Perşembe , 9 Şubat 2023

Hamburg Kürt Film Günleri 25-31 Mayıs tarihleri arasında yapılacak

25-31 Mayıs tarihlerinde düzenlenecek olan Hamburg Kürt Film Günleri Haftası’nın bütün geliri, Cizre, Sur ve Nusaybin gibi öz yönetim direnişlerinin verildiği alanlara gönderilecek.   Bu yıl 7’ncisi yapılacak olan  Hamburg Kürt Film Günleri tertip komitesinde yer alan Yaser Irmak, Berîvan Upçin ve yönetmen Sinem Sakaoğlu yapılacak olan film günleri için şu açıklamada bulundu.

Start Sara ile verilecek

Etkinliğin galasının 25 Mayıs akşamı 17:00’de Hamburg-Steindam 54 numarada bulunan Savoy sinemasında yapılacağını söyleyen Yaser Irmak, galada Sakine Cansız’ın hayatından kesitlerin sunulacağı “Hep Kavgaydı Yaşamım-Sara” dokümantasyon filiminin gösterileceğini, Kürt rock sanatçısı Ozan Irmak’da bir müzik dinletisi sunacağını söyledi.

Sara belgeselinin yapımcısı Bircan Delal Yıldız’ın da galada olacağını söyleyen Irmak, Kürt film günlerinde elde edilecek olan tüm gelirinde Amed´ta bulunan Rojava derneğine gönderilecegini ve bu maddi gelirin başta Cizre, Sur, Gewer ve Nusaybin’de öz yönetim direnişinde mağdur olan insanların ihtiyacı için karşılanacağını söyledi.

Hamburg Kürt Film Günleri’nin Schanzenstr. 75 numarada bulunan Kino 3001’de düzenleneceğini söylen Berîvan Upçin de etkinlik kapsamı boyunca bir çok ödüllü filmin sinemaseverlerin beğenisine sunulacağını söyledi.

Ödüllü filmler gösterilecek

Berîvan Upçin devamında şunları dile getirdi: “Perşembe akşamı saat 18:00’de yönetmen Erol Mintaş’ın ‘Annemin Şarkısı’ filmi ile start alacak film günleri. Kürdistan´ın dört parçasında filmlerin olmasına özen gösterdik. Etkinlik kapsamında yönetmen Ahu Öztürk´ün bol ödüllü filmi olan ‘Toz Bezi’, Amed ve Cizre direnişinde kısa filmlerinden tanıdığımız Kazım Kızıl, Amed´te HDP nin mitinginde patlayan bomba sonucu iki ayağını kaybeden yönetmen Lisa Çalan, tanınmış Kürt yönetmen Hişam Zaman ve bir çok tanınmış sanatçı film günleri kapsamında yine sinema severlerle bir araya gelme imkanı bulacak.”

Yapımcılar da katılacak

Hamburg Kürt Film Günleri etkinliğinin, Nujîyan Kadın Derneği, AGIJ eV, Roza Luxemburg Vakfı ve Hamburg YXK’nin desteği ile ile gerçekleştirileceğini söyleyen Upçin, etkinlikle çerçevesined Pazar günü de saat 15.00’te aralarında Lisa Çalan’ın kısa filmi olan “Zimanê Çiyan” ve dört kısa film gösterimininde çocuklar için gösterileceğini söyledi.

Tertip komitesinde yer alan yönetmen Sinem Sakaoğlu da Çayan Demirel ve Ertuğrul Mavioğlu’nun yönetmenliğini üstlendiği “Bakur”, Hişam Zaman’ın “Kardan Önce” ve “Krala Mektup” filmlerinin gösterileceğini, ‘Toz Bezi’ filminin yapımcıları Çiğdem Matur ve Stephan Gieren’in de Kürt film günleri kapsamında Hamburg’da olacaklarını söyledi. Filmleri Günleri etkinliği için daha fazla bilgi

www.kurdischefilmtage.blogspot.de  adresinden edinilebilir.

 

M. Zahit Ekinci

About Editör .

Check Also

8 Mayısta ırkçılık lanetlenecek, ırkçı terör kurbanları anılacak

Hamburg’da Ramazan Avcı İnisiyatifinin (RAİ) çağrısı üzerine oluşan birlik, 8 Mayısta”Hanau Her Yerde” başlığı altında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.