Cuma , 20 Mayıs 2022

Hamburg Türk Basın Birliği’nde Gündem Genel Kurul

Hamburg Türk Basın Birliği’nin (HTBB) geleneksel kahvaltılı üye toplantısı serin bir bahar havasında Hammerbrook’taki Mickleys Food &Salat restorantta yapıldı.

Mustafa Akpolat / Güncel
Kahvaltıya ev sahipliğini Bekir Tanrıkulu, Kadir Taçgın ve Hüseyin Şenol‘un yaptığı günde, Fatma Hanım’ın hazırladığı nefis kahvaltının özel bir önemi vardı.
8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü ile ilgili kısa bir konuşma sonrası başlayan geleneksel basın kahvaltısında, HTBB’nin kadın üyelerine birer karanfil sunuldu. Öte yandan, geçtiğimiz hafta Türkiye’de babası ani bir rahatsızlık sonucu vefat eden HTBB üyesi İkbal Özakıncı‘nın acısının paylaşıldığı ifade edildi.

Nisan ayında genel kurula hazırlanan HTBB, kahvaltı sonrası belirlenen gündem maddeleri üzerinde konuşan dernek üyeleri, genel kurul hazırlıkları, genel kurul gündemi ve nerede yapılacağı konusunda öneri ve görüşlerini belirten üyeler, Basın Birliği’ne yakışır bir genel kurulun gerçekleştirilmesi konusundan hem fikir oldular.

Genel Kurul’da önerilecek olan tüzük değişiklikleri ile birlikte, yeni başkan ve yönetim kurulu üyelerinin de belirleneceği Kongre için, somut öneriler sunuldu.

Toplantıda kendi istekleri ile dernek üyeliğinden çıkan bazı eski üyelerin, derneğin e-mail sisteminden yararlanamadığı konusunda gelen yazılı ve sözlü eleştiriye, yönetim kurulu açıklık getirdi. Ortak görüş olarak, dernek üyesi veya üyesi olmayan ve basın kuruluşlarında görevli herkesin geleneksel basın kahvaltılarına davet edildiği belirtilerek, eleştirisi olanların tüm üyelerin bulunduğu toplantılarda bunu dile getirmelerinin daha sağlıklı bir yol ve yöntem olduğu yönünde görüş belirtildi.

HTBB eski Baskani Mehmet Atak tarafindan Basın birliği ile, TGH yönetim kurulu ve Başkanı Nebahat Güçlü arasında geçen yazışma ve konuşmalar konusunun ne olduğu sorularak, buna bir açıklık getirilmesi istendi. Konuya yönelik söz alan Adil Yiğit, değişik kereler basın mensuplarına karşı güven zedelemesinde bulunan TGH ve Başkanı Nebahat Güçlü‘nün tutumunu eleştirerek, “yanlış yapanlar HTBB’den açıkca özür dilemelidirler” önerisinde bulundu.

“TGH her kurumu toplantılarına davet etmek zorunda mıdır” içerikli bir soru üzerine de, ” TGH, eğer Kanarya Sevenler Derneği değilse ve Hamburg şehrinin bütçesinden verilen maddi ödeneklerle faaliyetlerini yürüten kamuya açık Türk Toplumunu temsil eden bir dernekse, taraflı davranma lüksüne sahip değildir” açıklaması sonrası, öneri sahibi Mehmet Atak, “öyleyse TGH bu konuda kasıtlı davranmıştır”  ifadesiyle, konu açıklığa kavuşturuldu.

Yaklaşık 3 saat süren Üyelerin değişik konularda görüşlerini anlattığı kahvaltılı toplantı güzel bir atmosferde sonlandırıldı.

About Mustafa Akpolat

Check Also

Resmi kayıtlara göre 111 kişinin hayatını kaybettiği Maraş Katliamı üzerinden 41 yıl geçti.

Maraş’ta 19-24 Aralık  1978  tarihlerinde kontrgerilla destekli sağcılar, çevre köy ve ilçelerden çağırdıkları silahlı grupların …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir