Çarşamba , 29 Haziran 2022

Hamburg’da 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde bir dizi etkinlik düzenlendi

Her yıl olduğu gibi bu yılda, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar günü vesilesiyle  dünya’nın birçok ülkesinde kadınlar sokağa çıktı. Sömürü, baskı, şiddet, katliam ve eşitsizliğie karşı, eşitlik, barış, özgürlük ve  adalet  talepleriyle değişik etkinlik ve eylemler  gerçekleştirildi. Toplumsal yaşamın her alanında yaşanan sorunlara karşı  seslerini yükselttiler.
Hamburg’da 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar  Günü nedeniyle değişik etkinlikler gerçekleştirildi.
”Hamburg’lu Kadınlar ‘Hayır’ Diyor” Platformu 8 Mart Dünya emekçi Kadınlar Günü’nde, Nobistor 35 adresinden bulunan HAKM salonunda düzenlenen bir basın toplantısı ile ‘Hamburg hayır diyor’ kampanyası başlatıldı.

Düzenlenen basın toplantısında Neden HAYIR dediklerini ve kampanya ile ilgili görüşler ifade edildi.
Açıklamada şu görüşlere yer verildi. ”Hamburg’ta yaşayan Türkiyeli ve Kürdistanlı biz göçmen, işçi, emekçi tüm kadınlar 16 Nisan’da yapılacak referandumda ‘Hayır’ diyoruz” Biz kadınlar, 7 Haziran gibi seçim süreçlerinde Avrupa’da eşitlikten, özgürlükten, barıştan yana cinsiyetçiliğe, tekçiliğe, ırkçılığa ve kadına yönelik şiddete, erkek egemen sistemin saldırılarına karşı oyumuzu kullandık. Avrupa’daki eylemlerimizle İslam’ı kirli siyasal çıkarları için kullanan faşist AKP ve diktatör Erdoğan’ın katliamlarına, baskılarına ve kadın düşmanı politikalarına karşı kadın iradesi ve kadın dayanışmasıyla alanlardaydik. AKP’nin IŞİD zihniyeti ile kadınların yaşam tarzına müdahale ettiği, Kürt halkını katlettiği, Alevileri ve inanç kimliklerini yok saydığı, doğaya, yaşama ve Rojava’daki kadın devrimine dair ne varsa saldırdığı her duruma sessiz kalmadık. Anayasa değişiklik maddelerini meclisten hızla geçiren, başkanlık sistemi ile tüm yetkileri cumhurbaşkanlığı etrafında toplanmak için referanduma başvuran AKP iktidarına ve evetçilere hayır diyoruz! ” denildi

Görüntünün olası içeriği: 18 kişi, sahnedeki insanlar ve ayakta duran insanlar

”Hamburg’lu Kadınlar ”HAYIR” Diyor” Platformu”

NEDEN ‘HAYIR’ DİYORUZ

Tek adam diktatörlüğü, devleti, yargıyı, polisi ve erkeği daha fazla güçlendirecek, kadına yönelik şiddeti, tacizi, tecavüzü, kadın cinayetlerini ve kıyımlarını arttıracaktır. Şiddet üreten faşist rejime hayır! Başkanlık sistemi, diktatörlük rejimi ile kadın haklarının gasp edilmesine, kadınların sokakta özgürce dolaşmasının engellenmesine, laik yaşam tarzına müdahaleye hayır.

Olağan Üstü Hal ile yükselen kadına dönük nefret söylemleri ve şiddete hayır! Kadını eve kapatan politikalara hayır! Kaç çocuk doğuracağımıza karar verilmesine hayır! Kürtaj hakkımızı engelleyen, bedenimiz üzerinde söz sahibi olmak isteyenlere hayır! Eş başkanlık, eşit temsiliyet hakkımızın hedef alındığı, HDP’li vekillerimizin, belediye eşbaşkanlarımızın tutuklanmasına hayır!

Görüntünün olası içeriği: 4 kişi

”Hamburg’lu Kadınlar ”HAYIR” Diyor” Platformu”

İşçi-emekçi kadınlara yönelik sömürünün, daha da katmerleşmemesi için hayır! Cinsiyetçi, ırkçı, kadın düşmanı anayasaya hayır! Erkeğin şiddetine karşı caydırıcı ceza vermeyen yargıya ve onun adaletsizliğine hayır! Kanun Hükmünde Kararnamelerle kadın derneklerimizi kapatarak, kadını gericiliğe, erkek egemenliğine boyun eğmeye çağıran, milyonlarca kadının örgütlü gücünden korkanlara hayır! Tecavüzcüleri serbest bırakan yasayı çıkartmak isteyen, çocuklara tecavüz edenleri savunarak ‘bir kerecikten bir şey çıkmaz’ diyen AKP’nin IŞİD’çi zihniyetine hayır! LGBT’lilere karşı nefret cinayetlerine ve şiddeti diline hayır!

Geçmiş yüzyıl deneyiminde, faşist diktatörlüklere karşı halkların, kadınların militanca, cesurca direndiklerini diktatörlüklerin saltanatlarına son verdiklerini gördük. Bu saltanata karşı sandık başında ‘hayır’ oyumuzu kullanacağız. Ancak faşist saltanatın yıkılması sadece sandıktan geçmeyecektir. Referandumdan hayır çıkarsa diye faşist tehditler savuranlara karşı direniş cephesini daha fazla büyüteceğimizi bir kez daha buradan açıklıyoruz. Büyük bir ‘HAYIR’ kampanyası örgütlemek tarihi görevimizdir.” denildi.

