Cumartesi , 25 Mart 2023

Hamburg’da 3. Nazım Hikmet Sanat ve Edebiyat günleri gerçekleştirildi.

Hamburg Mig-Zentrum tarafından 3.sü gerçekleştirilen Nazım Hikmet Sanat ve Edebiyat Günleri yoğun bir program ve ilgiyle gerçekleşti.

MIG2

Güncel / Haber Merkezi

13-14 Kasım tarihlerinde, Hamburg Altonaer Strasse adresinde bulunan okul salonundan gerçekleştirilen etkinlikte, 2 gün süresinde sanat ve edebiyat alanından eser ve çalışmaları bulunan, şair, yazar, resam ve sanatçılarla söyleşi, sohbet ve konuşmalar yapıldı.

MIG3

Hamburg´da uzun yillardir göçmenlere yönelik faaliyetlerine devam eden Migrations Zentrum 3.Nazım Hikmet Sanat ve Edebiyat günleri; Etkinliğini  gerçekleştirdi.  Pinar Özdemir ve Firat Denkli’nin sunumunu yaptigi etkinliğin 1. gününde Mig Zentrum adına Senem Uzundag Kaya ve A.Vahap Medik´in Almanca ve Türkçe yaptıkları açılış konuşmalarının ardından Nazım Hikmet belgeseli ve kısa sinevizyon gösterimi gerçekleştirildi. Moderatörlüğünü ilhan Akdenizin yaptığı yazar Erdoğan Şencinin kitaplarını ve yaşamından anılarını anlattığı söyleşi gerçekleştirildi.

MIG5

Daha sonra müzisyen Angela Altmann ve Peter Schenzer sahne yer alarak  şarkılarıyla etkinliğe renk kattılar. Etkinlik, Alev Balkız´ın moderatörlüğünü yaptığı Sancı Kültür Sanat ve Edebiyat dergisi yazı işleri müdürü Serkan Eker ile devam etti. Sancı yazı işleri müdürüyle gerçekleştirilen Söyleşide, Sancı kültür sanat dergisinin hangi ihtiyacın ürünü olarak ortaya çıktığı, hedef kitlesini, dosya konularını ve gelecek planlamalarının konuşulduğu ve   ülkedeki sanat edebiyat tartışmalarının yanı sıra,  sanat politika ilişkisi ve sanatçı tavrı üzerine keyifli bir sohbet gerçekleştirildi. Son olarak Eset Yılmaz`ın moderatörlüğü ile sahne alan Hüsnü Arkan ile kitapları ve müzik yaşamı üzerine kısa bir söyleşi ile birinci gün etkinliği sona erdi.

MIG6

Sanat edebiyat günlerinin 2. günü,  Senem Uzundag Kaya ve A.Vahap Medik´in Mig-Zentrum adına Almanca ve Türkçe yaptıkları konuşmalarla başladı.  Etkinlik Nazım Hikmet belgeseli ve kısa sinevizyon gösteriminin ardından genç müzisyen Sidal Uzundağın piyano dinletisi ile devam etti. Etkinlik moderatörlüğünü Devrim Balkızın yaptığı Yazar Hasan Hayri Aslan ile yapılan söyleşi ile devam etti.

MIG8

Söyleşide Hasan Hayri Aslanın hayatı mücadelesi, yazarın sanat edebiyat üzerine düşüncelerinin yani sıra yeni çıkan kitabı ”Diyarbakır 5 no´lu cehenneminde ölümden de öte” kitabı üzerine sohbet gerçekleştirildi.

MIG7

Etinlik salonunda”Çığlık” adlı resim sergisine yer verilen  Ressam Feti Aslan’ın  resimleri üzerine kısa bir sunum gerçekleştirdi. Son olarak etkinlikte sahne alan şair Yılmaz Odabaşı’nın küçük bir şiir dinletisinin ardından konuklarla karşılıklı gerçekleştirdigi samimi sıcak bir sohbetle etinlik sona erdi.

MIG9

Etkinlik boyunca, bir çok yazar, şair ve sanatçı eser ve ürünlerini sergileyerek, sanat ve Edebiyat severlerle sohbet ederek, kitap ve eserlerni imzaladılar

Etkinlik Fotografları : 1. gün

About Mustafa Akpolat

Check Also

Resmi kayıtlara göre 111 kişinin hayatını kaybettiği Maraş Katliamı üzerinden 41 yıl geçti.

Maraş’ta 19-24 Aralık  1978  tarihlerinde kontrgerilla destekli sağcılar, çevre köy ve ilçelerden çağırdıkları silahlı grupların …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir