Pazar , 5 Şubat 2023

Hamburg’da 8 Mart etkinlikleri gerçekleştirildi.

Hamburg’da 11-13 Mart tarihleri arasında  Haak-Bir, Hamburg Ekin Sanat Evi, MIG-Zentrum, Alevi Kültür Merkezi, Interkulturelle Treff ve bir çok yerde etkinlikler gerçekleştirildi.
Etkinliklerde 8 Mart Dünya Emekci kadınlar günü ile ilgili yapılan konuşmaların yanı sıra değişik kültürel programlarada yer verildi.

AKM_1
Mustafa Akpolat

11 Mart Cuma günü Haak-Bir’de gerçekleştirilen etkinlikte, Türkiye’de kadınlara yönelik yaşanan cinayet, Tecavüz, saldırı ve baskıları konu alan bir Sinevizyon gösteriminin yanı sıra, konuşmalar yapıldı, şiirler okundu ve Haak-Bir korosu sahne alarak türküleri seslendirdi.

AKM_2

12 Mart Cumartesi günü, Interkulturelle Treff’ın Mümmelmannsberg semtinde gerçekleştirdiği etkinliğe değişik uluslardan insanlar katıldı, Almanca ve Türkçe yapılan konuşmalardan sonra, Cemre Müzik grubu, Ozan Direnç, Kilise kadın korosu sahne aldı.

İnter_1
Ekin Sanat Evi´nin düzenlediği 8 Mart Emekçi Kadınlar günü etkinliği 12 Mart Cumartesi Üni Hamburg´ta gerçekleştirildi. Rosa Luxemburg’lardan Sabolar’a…Sabolar’dan Elifler’e, ”Devrime Meşaledir bizim kadınlarımız” şiarıyla gerçekleştirilen etkinlik açıklama ve şiirlerle sunumu yapıldı. Sinevizyon gösterimi yapılan etkinlikte, Haak-Bir Kadın Korosu türküleriyle sahne aldı.

Ekin

 

Ardından Nazim Hikmet´in Tanya eseri şiirsel dramatiziye sahnelendi. Şiirlerin okunduğu, Çocuk Korosunun da türküler söylediği etkinlik, Ekin Sanat Evi´nin müzik toplulugunun söylediği türkülerle son buldu.

Inter_2
13 Mart Pazar günü Demokratik Kadın Hareketi’in MIG-Zentrum’da ”Yaşamın her alaninda vardık, varız, var olacağız !” adlı söyleşi ve toplantı düzenlendi. Moderatörlüğünü Meryem Keskin’in yaptığı etkinliğe Şair Nevin Koçoğlu, Yazar, Sosyal Pedagog Gülsen Gülbeyaz ve DKH adına Ayşegül konuşmacı olarak katıldı. Şair Nevin Koçoğlu’nun şiir okuduğu etkinlik, Gülsen Gülbeyaz’ın Haluk Demir’in gitarı eşliğinden seslendirdiği türkülerle devam etti.

Mig_Zentrum1
13 Mart Pazar günü Hamburg Alevi Kültür Merkezinde Kadınlar Kolunun düzenlediği , Dünya Emekci Kadınlar Günü etkinliğinde, Bahçeşehir Üniversitesi Öğretim Görevlisi Elfin Tataroğlu, Yesiller Partisi Hamburg Milletvekili Filiz Demirel, Kumriye Nar konuşmacı olarak katıldılar Etkinlikte ayrıca, Aydın Öztürk, Metin Akın, Mehmet Kaya ve Tolga Arık müzik dinletisi sundular.

Mig_Zentrum3

Alevi Kültür Merkezinde konuşan Bahçeşehir Üniversitesi Öğretim Görevlisi Elfin Tataroğlu, Türkiye’de kadınlara yaşadığı sorunların çözümünün bir yanı ile siyasetin görevi olduğunu, gerek yasalar düzeyinde gerekse yasaların uygulanması ve bunların Anayasa ile güvence altına alınması gerektiğini belirtti. Kadınların temel sorunları olarak, Eğitimsizlik, Ekonomik bağımsızlığının olmayışı, Kadına yönelik hayatın her alanında yaşanan şiddet ve fiziksel saldırılar ve yönetime katılım konularının eksikliği olduğunu belirtti. Tataroğlu , bu dört sorun bir birine bağlı olduğunu ve bugünkü sorunların, tablonun yaşanmasında etkili olduğunu söyledi.

