Perşembe , 1 Aralık 2022

Hamburg’da başlayıp, İstanbul-Berlin hattında yaşanan iki kadının aşkı

Bremen’de yaşayan, yazar, şair ve DJ Gülbahar Kültür, Türkçe’deki ilk romanı “Bir Yangının Külünü…” Güldünya yayınları  tarafından çıkarıldı.

gülBahar4

Güncel / Hamburg

Müzik ve edebiyat dünyasının tanınan isimlerinden Gülbahar Kültür’ün, aşkın evrensel sorunlarına değindiği romanı “Bir Yangının Külünü…” Güldünya Yayınları’ndan çıktı. 1990’lı yıllar… Berlinli Arife ve İstanbullu Canan Hamburg’da bir kadın konferansında tanışıp yazışmaya başlar. Kısa bir süre içinde mektuplar, fakslar, uzun telefon görüşmeleriyle yoğun bir aşkın ortasında bulurlar kendilerini. Serbest çalışan Arife’nin İstanbul ziyaretleriyle yaşanan aşkları, farklı şehirlere, farklı dünyalara, farklı ruhsal yapılara ve geçmişin her ikisinde bıraktığı izlere göğüs germekte güçlük çeker.
Gülbahar Kültür kâh duygulu kâh erotik üslubuyla 1990’lı yılların İstanbul ve Berlin fonunda iki kadının ilişkisi aracılığıyla aşkın evrensel sorunlarına değiniyor. Kültür’ün şiirlerinde başat rol oynayan ritm, erotizm ve ironi romanın da ana unsurlarından.
Kültür, müzik ile edebiyatı buluşturduğu bu romanı için kitapla birlikte, seçtiği şarkılardan oluşan bir albüm de veriyor.

İşte o şarkılar:
01. Yansımalar – Bab-ı Esrar
02. Sezen Aksu – Kavaklar
03. Tarkan – Vazgeçemem
04. Fikret Kızılok – Yeter ki
05. Yeni Türkü – Dönmek
06. Tolga Çandar – Ah Bir Ataş Ver
07. Aşık Veysel – Güzelliğin On Para Etmez
08. Neşet Ertaş – Ahirim Sensin
09. M. Nurettin Selçuk – Demedim Hiç Ona Kimsin Ve Nesin
10. Müzeyyen Senar – Şarap Mahzende Yıllanır
11. Behiye Aksoy – Kapın Her Çalındıkça
12. Mediha Şen Sancakoğlu – Aşk Nedir Nasıldır
13. Bülent Ersoy – Ben Küskünüm Feleğe
14. Zeki Müren – Gönül Penceresinden
15. Müslüm Gürses – Olmadı Yar
16. Orhan Gencebay – Bir Teselli Ver
17. Esengül – Taht Kurmussun Kalbime
18. Aşkın Nur Yengi – Ay İnanmıyorum
19. Reyhan Karaca – Sevdik Sevdalandık

 

Gülbahar Kültür Yüzden fazla albüm derledi
Şiir, öykü, masal, absürt diyalog, grotesk edebiyat ve mizah yazıları yazan Gülbahar Kültür, merkezi Köln‘de bulunan WDR-Funkhaus Europa adlı radyoda müzik editörü ve redaktörü olarak çalışıyor. Kültür, 2002’den beri Lola’s World Records çatısı altında dünya müziğinden albümler derliyor. Derlediği yüzü aşkın albüm arasında en bilinenleri Oriental Garden, Babylon Bar, Latin Garden, Gypsy Garden, Sufi’s Secret, Swing Style, Lola’s New World Classics, I Love Balkan Music dizileri oldu. Kültür’ün bestelenmiş şiir ve şarkı sözlerinden oluşan parçalar Ağustos 2012’de yayımlanan United Colors Of Words adlı albümde toplandı. Alman Yazarlar Sendikası üyesi olan Gülbahar Kültür, yaşamını Bremen’de sürdürüyor.

bir yayndının

Kitabı temin edebileceğiniz adres:

Bir Yangının Külünü

 

About Mustafa Akpolat

Check Also

Resmi kayıtlara göre 111 kişinin hayatını kaybettiği Maraş Katliamı üzerinden 41 yıl geçti.

Maraş’ta 19-24 Aralık  1978  tarihlerinde kontrgerilla destekli sağcılar, çevre köy ve ilçelerden çağırdıkları silahlı grupların …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.