Hamburg, ”Suruç’ta şehit düşen devrimcileri sahipleniyoruz”

25 Temmuz Cumartesi günü Hamburg Merkez tren istasyonunda başlayan ve  Hamburg  TC Başkonsolosluğu önünde  bir mitingle biten yürüyüşle, Suruç  katliamında yaşamını yitiren sosyalistler, devrimciler  anılarak, katliam bir kez daha lanetlendi. Yaklaşık  bin beşyüz kişinin katıldığı yürüyüşte, 24 Temmuz’da ülke genelinde AKP hükümeti’nin demokrasi güçlerine yönelik başlattığı operasyon ve gözaltılarda protesto edildi.

sur1

Mustafa Akpolat

Hamburg Demokratik Güçbirligi Platformu bileşenlerince düzenlen yürüyüşe, değişik uluslardan anti-faşistlerde katılarak destek verdi. Yürüyüste Türkçe, Kürtçe ve Almanca olarak kurumlar adına  yapılan konuşmalarda; “Türk Devleti Pirsus (Suruç)’ta vahşi bir katliam daha gerçekleştirdi.  Kobane’yi yeniden inşa çalışmasına  katılan SGDF’li  sosyalist gençler, Amara Kültür Merkezi bahçesinde basın açıklaması yaptıktan sonra Kobane’ye geçeceklerdi. Sosyalist gençlerin hedefinde  Kobane’de  hastane ve okul inşaatlarında çalışmak, kreş ve çocuk parkı inşaa etmek, şehitler anısına 500 fidan dikerek hatıra ormanı oluşturmak gibi projeler vardı.  Başta ABD ve AB  gibi emperyalist devletlerinin büyüttüğü faşist TC’nin geliştirdiği gerici IŞİD çetesi katliamlarına bir yenisini ekledi. SGDF gençlerin basın açıklamasına bombalı saldırıda bunmuş ve 32 devrimci hayatını kaybetmiş, 100’ün üzerinde gencimiz yaralandı. Bu saldırıyı kınıyor ve şehit düşen devrimcileri sahipleniyoruz. Bu türden saldırıların  barış, demokrasi ve özgürlük mücadelemizi engelleyemeyeceğini belirtiyoruz”

”Bu saldırı, Türkiye’nin dört bir yanından Kobane’ye uzanan elin yok edilmesini hedeflemektedir, Bu saldırı, Türkiye halklarının  Kobane’yi ve Rojova’yı sahiplenmesini  engellemeyi hedeflemektedir. Bu saldırı,  özgürlük, barış ve demokrasi hedeflerimize yöneliktir. Bu saldırı tüm ezilenlere, sömürülenlere yöneliktir.” denildi.

Alman devleti’nin politikasıda eleştirildi

Konuşmalarda, ”Türkiyenin savaş ve katliam politikalarına destek veren Alman Hükümeti, Sudi  Arabistan, Katar ve Türkiye gibi  ülkelere silah satmaktan derhal vazgeçmelidir.  Yaşanan katliamların ardından  yapılan göstermelik kınama açıklamaları, Almanya gibi, ülkelerin  ortadoğuda  yaşanan  katliamlardaki  rolünü asla gizleyemeyecektir. Alman devleti, IŞİD gibi örgütlere karşı mücadele sürdüren  demokrasi güçlerine karşı sürdürdüğü  kriminalize etme ve tutuklama  politikalarından  derhal vazgeçmelidir. ”

”7 Haziran seçimleriyle  önünün kesilmesini hazmedemeyen   Türk Devleti, kirli savaşını tekrardan tırmandırmaya çalışıyor. Başta kürt halkımız olmak üzere,  özgürlük ve barış mücadelesi yürütenlere amansızca saldırıyor: IŞİD aracılığıyla, kontrgerillasıyla, polisiyle halklarımıza saldırıyor.” denildi

Yürüyüş, Hamburg TC Başkonsolosluğunun önünde yapılan konuşmalar ve saygı duruşundan  sonra  olaysız bir şekilde bitirildi.

Fotograflar:

About Mustafa Akpolat

Check Also

Resmi kayıtlara göre 111 kişinin hayatını kaybettiği Maraş Katliamı üzerinden 41 yıl geçti.

Maraş’ta 19-24 Aralık  1978  tarihlerinde kontrgerilla destekli sağcılar, çevre köy ve ilçelerden çağırdıkları silahlı grupların …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir