Pazar , 27 Kasım 2022

Hamburg saldırganının bir terör ağı ile bağlantısı olduğu yönünde ipucu bulunmuyor.

Hamburg’da bir kişiyi öldürüp, en az 6 kişiyi yaralayan saldırganın daha önce güvenlik birimlerince İslamcı olarak kayıtlara geçirildiği bildirildi. Zanlının bir terör ağı ile bağlantısı olduğu yönünde ipucu bulunmuyor. Hamburg İçişleri  Senatörü Grote, “Şimdilik ruhi dengesi yerinde olmayan ve suçu tek başına işleyen bir zanlıdan yola çıkıyoruz” dedi.

 28 Temmuz Cuma günü öğleden sonra Hamburg  Barmbek semtindeki bir süpermarkete girerek etrafındaki müşterilere market içinde raflardan aldığı bıcakla saldıran kişi, market içinde 1 kişiyi öldürmüş ve 6 kişiyide yaralayarak kaçmaya çalışırken, etraftaki işyerlerinde çalışanlar tarafından kaçması engellenmiş ve polisce yakalanmıştı.

Hamburg Emniyet Teşkilatı’ndan yapılan açıklamada, hafif yaralı olarak ele geçirilen 26 yaşındaki zanlının Birleşik Arap Emirlikleri doğumlu olduğu belirtilmişti.

Hamburg Belediye başkanı Olaf Scholz ve İçişleri Senatörü Grote olay yerine çiçek bıraktı.. © NDR Fotograf: Anna Rüter

Bugün Hamburg’da  düzenlenen bir basın  toplantısında, Birleşik Arap Emirlikleri doğumlu Filistinli saldırganın radikalleştiği yönünde ellerinde veri bulunduğunu belirten Hamburg İçişleri Senatörü Andy Grote, saldırgan ile konuşan Eyalet Suç Dairesi ve Anayasayı Koruma Teşkilatı’nın kendisini İslamcı olarak kayıtlara geçirdiğini ancak “cihatçı” olarak sınıflandırılmadığını bildirdi. Şu ana kadar zanlının bir terör ağı ile bağlantısı olduğu ya da saldırının arkasında azmettirici başka kişilerin olduğu yönünde bir ipucu bulunmadığını kaydeden Grote, “Şimdilik ruhi dengesi yerinde olmayan ve suçu tek başına işleyen bir zanlıdan yola çıkıyoruz” dedi.

.

Saldırgan hakkında cinayet ve cinayete teşebbüs suçlamasıyla tutuklama emri çıkarıldı. Ancak Hamburg Savcılığı’ndan Jörg Fröhlich, saldırganın ruh sağlığı konusunda kuşkular bulunduğu için bu emrin uygulanıp uygulanamayacağının belirsiz olduğunu söyledi. Hamburg polisinden yapılan açıklamada ise saldırganın süpermarkette raftan bir bıçak aldığı, ambalajından çıkardığı ve etrafındakilere saldırdığı kaydedildi.

Saldırgan etraftaki işyerlerinde çalışanlar tarafından kaçması engenlenmiş ve polisce yakalanmıştı.

Saldırıda bir kişi hayatını kaybetmiş, polisin verilerine göre altı, İçişleri Senatörü Grote’nin açıklamasına göre yedi kişi yaralanmıştı.

26 yaşındaki saldırganın 2015 mart ayında Almanya’ya gelerek iltica başvurusunda bulunduğu ancak başvurunun reddedildiği açıklandı. Hamburg İçişleri Senatörü Andy Grote, saldırganın Almanya’yı terk etmesine karar verildiğini, kendisinin de bunu kabul ettiğini, hatta cuma günü yabancılar dairesine gelerek, pasaportu yerine geçecek evrakların hazır olup olmadığını sorduğunu anlattı.

 

NDR kanalın’ın konuyla ilgili haber videosu
Kaynak: DW, NDR

 

About Mustafa Akpolat

Check Also

Resmi kayıtlara göre 111 kişinin hayatını kaybettiği Maraş Katliamı üzerinden 41 yıl geçti.

Maraş’ta 19-24 Aralık  1978  tarihlerinde kontrgerilla destekli sağcılar, çevre köy ve ilçelerden çağırdıkları silahlı grupların …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.