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi, ayakta ve açık hava

8 Mart Çarşamba günü Hamburg St. Paulı U-Bahn önünde başlayan ve Altona semtine kadar yağmur altında yürüyen değişik uluslardan kadınlar, taşıdıkları pankart, dövüz ve seslendirdikleri  taleplerle baskı ve sömürüye karşı, barış ve özgürlük talepleri dile getirildi. Yürüyüş boyunca Türkiyede 16 Nisan’da gerçekleşecek olan referandumda Hayır oyu kullanacaklarını ifade eden değşik dillerden ”HAYIR” afişleri taşıyarak, Faşist diktatörlüğe karşı mücadele çağrısında bulunuıldu.

Görüntünün olası içeriği: 6 kişi, açık hava

Hamburg kadın marşı (Yürüyüşü), ”cinsel ayrımcılığa ve sağ popilizme karşı” pankartıyla yürüdüler

Görüntünün olası içeriği: 3 kişi, açık hava

Hamburg’da düzenlenen ikinci  bir 8 Mart yürüyüşüne, değişik  uluslardan  kadın ve gençler katılıdı. Alman sol örgütlerden Sosyalist Alternatif, Feminist Kadınlar ve değişik uluslardan kadın örgütlerinin katıldığı yürüyüş Altona semtinden başlayarak Feld Str.’de son buldu. Göstericiler, cinsiyet ayrımına hayır, Eşit işe eşit ücret, Kadına yönelik şiddete hayır,  Her çocuğa ücretsiz Kreş hakkı , 218 ve 219 yasaları kaldırılsın, cinsiyet ayrımının olmadığı bir kapitalizim yoktur. gibi talep ve sloganlarla yürüdüler

Görüntünün olası içeriği: 17 kişi, gülümseyen insanlar, ayakta duran insanlar ve açık hava

Dünya tarihinde, değişik ülkelerde , devrim, özgürlük,  barış ve eşit haklar mücadelesinde yaşamını yitren kadınlar anıldı.

Görüntünün olası içeriği: 5 kişi, oturan insanlar, masa ve iç mekan

Hayır diyen Kadınlar ”İslami Diktatörlükte Kadın”

8 Mart Çarşamba günü, Hayır diyen Kadınlar ”İslami Diktatörlükte Kadın”, konulu bir panel düzenlendi. Hamburg Alevi Kültür Merkezi kadın kolları ve Şehrazat Kadın ve Sanat Derneği, ortaklaşa düzenledikleri toplantıda, Kumriye Nar, Bahar Arıcan, Fatma İme, Gülüzar Kayaturan, Hanım Ceylan, Semra Atasoy, Hamide scheer, Nesrin Lavaş, Kadriye Bakşi, birer konuşma yaptılar.

Toplantıda  Şehrazat Kadın derneğinden Bahar Arıcan, Ankara’da düzenlenecek  olan 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü etkinliğine katılmak üzere Bursa’dan yola çıkan Türk Metal üyesi kadın işçileri taşıyan Otobüsün devrilmesi sonucu, Delphi fabrikalarında çalışan ve Türk Metal 1 No’lu Şube üyesi 7 kadın işçi yaşamını yitirdi ve 34 işçi de yaralandığı belirterek  üzüntülerini ifade etti.  8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü, kadınların insanca yaşam, eşit işe eşit ücret, oy hakkı, ekmek ve barış talepleri uğruna verdikleri mücadelede yaşamını yitiren tüm emekçi kadınlar gibi, kazada yaşamını yitiren Türk Metal üyesi kadın işçileride saygıyla  anıyoruz denildi.

Görüntünün olası içeriği: 16 kişi, oturan insanlar ve iç mekan

KHK’ya göre kapatılan 375 dernekten biri olan Van Kadın Derneği Başkanı (VAKAD) Zozan Özgökçe’nin Van’da yürüttükleri  çalışma ve   zorukları,  mücadele kararlılıklarını anlatan  bir mektubu okundu.  AKP iktidarının kadına yönelik  gerici politikası ile yetinmediği, kadınlara yönelik faaliyet yürüten kurumlarıda kapatarak kadınlar sitemin köleleri haline getirilmek istendiği ifade edildi..   Her türlü hak ve özgürlüğün budana budana güdük kaldığı memleketimizde bu yapılan, 2004’ten bu yana kadına yönelik ayrımcılık ve şiddetle mücadele eden bağımsız bir derneğin kapısına kilit vurmak değil sadece; Vanlı kadınları, sorunlarına getirilecek çözümlerden mahrum bırakmak. Belediyelerin kadın merkezleri de kapatıldığı için şiddet gören bir kadının gidecek yeri kalmadığını  “Ya şiddete katlanacak, ya da ölmeyi bekleyecek”  seçenekleri ile baş başa bırakılmak istenmektedir.  Devlet, kadınları çaresizliğe mahkum etmeye çalışsa da derneğin aktivistleri çalışmalarını sürdürdüğü  ifade edildi. “Binalarımıza, ofislerimize, kapılarımıza mühür vurup, anahtarlarımızı alabilirsiniz ama mücadelemizi, dayanışma ruhumuzu alamazsınız. Onca emeğimizi çalamazsınız. Kapımıza mühür vurabilirsiniz ama gözlerimize, ruhumuza, çalışmalarımıza mühür vuramazsınız.”

FOTO ALBÜM: Hamburg 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü etkinliklerinden kareler

Güncel/ Hamburg

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi, ayakta ve açık hava

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi, gökyüzü ve açık hava

 

About Mustafa Akpolat

Check Also

Resmi kayıtlara göre 111 kişinin hayatını kaybettiği Maraş Katliamı üzerinden 41 yıl geçti.

Maraş’ta 19-24 Aralık  1978  tarihlerinde kontrgerilla destekli sağcılar, çevre köy ve ilçelerden çağırdıkları silahlı grupların …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.