Cuma , 2 Aralık 2022

HAMBURG OLİMPİYATLARA ”HAYIR” DEDİ

Olaf Scholz yine kaybetti.

29 Kasım Pazar günü Hamburg Eyeletinde gerçekleştirilen Referandum’da Olimpiyatlara ”Hayır” oyu çıktı. Oy kullanan Hamburgluların yüzde 51,6’sı ”Hayır”, yüzde 48,4’ü ise ”Evet” oyu kullandı.

 nolimpia

Mustafa Akpolat / Hamburg

Hamburg Belediye Başkanı Olaf Scholz (SPD) ve Hamburg Ticaret odası tarafından 2024 Yaz Olimpiyatlarına aday şehir olarak gösterilen Hamburg’da gerçekleştirilen referandumda hayır oyu çıkmasıyla, Hamburg’un  dünyaca ünlü tekellere, Olimpiyat Komitesi ve özel sektöre peşkeş çekilmesi ve  büyük bir borcun altına girmesi engellenmiş oldu.

Gerçekleşen Referandumda resmi olmayan sonuçlara göre, Hamburg’luların yüzde 51,6’sı Hayır, yüzde 48,4’ü ise evet oyu kullandı. Bu durumda 2024  Yaz Olimpiyatları Hamburg’da yapılmayacak.

1.300,418 seçmenin bulunduğu  Hamburg’da,  650 bin 106 seçmen oy kullandı.  Kullanılan oyların  335 bin 638, hayır, 314 bin 468 seçmende evet oyu kullandı.  1.483 oy da geçersiz sayıldı. Referanduma katılım oranı  yüzde 50,1 olarak gerçekleşti.

Yelken yarışlarının yapılması planlanan Schleswig Holstein eyalet  halkı büyük çoğunlukla olimpik müsabakalara ‘evet’ demesi sonucu değiştirmeyecek, çünkü başvuryu yapan Hamburg ”Hayır” dedi.

Almanya’da  daha önce 1936 Berlin, 1972 Münih ve  kış (Garmisch) olimpiyatı yapıldı. Hamburg  ”Hayır” demesiyle adaylık yarışı Roma,  Los Angeles, Paris,ve Budapeşte arasında geçecek. 2024 yaz olimpiyatlarının  hangi şehirde  düzenleneceğine 2017 yılında karar verilecek.

Hamburg Belediye Başkanı Olaf Scholz’a ikinci ”Hayır”

Hayal kırıklığı yaşayan  Hamburg Eyaleti Belediye Başkanı Olaf Scholz , “Hamburg 2024 Olimpiyat ve Paralimpik oyunlarına aday olmayacak. Ben farklı bir sonuç arzulardım. Ancak hepimiz Hamburgluların tercihini kabul etmek zorundayız”, dedi.

Geçen yıllarda Enerji ağlarının özelleştirilmesini isteyen Hamburg’un SPD’li  Belediye Başkanı Olaf Scholz, yapılan referandumda büyük bir yenilgi  almıştı.  Gerçekleştirilen referandumda Hamburglular Enerji Ağlarının  özelleştirilmesine ”Hayır”  demişti.

 

 

About Mustafa Akpolat

Check Also

Resmi kayıtlara göre 111 kişinin hayatını kaybettiği Maraş Katliamı üzerinden 41 yıl geçti.

Maraş’ta 19-24 Aralık  1978  tarihlerinde kontrgerilla destekli sağcılar, çevre köy ve ilçelerden çağırdıkları silahlı grupların …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.