Salı , 31 Ocak 2023

Hamburg Türk Basın Birliği’nden TGH’ya Kınama ve Protesto

Almanya’nın Hamburg şehrinde uzun zamandır çeşitli tartışmaların yaşandığı Hamburg Türk Toplumu şeffaflık aleyhinde yeni bir skandala daha imza attı. Geçtiğimiz haftasonu Altona semtindeki dernek lokalinde seçimsiz yapılan Genel Kurul’a nedeni açıklanmadan bir grup Türkiye kökenli gazeteci çağrılmadı. Bir iddiaya göre davet edilmeyen gazeteciler, önceki zamanlarda yaptıkları eleştirel haberlerinden dolayı TGH yönetimince Türkiye kriterli bir uygulamayla adeta „cezlandırıldılar“ (!)

Daha önce de bİr gazeteciye yaptığı eleştirel haberden dolayı suçlamalar yapılarak TGH’ya „giriş yasağı“ konulduğu kamuoyu ve basın çevrelerinde tepkiyle karşılanmıştı.

Hamburg Türk Basın Birliği’nden TGH’ya Kınama ve Protesto
TGH, ELEŞTİREN GAZETECİ İSTEMİYOR

Hemen her basın davetiyesini Hamburg Türk Basın Birliği ortak mail ağına göndermeyi ihmal etmeyen TGH yetkilileri, bu kez neden çifte standartlı bir yaklaşıma başvurdu sorusu gündemde. Çoğu kez yapıldığı gibi yeni bir açıklama olmazsa, TGH’nın şeffaf ve partilerüstü demokratik yaklaşımına gölge düşecektir.

HTBB’DEN TGH YÖNETİMİNE KINAMA VE PROTESTO AÇIKLAMASI

Hamburg Türk Basın Birliği konuya yönelik bir açıklamada bulunarak bu tutumu kınadı. Açıklama şu şekilde;

“Sayın TGH Yönetim Kurulu Üyeleri, Sayın TGH Başkanı Nebahat Güçlü,
Geçtiğimiz hafta yaptığınız seçimsiz Genel Kurul’a Hamburg basınından bazı gazetecilere çağrı göndermeyerek, size eleştirel yaklaştığını düşündüğünüz gazetecilere sansür uyguladığınızı şikayetler sonrası öğrenmiş bulunuyoruz.

TGH’nın böyle sansürcü, anti-demokratik tutumu biz HTBB Yönetim Kurulu’nu üzmüştür.

HTBB olarak bu sansürcü, anti-demokratik tutumunuzu kınıyor ve protesto ediyoruz. Gazetecilerin haber yapma, kamuoyunun haber alma özgürlüğüne karşı olan bu tutumunuzdan vazgeçmenizi diliyoruz.”

HTBB Yönetim Kurulu Adına
Başkan Hüseyin Murat Dörtyol
TGH’DA EKSEN KAYMASI MI YAŞANMAKTADIR?

Son zamanlarda kendi özgün görevlerinden önemli ölçüde koparak, Türkiye merkezli ve ulusalcı (nationalist) içerikli etkinlikleriyle dikkatleri çeken  göçmen çatı derneği  TGH, bu yeni uygulamasıyla  „TGH Nereye Gidiyor „ sorularını gündeme taşıdı.  Hamburg’da yaşanan birçok önemli olayda duyarsız kalan, göçmen dernekler arasında dahi „yandaş mı ,değil mi“ anlayışıyla açıktan ayrımcılık yapan bir TGH’nın uzun vadede göçmenlerin taleplerine cevap vermesi  ve ayakta kalma şansı  ne kadar olasıdır?
DEMOKRAT OLDUĞUNU İDDİA EDENLER NEDEN SUSMAKTA?

Birçok eski projesi 2014 yılı sonunda biteceği açıklanan TGH yeni yönetiminin,  yeni projelere imza atamayarak içine düştüğü mevcut ekonomik çıkmazdan kurtulmak için, sürekli yeni (eski) günah keçileri bulmak arayışında olduğu belirtildi. Kişisel çıkarlar ve gelecek siyasi kariyer hırsları için özel bir truva atı olarak görülen TGH’daki bu gidişata, kendilerinin demokrat olduğunu çeşitli platformlarda dile getirenlerin, neden suskun kaldıkları ise başka bir açmazdır.

About Mustafa Akpolat

Check Also

Resmi kayıtlara göre 111 kişinin hayatını kaybettiği Maraş Katliamı üzerinden 41 yıl geçti.

Maraş’ta 19-24 Aralık  1978  tarihlerinde kontrgerilla destekli sağcılar, çevre köy ve ilçelerden çağırdıkları silahlı grupların …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.