Hamburg’da 1 Mayıs

İşçi sınıfının birlik, mücadele ve dayanışma günü olan 1 Mayıs, tüm Dünyada olduğu gibi Hamburg’da da kutlandı. Hamburg’da Alman Sendikalar Birliği tarafından düzenlenen ve değişik sendika, parti ve emekten yana olan sivil toplum kuruluşlarının katıldığı Hamburg 1 Mayıs eylemine, aylardır grevde olan Hamburg Neupack işçileri damgasını vurdu.

St. Pauli semti, Spielbudenplatz meydanında başlayan ve Fischmarkt’ta mitingle son bulan yürüyüşe, Sosyal adalet, barış, yoksullaşma ve işten çıkışlara, konut sorununa karşı konuşmalar yapıldı ve talepler dile getirildi. SPD’den oluşan Hamburg hükümetinin tasarruf politikasınında eleştirildiği konuşmalarda, kortejin başında, Hamburg belediye başkanı Olaf Scholz yanı sıra politikacılar, sendika başkanları ve DGB Hamburg başkanı Uwe Grund yer aldı. Geçen yıla göre daha kalabalık ve coşkulu geçen Hamburg 1 Mayıs’a değişik uluslardan işçi ve emekcilerin ilgisi yoğundu.Türkiye’li göçmen örgütlerin ve sivil toplum kuruluşlarının kortejlerinde, talepleri içeren pankartların yanı sıra, kurum ve kuruluşların bayrakları taşındı. NSU cinayetleri, mahkemenin tutumu ve ırkçılığında protesto edildiği yürüyüşte, DGB Hamburg başkanı Uwe Grund, sosyal adalet vurgusunu öne çıkardığı konuşmasında, vergi kaçakcığına karşı mücadele edilmesi gerektiğinide die getirdi. Maden, Kimya ve Enerji sendikası (IG BCE) başkanı Michael Vassiliadis, Neupack Firmasında 6 aydır devam eden Grev ve işçilerin mucadelesine vurguda bulunarak, grevin amacına ulaşması için dayanışmanın devam etmesi gerektiğini ifade etti. Miting alanında kurulan platforda, bu yıl Hamburg’da düzenlenen ‘Kiliseler günü’ vesilesiyle Kiliseler adına Kirstin Fehrs’de bir konuşma yaptı.

 

Foto albümü için:

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.10151643700966495.1073741833.363429786494&type=1

About Mustafa Akpolat

Check Also

Resmi kayıtlara göre 111 kişinin hayatını kaybettiği Maraş Katliamı üzerinden 41 yıl geçti.

Maraş’ta 19-24 Aralık  1978  tarihlerinde kontrgerilla destekli sağcılar, çevre köy ve ilçelerden çağırdıkları silahlı grupların …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir