Cumartesi , 28 Ocak 2023

Hamburg’da „Bir Brecht, İki Dil“ sanat etkinliği gerçekleştirildi

PEM Sanat Merkezi ve Getto Tiyatrosunun ortak çalışması sonuçu „Bir Brecht, İki Dil“ adı altında sanat akşamı düzenlendi.  Hamburg’da 27 Mayıs cumartesi günü Reginenstr. 18 adresinde bulunan PEM Sanat Merkezinde gerçekleşen etkinlikle bir ilke de imza atıldı.
Özlem Winkler Özkan‘ın yönetiminde faaliyet yürüten PEM Sanat Merkezi’nın, Getto Tiyatrosunun ortak çalışması ile sahneye taşınan „Bir Brecht, İki Dil“ çalışması, salonu dolduran sanatseverler tarafından ilgiyle izlendi.
2015’te kurulan, Özlem Winkler Özkan’in yönetmenliğini yaptığı ve Haldun Taner’in yazdığı „Gözlerimi Kaparım, Vazifemi Yaparım“ oynuyla seyircisi ile buluşan Getto Tiyatrosu oyuncuları, PEM Sanat Merkezi bünyesinden çalışan ve eğitimlerini sürdüren oyuncularla ortak çalışması, sanatsal çalışmalara ayrı bir soluk kattı.
 
PEM Tiyatro ekibi ile Getto Tiyatro, Bertolt Brecht’in ”3. Reich’ın Korku ve Sefaleti” adlı Epik tiyatro oynunun içinde yer alan ”Yahudi Kadın” adlı bölümünü sahneye taşıdığı sanat akşamında, alışılmışın dışında, türkü, şarkı ve şiirlerle farklı ve profesyonel bir performans, Türkçe ve Almanca olarak sahneye taşındı.
Özlem Winkler-Özkan’ın yönetiminde gerçekleşen sanat akşamında,  Teoman Aykut, Inka Butz, Türkan Tekdaş, Gülsen Gülbeyaz, Sandra Trosien, Mehmet Öndek, Alexander Brausendorf, Brusk Cudi, Daniel Nering, Demir Hesin, Inkaa Ztub, Christoph Winkler-Özkan ve Ada Rinnte Ross görev aldılar.
PEM Sanat Merkezi’nin bunyesinde  kurulan, solistliğini Özlem Winkler-Özkan’ın yaptığı „Migrationshintergrund“ adlı müzik grubunun seslendirdiği 3 şarkı ile başlayan sanat akşamında, Nazi Almanyası döneminde dahi, sanatın, edebiyatın ne kadar etkili olabileceğini anlatan görüntülere yer verilen bir video gösterimi sonrası devam eden etkinlik’te, Almanca, İngilizce, Kürtçe ve Türkçe şarkılar, türkülerde seslendirildi. Bertolt Brecht ve Orhan Veli Kanık‘tan şiirlerinde okunduğu sanat akşamında,Türkan Tekdaş güzel yorumu ile Sezen Aksu şarkılarını seslendirdi.
Yaz tatilinden sonra Brecht’in ”3. Reich’ın korku ve sefaleti” adlı oyununu sahnelemeye hazırlanan Getto Tiyatrosu oyuncularından ve kurucularından Mehmet Öndek etkinlikle ilgili olarak, ”Bir Brecht iki dil” Tiyatro/kültür Sanat akşamı düzenlememizin amacı, bu yaz sezonundan sonra sahneleyeceğimiz Brecht’in ”3.Reich’ın korku ve sefaleti adlı oyununu sahnelemeye hazırlıyoruz. Yaz tatiline girmeden önce bu oyundan bir kaç sahneyi şiirler, şarkılar ve türkülerle Hamburg’lu sanat severlere tanıtmak istedik. Bu akşamın bir diğer özeliğide, provalarımızı yaptığımız PEM Tiyatro Okulunun yöneticilerinden, oyuncu, yönetmen ve aynı zamanda yönetmenimiz olan Özlem Winker Özkan’nın öğrenci ve oyuncularıda Almanca oyundan bölümler sunarak katkı sundular. Amatörce çabaladığımız tiyatro çalışmamıza Özlem’in profesyonel bakış ve çabasıyla ortaya böyle güzel bir çalışmayı sizin beğeninize sunduk.” dedi.
Bertolt Brecht, Epik tiyatro ile, “Burası bir tiyatro sahnesi ve sizler de izieyicilersiniz.” diyerek seyirciyi oyunun dışında tutarak, kapitalizmin ürünü olan işsizlik, açlık, savaş, faşizmin içyüzünü gösteren ve seyredenleri faşizme karşı uyaran oyun dizisi ile sorunlarının arkasında yatan gerçek nedenleri anlatmayı amaçlamıştır. Oyunda yer alan ve bir birinden ayrı ama dönemin gerçeklerini seyirci ile buluşturan Brecht’in eseri, bugünde güncelliğini korumakta. 1938 yılının Mayıs ayında, Paris ‘te ilk kez sahnelenen oyun, birçok tablo içinden seçilmiş sekiz konuyu içermekte. Sahneye taşınması kadar izleyiciye oyundaki konuların ulaştırılması da bir o kadar değerli ve önemli. Günümizle kıyasladığımızda, ülkemizde yaşanılanlarla çok benzerlikler gösterdiğini görebileceğimiz bir oyun dizisi.
Etkinlikte ayrıca, Dilek Bozkurt’un resim sergisi de PEM sanat merkezinde sanat severlerin beğenisini sunuldu. Dilek Bozkurt sergi ve resimleri ile ilgili olarak  düşüncelerini, duygularını ve yaşadıklarını resim yolu ile ifade ettiğini belirterek, ilk defa bir sergide resimlerinin yer aldığını ifade etti.
Güncel / Hamburg

About Mustafa Akpolat

Check Also

Resmi kayıtlara göre 111 kişinin hayatını kaybettiği Maraş Katliamı üzerinden 41 yıl geçti.

Maraş’ta 19-24 Aralık  1978  tarihlerinde kontrgerilla destekli sağcılar, çevre köy ve ilçelerden çağırdıkları silahlı grupların …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.