Salı , 29 Kasım 2022

Hamburg’da ”4.Yılmaz Güney Film Günleri” başlıyor

Hamburg MIG-Zentrum tarafından 4. kez gerçekleştirilecek olan ”Yılmaz Güney Film Günleri”, 7 Ekim Çarşamba günu, Schanzenstr. 75 adresinden bulunan ”3001 Kino”’da başlayacak.

Yılmaz Güney

Mustafa Akpolat
4 gün sürecek olan etkinliğin ilk gününde, yönetmenliğini Muhammet Arslan’ın yaptığı “Kanlı Postal, 2. gününde, yönetmenliğini Barış Atay’ın yaptığı ‘Eksik”, 3. gününde Gürkan Hacir’in yönetiği “Haziran Yangını ve 4. gün Murat Düzgünoğlu’nun yönetmenliğini yaptığı “Neden Tarkovski Olamıyorum” adlı filmler gösterimde olacak.
Yılmaz Güney’in hayatını, filmlerini ve mücadelesinden kesitlerin yer alacağı belgeselin gösterimiyle başlayacak olan etkinlik kapsamında, sinema oyuncusu ve yönetmen Barış Atay, sinema oyuncusu Levent İnanır ve Gezi direnişi eylemlerinde Ankara’da Polis kurşunuyla öldürülen Ethem Sarısülük’ün ağabeyi, HDP Ankara milletvekili adayı Mustafa Sarısülük sinemaseverlerle bir aray gelecek
Yılmaz Güney, ölümünün üzerinde 31 yıl geçmesine rağmen halen milyonlarca insanın yüreğinde, sadece sanatı ile değil, mücadelesiyle de yer almaya devam ediyor. Çünkü, o, sadece beyaz perdede değil hayatın her alanında ve her zaman umudun, kavganın eğilmeyen neferiydi. Kendi hayatlarının ve mücadelelerinin kahramanıydı. Ona yüklenilen suçların hiçbirini suç olarak kabul etmediler. Güney’in eğemenler tarafından cezalandırılması, mazlum ile zalim arasındaki bir mücadelenin parçası olarak gördü.

Filmler
7 Ekim Çarşamba Saat 18:30
”KANLI POSTAL”
12 Eylül’de Diyarbakır Cezaevi’nde yaşananların beyazperdeye aktarıldığı Kanlı Postal’ın yönetmen koltuğunda Muhammet Arslan oturuyor. Filmin o dönemde işkenceye maruz kalan mahkûmlarla görüşülerek yazılan senaryosunda karakterlerin gerçek isimler kullanıldı. Diyarbakır Cezaevi’nde görev yapan ‘Yüzbaşı Esat’ın işkence ettiği mahkumları konu alan filmin başrollerinde Mesut Akusta, Turgay Tanülkü, Nevin Efe ve Mihriban Er yer alıyor. 2012 yılında çekimlerine başlanan filmin yönetmeni Muhammet Arslan, aynı filmin senaristliğini de üstleniyor.

8 Ekim Perşembe Saat 18:30
”EKSİK”
1980 darbesinden sonra hayatı parçalanan bir ailenin yolları otuz yıl sonra tekrar kesişir. Birbirlerini hiç tanımayan ve ayrı büyümek zorunda kalan iki kardeş olan Deniz ve Devrim ile anneleri Melek yıllar sonra bir araya gelir. Her birinin yıllarca içinde tuttuğu bir öfkesi ve özlemi vardır. Üçü geçmişi tekrar gözden geçirip hayatlarında ilk kez birbirleriyle yüzleşip kırılan parçaları tekrar birleştirmeye çalışacaktır.
1980 darbesi dönemi ve günümüzde geçen bir aile dramını konu alan filmin yönetmeni Barış Atay. Barikat Film’in yapımcılığında hayat bulan filmin başlıca rollerinde ise Nur Sürer, Barış Atay, Özgür Emre Yıldırım, Toprak Sağlam, Uğur Polat ve Şebnem Sönmez gibi isimler bulunuyor.
9 Ekim Cuma Saat 18:30
”HAZİRAN YANGINI”
2013 Mayıs’ında Taksim Gezi Parkı’nda başlayan eylemlerde binlerce insan, parktaki ağaçların kesilip yerine kışla yapılmasına karşı harekete geçer. Parka çadır kuran ilk aktivistler polisin müdahalesiyle karşılaşır ve çadırları yakılır. Polis şiddetinin ardından sokaklara dökülen insanlar, ülke genelinde başlayacak protestoların ilk adımlarını atar. Protestoların yoğun olarak yaşandığı şehirlerden biri olan Ankara’da da polis ve sivil vatandaşlar arasında şiddetli çatışmalar yaşanır. Ethem Sarısülük gösteriler sırasında Kızılay Meydanı’nda başına aldığı gerçek kurşun sonrasında 13 günlük hayat mücadelesini kaybederek hayatını kaybeder. Ailesi ise oğullarının kaybının ardından hukuk mücadelesine başlar.
Gürkan Hacır’ın yönetmenliğini üstlendiği belgesel film, Gezi eylemlerinde hayatını kaybeden Ethem Sarısülük’ün hikayesini ve dava sürecini ele alıyor.

10 Ekim C.tesi Saat 18:30
“NEDEN TARKOVSKİ OLAMIYORUM”
Bahadır bin bir zorluklarla, iki yakası bir türlü bir araya gelmeden film yapmayı düşünen cesur sinemacılardan biri. Bir tarafta yptığı işin ağırlığı altında ezilmemek, hayallerindeki filmi yapmak için koştururken; diğer taraftanda ailesi, yakın çevresi ve sevdikleri tarafından durmaksızın bir şeyler yapması için dürtülüyor. Peki şansları tükenmek üzere olan bu genç sinemacı ne yapacak? Hayallerine sırt çevirmek pahasına sevdiklerinin kendisini sokmaya çalıştıkları kalıbı kabul mü edecek yoksa sinemanın kendince pek de büyülü olmayan dünyasında ayakta kalmaya çalışmak için çırpınmayı mı sürdürecek? Film içinde film çekme öyküsü olan “Neden Tarkovski Olamıyorum?” filminin yönetmenliğini Murat Düzgünoğlu üstlenirken, başrolde Tansu Biçer yer alıyor. Biçer’e kadroda eşlik eden isimlerse Esra Kızıldoğan, Vuslat Saraçoğlu, Menderes Samancılar, Tülay Bursa, Recep Yener, Sacide Taşaner ve Serkan Genç.

Giriş ücreti: 8 € (günlük)

 

About Mustafa Akpolat

Check Also

Resmi kayıtlara göre 111 kişinin hayatını kaybettiği Maraş Katliamı üzerinden 41 yıl geçti.

Maraş’ta 19-24 Aralık  1978  tarihlerinde kontrgerilla destekli sağcılar, çevre köy ve ilçelerden çağırdıkları silahlı grupların …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.