Salı , 9 Ağustos 2022

Hamburg’da 1 Mayıs Coşkuyla Kutlandı

Dünya işçi sınıfının birlik, dayanışma ve mücadele günü 1 Mayıs, tüm Dünyada olduğu gibi Hamburg’da da yürüyüş, mitting ve değişik etkinliklerle kutlandı. Hamburg’daki kutlamlarda Alman Sendikalar Birliği (DGB) tarafından düzenlenen yürüyüş ve mitinge yaklaşık 5 bin kişi katılırken, Alternetif 1 Mayıs yürüyüşünde polis, yürümek isteyen kitleye tazikli su ile müdahale ederek yürüyüşü engellemek istemesine rağmen kitle polis barikatını aşarak yürümeye devam etti. Gecenin gec saatlerine kadar şehir merkezinde, ara sokaklarda kovalamacalar devam etti.

Mustafa Akpolat / Hamburg

Hamburg DGB tarafından düzenlenen ve şehir merkezinde bulunan Lohmühlenpark’ında toplanılırak başlayan yürüyüşe, Alman Sendikalar Birliği, Alman ve göçmen sivil toplum kuruluşları, eyalet Başbakanı Olaf Scholz ve DGB Hamburg Başkanı Katja Karger,değişik partilerden ilçe ve eyalet milletvekilleri, sendikanın bulunduğu merkeze kadar kortejler eşliğinde yürüdüler

DGB tarafında düzenlenen yürüyüş ve mitinge, Sendikalar, partiler, sivil toplum kuruluşları katılarak taleplerini dile getirdiler. Türkiyeli göçmen örgütlenmelerinde yoğun olarak katıldığı yürüyüşte, Hamburg SPD Eyalet Hükümeti ve belediye başkanı, mülteciler politikasından dolayı protesto edildi.

Çok yoğun güvenlik önlemlerinin alındığı Hamburg’daki mitingte, mültecilerle dayanışmada bulunan gruplar, eyalet Başbakanı Olaf Scholz’un „mülteciler ve içişleri politikasını“ protesto eden afişlerle slogan attılar. „Olaf Scholz Defol“, „Herkese Oturum ve Kalma  Hakkı“ şeklinde protesto edilen Hamburg SPD hükümeti tarafından  Lampedusa’dan gelen Afrikalı mültecilere karşı uygulanan ırkçı politikaları  sert bir biçimde eleştirildi.

DGB, bu yılkı 1 Mayıs’ı 25 mayısta gerçekleşecek olan Avrupa Parlamentosu seçimleri nedeniyle, daha adaletli ve sosyal güvence anlayışına dayanan bir Avrupa modeli talebinde bulunularak, “Sosyal Avrupa’da iyi çalışma` adı ile düzenlendi.

Yürüyüş sonrası Hamburg DGB toplantı salonunda davet ettiği konuşmacılar ile “Sosyal Avrupa’da iyi çalışma`konulu toplantı devam ederken, dışarıda SPD’yi ve Belediye başkanı Olaf Scholz, sologanlarla protesto devam etti.

Mitingte Alman Sosyal Demokrat Birliği (SPD) Hamburg eyalet milletvekili Ali Şimşek, Yeşiller Partisi Milletvekili Filiz Demirel ile belediye meclis üyeleri Behçet Algan, Yusuf Uzundağ, CHP Hamburg-Schleswig Holstein eyaleti Birliği Başkanı Murat Arslan da yer aldı.

Basın Birliği 1 Mayıs’ta Yürüdü

Süheyla  Kaplan / Hamburg

Hamburg’da 1 Mayıs mitingine Hamburg ve Kuzey Almanya çevresinde Türkçe yayın yapan gazete temsilcilerinin oluşturduğu Hamburg Türk Basın Birliği üyeleri de toplu olarak yürüyüşte yer alarak yürüdüler.
Birlik başkanı Erdal Altuntaş, 1 Mayıs İşçi bayramında ilk kez basın emekçileri olarak yer aldıklarını  hatırlatarak ‘‘Hamburg Basın Birliği olarak işçi bayramında işçilerin yanında basın emekçisi olarak yer almak istedik“ dedi.
HTBB Başkan Yardımcısı, Adil Yiğit ise,  Türkiye’de 1 Mayıs 1977  kanlı katliamının Taksim meydanında anılmasına dahi izin verilmediğini ifade ederek, `Hamburg’da özgür koşullarda da olsa 1 Mayıs’i buruk olarak  kutladık. Emek en yüce değerdir belgisiyle, dünya emekçilerinin tüm bedellerle kutladığı 1 Mayıs basın emekçileri tarafından da önem arzetmektedir.
Biliyoruz ki Türkiye’de cezaevlerinde onlarca meslektaşımız düşüncelerinden dolayı zindanlarda yatmakta ve `terörist` olarak yargılanmaktadırlar. Hükümetin sözde açılımlarına rağmen Türkiye’de zulüm düzeni tüm alanlarda olduğu gibi  medyada da kendisini göstermektedir. Bir taraftan sahte demokrasi şovlarından vazgeçmeyen Erdoğan hükümeti 1 Mayıs gibi dünya emekçileri için tarihi günde gerçek maskesini İstanbul ve Ankara’daki polis şiddetiyle bir kez daha göstermiştir. Ancak inanıyoruz ki Türkiye halkları bu tiranlardan ve politika tüccarlarından yaptıklarının hesabını mutlaka soracaktir “ dedi.

 

About Editör .

Check Also

8 Mayısta ırkçılık lanetlenecek, ırkçı terör kurbanları anılacak

Hamburg’da Ramazan Avcı İnisiyatifinin (RAİ) çağrısı üzerine oluşan birlik, 8 Mayısta”Hanau Her Yerde” başlığı altında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.