Pazar , 5 Şubat 2023

Hamburg‘da Cem Töreni

Güncel / Hamburg

Hamburg Alevi Toplumu (HAT tarafından düzenlenen ‚‘Aşure Günü‘‘ dolayısıyla Cem Töreni yapıldı.

Bergedorf ilçeside bulunan HİT Haus salonunda gerçekleşen etkinliğe yoğun ilgi gösterildi Alevi Dedesi Hacı Erdemli, Alevilerin Hz. Muhammed, Hz. Ali ve Ehlibeyt yolundan geldiğini ifade ederek, Aleviliğin İslamiyet‘in ayrılmaz bir parçası olduğunu söyledi.

Birliğe ihtiyacımız var

Hacı Erdemli, Alevilik‘in İslam‘in içinde tasavvuf felsefesi ile din kültürünü kapsadığını belirterek, ‚Alevilik, İslâm‘in Ehl-i Beyt yorumudur ve Alevilerde Cem evleri ibadet yeridir, Cem birliğin beraberliğin adıdır‘‘şeklinde konuştu. Alevilik anlayışının temelinde güzellik ve paylaşımcılık olduğunu belirten Erdemli ‘Alevilik, eline, diline,beline.aşina, eşine,işine sahip olmayı ve kendini bilmeyi temel almıştır’ dedi. Alevilikte bilim ve eğitimin önemini vurgulayan Doğan, ailelere çocuklarini en iyi okullara göndermelerinin en önemli görevi olduğunu belirtti. Dede’konuşmasının dernek üyelerinin katkı ve çabalariyla imece usulü pişirdikleri aşure, kepçe ile katılımcılara dağıtıldı. Daha sonra Dede Hacı Erdemli, Mahsuni İme ve zakir Nurali Demir eşliğinde Cem Töreni yapıldı. Cem Törenine Hamburg Başkonsolosu Devrim Öztürk ve eşi Nilgün Öztürk ile Yeşiller (GAL) Altona İlçe Meclis Üyesi Filiz Demirel’ de katıldı. Tören sonunda çalınan saz eşliğinde mersiyeler söylendi veSemah’ın ardından lokma dağıtıldı.

About Mustafa Akpolat

Check Also

Resmi kayıtlara göre 111 kişinin hayatını kaybettiği Maraş Katliamı üzerinden 41 yıl geçti.

Maraş’ta 19-24 Aralık  1978  tarihlerinde kontrgerilla destekli sağcılar, çevre köy ve ilçelerden çağırdıkları silahlı grupların …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.