Hamburg Sol Parti’de deprem: Dora Heyenn istifa etti

Hamburg Sol Parti’de 15 Şubat seçim başarısı sonrası parti içinde deprem yaşandığı aktarıldı. Hafta sonunda yapılan meclis grubu başkanlığı seçimini 6’ya karşı 5 oyla kaybeden Sol Parti’nin seçimlerdeki liste başı adayı Dora Heyenn’in, sürpriz sonuç sonrası meclisteki fraksiyon grubundan istifa ederek bağımsız kalacağı aktarıldı.

Pazartesi günü yapılan ilk meclis toplantısında 2008 yılından beri eyalet parlamentosunda meclis grup başkanı olan Dora Heyenn’in, daha önce alınan karara uyulmadığı gerekçesiyle fraksiyondan istifa ettiği kaydedildi.

Siyasi kulislere göre seçimler öncesi başlayan ve Dora Heyenn aleyhinde sürdürülen “sol sekter” başkan içerikli tartışmanın, seçim sonrası aniden hayata geçirilmesinin tesadüf olmadığı açıklandı. Bir başka iddia ise, Hamburg seçimlerinde alınan sonuçlar ve Yunanistan’daki Radikal Sol Parti Syriza’nın başarısı, Sol Parti’yi gittikçe merkeze yaklaştırıyor eleştirisi.

SEÇİMDE OYLARI YÜKSELTTİ GÖREVİNE SON VERİLDİ

Sol Parti’nin liste başı adayı olarak partisinin oylarını 6,4’den 8,5’e yükseltmede ( 8 vekillikten 11’e yükseltti) özel bir rol oynadığı açıklanan Heyenn’in, dönüşümlü eşgüdüm başkanlığı fikrine karşı çıkmadığı buna rağmen “tasfiye edildiği” belirtildi. Meclis grubu toplantısındaki seçim öncesi ortak eşgüdüm başkanlığı adaylığı konusunda hemfikir olunduğu, gizli oylamada ise buna uyulmadığı açıklandı. Heyenn’in alınan sonuçla ilgili, “yanılttıldım, aldatıldım” şeklinde ifade kullanması ve parti eyalet yönetimi tarafından desteklenmesi, eyalet parti teşkilatı içindeki siyasi çatlağın açık göstergesi kabul edildi. Seçim öncesi birçok kararı tek başına aldığı ve “sol sekter” davranışlar izlediği iddialarına maruz kalan Heyenn’in Sol Parti’deki üyeliğinin devam edeceği açıklandı.

MORGENPOST: PARTİ İÇİ ‘DARBE’ YAŞANDI


15 Şubat aşkamı seçim zaferi kutlaması sırasında Dora Heyenn karşılanırken

Dora Heyen’in yaşadığı hayal kırıklığı ve sürpriz sonuç Morgenpost gazetesince parti içi “darbe” diye ifade edildi. Öte yandan meclis grup başkanlığı sonucuyla ilgili ilk tepki Sol Parti eyalet başkanı Reiner Benecke’den geldi. Benecke yaptığı açıklamada “alınan sonuçtan memnun değilim ve partimi eleştiriyorum” diyerek bir süredir parti içinde hüküm sürdüğü iddia edilen, eyalet yönetimi ile meclis grubu arasındaki gruplaşmaya dikkat çekmiş oldu.
Kimi siyasi çevrelerce Sol parti’nin Hamburg seçimlerindeki başarısı partinin ağır toplarının gözünü kamaştırdı denilirken, seçimlerin üzerinden bir ay bile geçmeden gelen hayal kırıklığı yeni tartışmaların yolda olduğuna bir işaret olarak değerlendirildi. Kulislere göre Hamburg Sol Parti’deki son gelismelerde Christian Schneider ve Norbert Hakbusch’un özel rol oynadığı iddia edildi.

Hamburg Sol Parti’de hafta sonu sürpriz bir şekilde meclis grup başkanlığı görevine Cansu Özdemir (26) ile Sabine Boeddinghaus (57) seçildi.

About Editör .

Check Also

8 Mayısta ırkçılık lanetlenecek, ırkçı terör kurbanları anılacak

Hamburg’da Ramazan Avcı İnisiyatifinin (RAİ) çağrısı üzerine oluşan birlik, 8 Mayısta”Hanau Her Yerde” başlığı altında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.