Perşembe , 23 Mart 2023

Hamburg’da 8 Mart, yürüyüş ve etkinliklerle kutlandı

Mustafa Akpolat

Hamburg’da, 8 Mart Dünya Emekçi kadınlar günü, düzenlenen yürüyüş ve değişik etkinliklerle kutlandı,

7 Mart Cumartesi günü Hamburg Merkez Tren istasyonunda başlayarak, şehrin en işlek caddelerinde geçerek Gänsemarkt meydanında son bulan yürüşe, değişik uluslardan kadın örgütleri katıldı. Yürüyüşe katılan kadın örgütleri adına taşınan pankartlarda ve yapılan konuşmalarla, kadınlara yönelik her türden gerici, ırkçı cinsiyetci, sınıfsal saldırı, tecavüz ve katliamlar lanetlenerek, kadın mücadelesinin yükseltilmesi gerektiği yönünde görüşler ifade edildi.

7 Mart Cumartesi ADKH (Avrupa Demokratik Kadın Hareketi) tarafından Altonaer Schule salonunda ”Kadınlar Zirveleri Zaptediyor” adı altından düzenlenen bir etkinlikle 8 Mart Dünya Emekci Kadınlar günü kutlandı. Etkinlikte, 8 Mart ve tarihte kadınların mücadelesi ve mücadele içinde yaşamını kaybeden kadın önderlerini gösteren bir sinevizyon gösterisinden sonra, ADHK bünyesindeki kadınların oluşturduğu bir tiyatro çalışması ile kadının, dini, sosyal, toplumsal ve sınıfsal baskılara karşı mücadelesi anlatıldı. Gecede ADKH, Sosyalist Kadınlar adına ve Yazar Gülşen Gülbeyaz, yaptıkları konuşmalarda ise, günümüzde kadınların sorunları , mücadelesi ve kadının kurtuluşu konularına değinildi.

Etkinlikte Hamburg’dan Grup Dağlara Ezgi ve Türkiye’den gelen ”Yüz çiçek açsın kültür merkezi” bünyesinden çalışmalarını sürdüren kadınlardan oluşan ”Grup Alamor” Türkçe, Kürtçe şarkı ve türkülerle sahne aldılar.

Gecede ADHK yapılan açıklamada ”Toplumlar tarihinin temel itici motoru olan sınıf mücadelelerinden süzülerek tarihsel bir sınıf olarak geliyoruz. Kadın erkek tüm insanlık ortak bir yaşama sahipken, özel mülkiyet ve ataerkil sistemle kaybettik. Ücretli köleliğin yanısıra karşı cinsten kölenin de kölesiydi kadın. İşçi sınıfının birlik, mücadele ve dayanışma günü olan 1 Mayıs ile yetinmeyerek ikinci kölelik zincirini de kırarak insanlığı daha özgür kılmak için Dünya Emekçi Kadın Günü olan 8 Mart’ı yarattık.

Tarihten gelip tarih yaratarak ilerleyen kitlelerin,önemli temel ve stratejik öznesi olan kadınlar örgütlendikçe mücadeleye daha bilinçli katılırken aynı zamanda daha fazla özgürleşiyordu. Bugün emekçi kadının Şengal, Kobanê ve dünyanın sancılanan bir çok bölge ve alanlarında ne kadar örgütlenirse, o kadar mücadele ve özgürleşmeye doğru ilerlediği tartışmasız bir gerçektir. Bu durum, insanlığın kurtuluşunun anahtarının yaşamı değiştirmeye, kendilerine biçilen erkek-kadın bedenlerini ve rollerini parçalayarak başlayan kadınların ve LGBTİ’lerin örgütlenmesi ve mücadele ederek özgürleşmesiyle doğrudan ilişkili olduğu gerçeğini doğrulamaktadır. Kadınlar Yönetime, Kadınlar İktidara bilinci ve perspektifiyle her alanda örgütlenerek mücadele edelim ve daha fazla özgürleşelim.” görüşlerine yer verildi.

8 Mart pazar günü ise bir çok dernekte düzenlenen 8 Mart etkinliği ile 8 mart Dünya Emekçi kadınlar günü kutlandı. Hamburg Alevi Kültür Merkezinde, Bergedorf Alevi Kültür Merkezinde, Haak-Bir’de, Harburg Alevi Kültür Merkezinde ve Hamburg Hak-Evi’inde toplantılar düzenlendi konuşmalar yapıldı.

Hamburg Alevi Kültür Merkezinde gerçekleştirilen toplantıda, Hamburg Yeşiller Eyalet Milletvekili Filiz Demirel, HHAKM adına Gülseren Araslan ve Kumriye Nar birer konuşma yaptılar. Etkinlikte dernek bünyesinde müzik çalışmaları yapan gençler ve Hasan Hüseyin Sarı, Aydın Öztürk, Zerdüşt, Tolga Arık, Melisa Türkçe, Kürtçe türkü ve şarkılar söylediler. Hanım Ceylan ve Zeynep Eren yazdıkları şiirlerini toplantıya katılanlarla paylaştılar. Hazırladıkları skeçle Derneğin Kadın kolları 8 Mart Dünya Emekci Kadınlar günü kutladılar.Hamburg Şehrazat Kadın Kültür ve Sanat Derneği, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü için hazırladığı proğramı ve kadın cinayetlerinin konu edildiği “Beş Mevsim” Tiyatro oyununu Harburg Alevi Kültür Derneğinde sundu.Haak-Bir’de Zeynep Altıok Akatlı’nin katıldığı, Türkiye ve Dünyada Kadın olmak konulu bir toplantı düzenlendi.

About Editör .

Check Also

8 Mayısta ırkçılık lanetlenecek, ırkçı terör kurbanları anılacak

Hamburg’da Ramazan Avcı İnisiyatifinin (RAİ) çağrısı üzerine oluşan birlik, 8 Mayısta”Hanau Her Yerde” başlığı altında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir