Perşembe , 23 Mart 2023

Hamburg’da 8 Mart ”Başka Bir Dünya Mümkündür”

Hamburg’da, 8 Mart Dünya Emekçi kadınlar gününde, değişik uluslardan kadın örgütlerinin katıldığı bir yürüyüş düzenlendi.  8 Mart Salı günü Hamburg Feldstr.’de başlayan yürüyüş Altona semtine kadar devam etti.

8 mart 16

Mustafa Akpolat

”Başka Bir Dünya Mümkündür”
Düzenlenen yürüyüşe katılan kadın örgütleri adına taşınan pankartlarda ve yapılan konuşmalarla, yeni bir dünyanın mümkün olduğu belirtilerek, kadınlara yönelik her türden gerici, ırkçı, cinsiyetci, sınıfsal saldırı, tecavüz, emperyalist savaş ve katliamlar lanetlenerek, kadın mücadelesinin yükseltilmesi gerektiği belirtildi. Savaşlarda zarar gören, katledilen ve göçe zorlanan insanların yüzde 80’ini kadın ve çocuklardan oluştuğuna dikkat çekilen konuşmalarda, Dünya’nın her yerinde Emperyalizm tarafından ağır koşullarda çalıştırılarak sömürülen kadınlara reva görülen yaşamı kabul etmeyeceklerini, kadınlara yönelik  baskı, sömürü ve katliamların olmadığı, eşit işe  eşit ücret ve hayatın her alanından  eşit haklara sahip olduğu bir dünya için    mücadelenin devam edeceği vurgulandı.  Değişik dillerden konuşmaların yapıldığı yürüyüşte “Jin jiyan azadi” ,”Yaşasın kadın dayanışması” ”Yaşasın 8 Mart” ”Kadın mücadelesi sınıf mücadelesidir” benzeri  solaganlar atılarak,  taleplerin yazılı olduğu pankartlar taşındı.
Hamburg’da 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar günü etkinlikleri devam ediyor
11 Mart Cuma günü Saat 19:00’da Haak-Bir, Bargstedgasse 7 adresinden 8 mart Dünya Emekci Kadnlar günü anma etkinligi yapılacak.
12 Mart Cumartesi günü Saat 16:00 Interkulturelle Treff’ın Gemeindezetrum Mümmelmannsberg Havighorster Redde 50 adresinde düzenlediği 8 Mart Dünya emekçi Kadınlar günü etkinliği gerçekleştirilecek
12 Mart Cumartesi günü, Saat 17’de Ekin Sanat Evi tarafından düzenlenen ”Devrime Meşaledir bizim kadınlarımız” adlı etkinlik, Uni Hamburg Hörsall’da. Nazım’ın Tanyası dramatize edilerek sergilenecek. Haak-Bir Kadın korosu ve çocuk korosu’nun sahne alacağı etkinlik, Hamburg Ekin Sanat Evi bünyeside çalışmalarını sürdüren Müzik Grubu’nun dinletisi ve Sinevizyo gösteriminede yer verilecek.
13 Mart Pazar günü Saat 14:00’te, Demokratik Kadın hareketi’in MIG-Zentrum Langenfelder Straße 53 adresinde, ”Yaşamın her alaninda vardık, varız, var olacağız !” adlı söyleşi ve toplantı düzenlenecek. Etkinliğe Şair Nevin Koçoğlu, Yazar, Sosyal Pedagog Gülsen Gülbeyaz ve müzik dinletisiyle Şenol Akdağ katılacak.
13 Mart Pazar günü Saat 13”te   Hamburg Alevi Kültür Merkezinde Kadınlar Kolu, Dünya Emekci Kadınlar Günü etkinliği düzenliyor.  Etkinliğe, Bahçeşehir Üniversitesi Öğretim Görevlisi Elfin Tataroglu, Yesiller Partisi Hamburg Milletvekili Filiz Demirel, Kumriye Nar konuşmacı olarak katılacaklar,  Etkinlikte ayrıca, Aydın Öztürk, Metin Akın, Mehmet Kaya ve Tolga Arık müzik dinletisi sunacaklar.

About Editör .

Check Also

8 Mayısta ırkçılık lanetlenecek, ırkçı terör kurbanları anılacak

Hamburg’da Ramazan Avcı İnisiyatifinin (RAİ) çağrısı üzerine oluşan birlik, 8 Mayısta”Hanau Her Yerde” başlığı altında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir