Hamburg’da ”Barışın Sesi” konserinde Aşık Veysel anıldı

Hamburg THM Korosu, Anadolu’nun değişik yörelerinden derlenmiş türkülerinden oluşan repertuarıyla gerçekleştirdiği konsere yoğun ilgi gösterildi.

Mustafa Akpolat

Koro Şefi Haldun Alay yönetiminde çalışmalarını sürdüren Hamburg THM Korosu, 2 Nisan Cumartesi günü, Hamburg Rudolf Steiner Schule salonunda 780 kişinin büyük ilgiyle dinlediği konseri gerçekleştirildi.
11 yıldır Koro çalışmalarını sürdüren THM korosu, her yıl farklı konulara dikkat çekmek için isimlendirdikleri konserlerinin bu yılki adı, ”Barışın Sesi” ile yaşanan savaşların, yıkım ve acılarına dikkat çekerek, savaşsız bir dünya özlemi ifade edildi.

HTHM_2
Aşık Veysel’in ”Senlik benlik nedir bırak” adlı şiirin kendi sesinden dinletilmesinden sonra başlayan,  Serap Çelimli-Babacan’ın Türkçe ve  Afşin Batur Eyigün’un Almanca yaptığı sunumla,  barışın gerekliliği ve vazgeçilmezliğine değinildiği, iki bölüm halinden sunulan konserde, 22 esere yer verildi. Konserde, Kırşehir, Tokat, Nevşehir, Sivas, Erzurum, Trabzon, Erzincan, Balıkesir, Antalya, Muğla, Kırklareli, Batı Trakya, Azerbaycan, Adıyaman, Ordu, İzmir, Diyarbakır, Konya, Bitlis, Burdur yörelerinden derlenmiş, Halk Ozanlarının ve sanatcıların türkülerine yer verildi. “Suda balık oynuyor”, “Topçam yaylası düz ”, Taşa çaldım Ayvam ile Narımı”, “Çiğdem der ki ben alayım”, türküleriyle başlayan konserde Ferit Kotan ”Tutam yar elinden tutam”, Hatıce Yalçın ”Edremitin Gelini”, Sibel Eyigün, ”Bahçeye gel bahçeye” Özhan Yavuz, ”Aslan Mustafam” adlı türküleri solo olarak seslendirdiler.

HTHM_1

Sazlarla birlikte yaklaşık 50 kişiden oluşan Korunun konserinde TRT Konuk Müzisyenleri, Candeniz Eroğlu ( Bağlama), Hüseyin Yalçın, (Kabak Kemane), Mustafa Eke, (Zurna, Kaval, Ney), Naim İyigün, (Klarnet) ve Veysel Ateş, (Ritim) yer aldılar. Konuk Müzisyenler, Yurtdışında gittikleri konserlerde ilk defa amatör bir koronun 780 kişilik salonu doldurduğunu gördüklerini ve bundan çok mutlu olduklarını belirttiler. Koro yöneticisi Hasan Eyigün, ”bizleri yalnız bırakmadığınızdan dolayı sizlere, yani izleyicilerimiz, sponsorlarımız, dün yanımızda bulunamayıp ama kalpleri ile bizimle birlikte olan tüm dostlarımıza sonsuz teşekkürlerimizi sunarız! Sayenizde hep birlikte muhteşem ve unutulmaz bir konser akşamı geçirdik! Bir daha ki seneye buluşmak ümidiyle, dostluk ve kardeşliği yaşayın, sevgi, huzur ve barış ile kalın.” dedi

Eklip1

Koro yönetmeni ve konser organizatörü Hasan Eyigün, güzel bir  organize ile gerçekleşen  konser salonu düzenlenmesinde görev alan  Köksal Erdali, Özhan Yavuz, Pinar Yavuz,Ebru Kardes, Sahibe Kardes, Özlem Ucarlar, Özlem Özcep, Esra Yildiztekin, Hatice Yildiztekin, Hatice Yalcın,  Mukadder Ekin,  Afra Beril Eyigün’ e ayrıca teşekkür ettiğini belirtti.

Hamburg THM Korosu ”Barışın Sesi” Konserinden kareler

Koro her pazar saat 15-17 arası Kulturpalast Billstedt te Öjendorfer Weg 30 adresinde .alışmalarını sürdürüyor İletişim : Haldun Alay Tel. 0170 99 60 247

About Editör .

Check Also

8 Mayısta ırkçılık lanetlenecek, ırkçı terör kurbanları anılacak

Hamburg’da Ramazan Avcı İnisiyatifinin (RAİ) çağrısı üzerine oluşan birlik, 8 Mayısta”Hanau Her Yerde” başlığı altında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.