıyla hayata geçirdi” denildi. Gece tertip komitesi adına yapılan konuşma, ”Faşist devlet onlarca Kürt şehrini kuşatma altına alıp 6 aylık bebeklen, 80 yaşınıdaki yaşlıya kadar her Kürdü hedef alarak katleletmekten deri durmadı. Direnen Kürt halkinin yiğit kadınları ve erkeleri özgürlük tutkusuyla bu süreçte ölümü korkusuzca kucakladı. Her biri ezilenlerin şanlı tarih defterinde isimlerini onur ve şerefle yazdırmayı başardı: Onları anmak demek, onların uğruna canını verdiği davaya sahip çıkmak demektir.” sözleriyle devam etti.
Anma gecesinin kültürel bölümünde, Hamburg Yeni Kadın Korosu, Ozan Recber, Grup Cem Re ve son olarakta kendi tarzı ile beğeni ile dinlenen Ahmet Aslan sahne aldı.

Gece ile ilgili Foto Albüm: >>>

About Editör .

Check Also

8 Mayısta ırkçılık lanetlenecek, ırkçı terör kurbanları anılacak

Hamburg’da Ramazan Avcı İnisiyatifinin (RAİ) çağrısı üzerine oluşan birlik, 8 Mayısta”Hanau Her Yerde” başlığı altında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.