Cumartesi , 28 Ocak 2023

Hamburg “Sadece Diktatör”ü izledi

Hamburg MIG-Zenrum tarafından organize edilen Barış Atay’ın oynadığı, Onur Orhan’ın yazdığı ve Caner Erdem’in yönettiği “Sadece Diktatör” adlı tek kişilik tiyatro oyunu Hamburg’da iki gösterimle sahnelendi.
 Barış_Mıg3
Mustafa Akpolat
6 Şubat tarihinde, Altonaer Schule salonunda sahnelenen ve MİG-Zentrum adına konuşmanın yapıldığı her iki gösterimde yoğun ilgi gördü.
Her yıl değişik sanatsal ve kültürel etkinlikler düzenleyen MİG Zentum, Yılmaz Güney Film günleri, Nazım Hikmet  Sanat ve Edebiyat günleri gibi etkinliklerden sonra,  ”Sadece Diktatör” oynunu Hamburglularla buluşturdu.

Barış_a_

Barış Atay’ın  tek başına oynadığı oyunda,  İktidara gelen bir diktatörün kendi anlatımıyla “Ben sizin aynanızım” söylemiyle, kendisinin diktatör oluşunda ve diktatörlüklerin oluşumunda, vatan, millet, iman gibi kavramların nasıl etkili olduğu, halkın rolunu ve bu diktatörlüğe nasıl katkı sunduğunu çarpıcı söylem ve örneklerle anlatarak insanların kendisini sorgulaması gerekliliğini anlatıyor. Diktatör, sürekli korku içinde olmasına rağmen, küstah ve halkı korkutacak söylemlerin, uygulamaların ve politikanın halkın üzerindeki etkisinin güçünüde anlatıyor. Sorunun kendisinin gidip gitmemesi olmadığını, kendisinin gitmesi için bile, yorumun değil icraatin gerekli olduğunu ve kendisi gitse bile diktatörlüklerin aynı topraklarda yeniden ve yeniden oluşabileceğini anlatırken aslında diktatörlüklerin oluşamayacağı toplumsal değişimlerin zorunluluğuna atıf bulundu. Diktatör, Karl Marx’ın “Filozoflar yalnızca dünyayı farklı yo­rum­ladılar, aslolan onu değiştirmektir.” sözleriyle, yorumlamak değil değiştirmek gerektiğinede vurguda bulundu.
Barış_mig
“Ben nasıl mı geldim” diye soran diktatör: “Gözlerinizin önünde geldim, siz o kadar kendinizle meşguldünüz ki benim gelişimi farketmediniz bile. Bir birininze bile bakmıyordunuz, Bir birinizden bile haberiniz yoktu. Evlerinizin taksidini ödemeye çalışıyordunuz onu bile adam akıllı beceremiyordunuz!” diyerek olup biten ile ilgili payımızı, diktatörün iktidarda nasıl kaldığınıda anlatırken, diktatörlüğün gelişinden ve tüm yaşanan acılara rağmen hala tüm çirlinlikleri gözümüzün içine bakarak bağıra bağıra yapabiliyor olmasının tek nedeni vardı. Diktatörlüğe karşı olanların cesaretsizliği Kendisinin ancak cesaretin yıkabileceğini izleyenlerin yüzüne bağırırken, “Sizin cesaretiniz yok. En ufak başarısızlıkta yurt dışına, sevgilinizin koynuna kaçmak istiyorsunuz. Sabah akşam beni yorumluyorsunuz ama beni yıkacak cesaretiniz yok! Sakallı Aslan Karl Marx de diyordu ‘Zincirlerinizden başka kaybedecek neyiniz var?’ Sahi neyiniz var!” diyerek Diktatörlükler, korkakların eseri olduğunu bana anlattı.
Barıs_mıg2
Yaklaşık bir saat süresince yoğun bir performans ve anlatımla sahnede kalan kalan Barış Atay, dakikalarca ayakta alkışlandı. Atay, oyunun sonunda gösterilen yoğun ilgiye teşekkür etti.

About Editör .

Check Also

8 Mayısta ırkçılık lanetlenecek, ırkçı terör kurbanları anılacak

Hamburg’da Ramazan Avcı İnisiyatifinin (RAİ) çağrısı üzerine oluşan birlik, 8 Mayısta”Hanau Her Yerde” başlığı altında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.