AKM_4

Tataroğlu AKP hükümetleri dönemlerinde kadınlara yönelik cinayet, tecavüz, şiddet ve baskının arttığına işaret ederek, ”Türkiye’de her iki kadından biri fiziksel şiddete uğruyor, okuma yazma bilmeyen her 5 insandan dördü kadın. 20 Milyon kadın üretimde yer almıyor, iş gücü dışında bırakılmış, toplumda ötekileştimeye, dışlanmaya açık hale getirilmiş.. Peki kadınlar yönetimde siyasette neden yeteri orandan yer almıyor, siyasetteki kadınlar buna neden çözüm bulamıyor? Siyasi önderlik düzeyine ulaşmış ve aklımıza adı gelecek bir kadın isim gelmez.” Tataroğlu, Tarihte devrimci kadınlardan örnek vererek, bu kadınlarda yine içinde bulunduğu örgütlenmeler tarafından etkisizleştirildiğini belirtti. ”Bu anlamda Kültürel bir mırasımız yok. Yapılan kamuoyu yoklamalarında erkeklerin yüzde 82’si, kadınların siyasette yer almasını istiyorlar ama kendi eşinin siyasi faaliyet yürütmesine kesinlikle karşılar. Partilerde, siyasette kadınlar daha çok, çocuk, kadın, engelli konularında ve alanlarında görevlendirilmektedir diyen Tataroğlu, kadınların bazen sadece vitrin güzelleştirmek için partilerde belli görevler verildiğine değinerek, diğer bir sorununda kadınların bir yerlerde kendisini ifade edebilmesinin maddi bir güçe sahip olmasıyla mümkün olduğunu belirtti.

Erfin Tataroğlu

Laikliğin kadınlar için çok önemli bir değer ve kazanılmış bir hak olduğunu, AKP’nin ”Makbul” vatandaş tanımından sonra birde ”Makbul kadın” tanımını topluma dayattığını, AKP’nin ve Diyanetin ”Makbul kadın”, erkeğin bir adım gerisinde, açık giyinmeyen, çok konuşmayan, gülmeyen. erkeğe itaat eden, kişiliksiz, uysal bireyler olarak topluma dayatmakta ve bu her gün her araç kullanılarak işlendiğini belirtti.
Tataroğlu, Peki kadın hareketi ne durumda sorusuna, Kadın hareketi, belki tüm STK içerisinde en dinamik ve en kararlı kesimi oluşturuyor. Kürt, Türk, Dindar, Laik çok farklı kültür ve sosyal kesimlerden kadınlar yaşananlar karşısından sesini en çok yükseltenler olduğunu belirtti.
Peki Çözüm nedir? Diyen tataroğlu, siyasi düzlemde, TBMM kadınlar bir komisyon kumalılar. Gerekli yasaların çıkarılması ve anayasal güvence altına alınması, Kadın hareketinde yoldaşlık, dayanışma adanmışlık anlayışı çok önemli bunlar geliştirilmeli. Behice Boran 1979 yılında yasaklanan 1 Mayıs’a katılmak için Merter’den Taksime gitmek için yürürken polis durdurur ve sorar ”Nerye gidiyorsunuz?”, Boran, ”1 Mayıs’a Taksim’e” der Polis, 70 yaşında bir insanın bu kadar uzun bir mesafeyi nasıl yürüyeceğini sorar. O da ‘Dinlene dinlene” der, örneğini vererek ”işte bizde adanarak, dayanışarak, dinlene dinlene yürümeliyiz bu yolu.”
Tarihten devrimci sosyalist bir kadının yaşamından kısa bir örnekte veren verdi. Fatma Nudiye Yalçı Kendi partisi içinde kendi yoldaşları tarafından engellendiğini belirterek, kadınlar sadece iktidarda bulunanlar tarafından değil devrimci örgütler içinde de önünün kesildiğini ifade etti. Tataroğlu, Neşat Ertaş’ın ”Kadınlar insandır, erkekler de insan oğludur’ sözlerinden sonra, demokrasi ve özgürlük mücadelesi içinde yaşamını yitirmiş tüm kadınları saygıyla anıyorum” sözleriyle bitirdi.

Yeşiller Milletvekili Filiz Demirel, Konuşmasında daha çok mülteci kadınların gerek Türkiye’de gereksede Avrupa’da yaşadığı ciddi sorunlara değinerek, savaşlarda yine en çok zarar görenlerin kadın ve çocuklar olduğuna dikkat çekti. Özellikle Mülteci kadınların gerek savaş içinde gereksede göç etmek zorunda kaldıkları, Türkiye vey Avrupa’da bir çok zorluk yaşadıklarına değindi. Türkiyede Fuhuş merkezlerinde kadın ve kız çocuklarının pazarlandığına değinen Demirel, Avrupa’da da ciddi sorunlar yaşanmaya devam ettiğini taciz ve tecavüzlerin yaşandığını ifade etti. Avrupa Birliği’nin, Erdoğan’la yaptığı kirli pazarlığada değinen Demirel, yaşananlardan Avrupa’nında sorumluluğu olduğunu belirtti. Yolumuz uzun, yükümüz ağır Elfin Hanımında belirttiği gibi dinlene dinlene, dayanışma içinde bu yolu yürümemiz gerekiyor dedi.

About Editör .

Check Also

8 Mayısta ırkçılık lanetlenecek, ırkçı terör kurbanları anılacak

Hamburg’da Ramazan Avcı İnisiyatifinin (RAİ) çağrısı üzerine oluşan birlik, 8 Mayısta”Hanau Her Yerde” başlığı altında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.