Salı , 31 Ocak 2023

Hamburg Parlamentosundan 92 Milletvekilinden tutuklananlarla dayanışma

Hamburg Eyalet Parlamentosunda değişik partilerden 92 Milletvekilinin imzaladığı , Türkiye’de tutuklanan HDP’li Milletvekilleri, Belediye başkanları ve gazetecilerle dayanışma içinde olduklarını belirten bir açıklama yayınlandı.

hh_parlamento
 
9 Kasım Çarşamba günü Hamburg  Eyalet parlamentosu oturumunda, güncel konular üzerine partiler adına yapılan konuşmalarda, ”Türkiye’de tutuklanan Milletvekilleri ve gazetecilerle dayanışma” konulu  gündemde, Türkiye Hükümeti’nin yaşanan darbe girişimi sonrası muhalif kesimlere, kamu alanından çalışan binlerce memura, gazetecilere, bilim insanlarına ve farklı düşünen herkese yönelik gözaltı, tutuklamalardan sonra seçilmiş HDP milletvekillerine yönelik gözaltı, tutuklamaların devam ettiği belirtildi. Türk devleti tarafından adil olmayan bir yargı süreci ile, işten uzaklaştırmalar, gözaltılar ve tutuklamalar devam ettiğ belirtilen açıklamda, ”gelen haberlere göre, Türkiye Cezaevlerinde tekrar işkenceler yaşanmaktadır. Olağanüstü hal kisvesi altında kanunusuzluk, keyfiyet yaşanmaktadır.”denildi.
Açıklamada; ”Türkiye Cumhurbaşkanı idam cezasını tekrar getirmekten söz ediyor. Seçilmiş Milletvekilleri tutuklanarak temsil hakları ellerinden alınmıştır. Tüm bu yaşananlar demokratikleşme sürecine zarar vererek, Avrupa Birliği ile devam eden görüşmeleride büyük ölçüde tehlikeye girmiştir.
Hamburg Eyalet parlamentosu Milletvekilleri olarak, tutuklanan milletvekilleri, belediye başkanları, gazeteciler ve Türkiye’de demokrasi savunucuları ile dayanışma içinden olduğumuzu belirtiriz.
Türkiye Hükümetine; tüm tutukluların serbest bırakılması, Olağanüstü halin kaldırılması, insan hakları ve ifade özgürlüğüne saygı gösterilmesi çağrısında bulunuyoruz.
Bu bağlamda, Alman Hükümeti, Avrupa Parlamentosu ve Avrupa Komisyonu harekete geçmeli.’ görüşlerine yer verildi.
filiz-demirel_1
Parlamentoda konuyla ilgili bir konuşma yapan Yeşiller Milletvekili Filiz Demirel; yaşanan süreci özetlediği konuşmasında, ”Demokratik Parlamenter sistemde milletvekillerinin özgür iradesi çok önemlidir. Bu inançla Türkiye’de demokratik seçimlerle meclise girmiş milletvekillerinin tutuklanmasına, Parlamenter olarak kaygısız kalamayız. İnsan hakları, basın ve düşünce özgürlüğü konusunda da aynı derecede kararlı duruşumuz var. Bu yüzden de şu an Avrupa Birligi’nin Türkiye ile ilişkisini kesmesi doğru değildir. Türkiye’de demokrasi ve insan hakları ve özgür basın için hergün sokağa çıkan insanları yalnız bırakamayız. Farklı politik düşüncelerde olabiliriz ama şiddete başvurmadan, provokasyona kapılmadan, yürüyüş ve toplantılarla görüşler dile getirmek yasal bir haktır.” Demirel, bir çok Hamburglu’nun Türkiye ile direk bağlantısı olduğunu, akraba, tanıdık ve arkadaşlarının olduğunu veya Türkiye de doğduklarını belirterek yaşanılanlardan direk etkilendiklerini ve yaşanılanlardan kaygı duyduklarını belirtiği konuşmasında, ”bundan dolayı Hamburg Parlamantosu olarak konuyla yakından ilgilenmek görevimizdir. Yaşanılan süreci barışcıl bir tartışma ortamınada tutmaya çalışmalıyız.” dedi.
Güncel/ Mustafa Akpolat

About Mustafa Akpolat

Check Also

Resmi kayıtlara göre 111 kişinin hayatını kaybettiği Maraş Katliamı üzerinden 41 yıl geçti.

Maraş’ta 19-24 Aralık  1978  tarihlerinde kontrgerilla destekli sağcılar, çevre köy ve ilçelerden çağırdıkları silahlı grupların …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.