Salı , 31 Ocak 2023

Hamburg Korsanlar Partisi Milletvekili adaylarını belirlediler

Hamburg Korsanlar Partisi (Piratenpartei) gerçekleştirdikleri 20. genel kurulla, 15 Şubat 2015 tarihinde yapılacak olan Hamburg Eyalet Parlamento seçimleri için Milletvekili Adayları’nı belirlediler.
Haber Merkezi

Korsanlar Partisi’nin Hamburg- Eidelstedter Bürgerhaus’da gerçekleşen genel kurulunda hem 15 Şubat 2015’te yapılacak Eyalet Parlamentosu Milletvekilliği için adaylar belirlendi hem de seçim programını genişletildi. Mustafa Akpolat, 23 kişiden oluşan Hamburg Eyalet Listesi’ne 6. sıradan aday olarak seçildi.

Birinci sıra adayı Burhard Massaida, “Önce bana gösterilen güven için teşekkür etmek istiyorum. bU güvene layık olmaya çalışacağım. Genel kurulumuzun tüm olası kriterleri gözeterek dengeli bir liste seçtiği düşüncesindeyim. Seçilen adaylara baktığımızda, partimizi temsil edecek bir liste oluşturduğumuzu sevinerek söyleyebilirim. Bundan dolayı Hamburg Korsanları’nın bu yapıcı yaklaşım ve çalışmalarını sevindirici buluyorum. Şimdiden, Partimizin Hamburg Eyalet örgütünden, Genel merkezden ve değişik Eyalet örgütlerimizden dayanışmacı bir anlayışla seçim çalışmalarında yardım etme sözleri aldık. Bu bizlere güç ve azim veriyor.” dedi.

Yoğun ilginin gösterildiği genel kurula bir çok misafirin yanı sıra Almanya Korsanlar Partisi Genel Başkanı, Yönetim Kurulu Üyeleri, değişik eyaletlerden Parti Yöneticileri, Meclis Grubu Üyesi Milletvekilleri katıldılar. 23 Milletvekili adayının belirlendiği genel kurulda ayrıca verilen dilekçelerle seçim programı genişletildi. Kasım ayında gerçekleştirilecek olan genel kurulla Eyalet seçim programının son şeklini alacağı belirtildi.

MUSTAFA AKPOLAT ALTINCI SIRADAN ADAY
Altıncı sıradan Milletvekili adayı olarak Eyalet listesine giren gazeteci Mustafa Akpolat, Korsanlar Partisi’nin Hamburg Eyalet Meclisi’ne girebilmesi için yoğun bir çalışma yapacaklarını belirterek, meclisteki faaliyet konularını şu başlıklarla açıkladı:

“Özellikle SPD’den oluşan Hamburg Eyalet Hükümeti’nin bir çok sosyal alanda gerçekleştirdikleri kısıtlamalar, Mültecilere karşı devam ettirdikleri gerici politika, Üniversitelere yönelik kısıtlamaların bir parçası olarak Türkçe öğretmen yetiştiren bölümü ve bazı bölümlerin kapatılması, Üniversite bütçesinin kısıtlanmış olması, yüksek öğrenime yönelik politkası, Gençlik evlerindeki sosyal danışman eksiği, Sosyal danışma hizmeti sunan kurumlara yönelik politkası, Gençlik Dairesi ve bir çok resmi dairede memur veya çalışanların yetersizliğinden yaşanan ciddi sorunlar, Enerji ağlarının kamulaştırılmasına karşı politikaları ve bir çok alandaki gerici ve geliştirlen sosyal adaletsizlik.”

Mustafa Akpolat, Seçim çalışmalarından önce çıkaracakları konular olarak da şunları saydı:

Herkese eşit, parasız Eğitim hakkının sağlanması ve devlet tarafından bu hakkın garanti altına alınması, Sosyal konut açığının giderilmesi ve kiraların ödenebilir olması, Sosyal adalet, Demokratik bir toplumda hak ve özgürlüklerin, bireysel özgürlüklerin geliştirimesi ve korunması, Temel demokrasi ve vatandaşlık haklarının korunması, Gençliğin sorunları, Din ve devlet işlerinin birbirinden tamamen ayrılması, Doğal kaynakların, çevre ve enerji kaynaklarınının kullanımı ve tüm canlıların sağlığına uygun hale getirilmesi, Şehir planlaması, Mültecilere insan onuruna yakışır barınma ve kalma hakkının verilmesi. Sınırdışıların derhal durdurulması, Ticari kaygılardan uzak bir çevre politıkası, Yaşam merkezi Almanya olan herkese seçim hakkının tanınması, birden fazla (çifte vatandaşlık) vatandaşlığın savunulması, Karşılıklı sorumlulukla toplumda, dayanışma ve sosyal bilincin geliştirlmesi için kaynakların yaratılması, Irkçı ve toplumu ayrıştıran tüm politikalara karşı mücadele edilmesi. Herkesin sosyal yaşama, katılmasını, ihtiyaç duyduğu bilgiye ulaşabilmesini sağlamak için gerekli altyapının geliştirilmesi ve sağlanması..”

Hamburg özeli ile ilgili bir çok konuda çalışma yapmaya devam edeceklerini belirten Mustafa Akpolat, ”Hamburg Eyaletinin yeni ve eski sorunları ile başa çıkmak için yeni politkalara ihtiyaç vardır. Kısa vadeli, hemen uygulanabilir önlemlerin yanı sıra uzun vadeli önlemler ve politikalar uygulamak gerek. Bu vizyon da bizlerde var. Önemli olan, Korsanlar Partisi olarak bunları halka anlatarak Eyalet parlametosuna girmek ve bu politikaları hayata geçirmeye çalışmaktır.” dedi.

Yapılan seçimler sonucu Liste şu isimlerden oluştu
1-Burkhard Masseida
2-Andreas Gerhold
3-Jörg Dürre
4-Simone Prim
5-Stephanie Böhning
6-Mustafa Akpolat
7-Nico Ecke
8-Martin Schütz
9-Arnd Klinkhart
10-Wolfdietrich Thürnagel
11-Michael Vogel
12-Sascha Morlok
13-Jan Bühler
14-Markus Pöstinger
15-Constanze Peschke
16-Marinke Gindullis
17-Christoph Mewes
18-Hauke Uphues
19-Ralf Pichler
20-Dorle Olszewski
21-Marcus Frowerk
22-Hartwig Olszewski
23-Arthur Kaiser

Hamburger PIRATEN stellen Landesliste zur Bürgerschaftswahl auf
Am vergangenen Samstag trafen sich die Hamburger PIRATEN im Bürgerhaus Eidelststedt zum mittlerweile 20. Landesparteitag und zur Austellung ihrer Landesliste für die kommenden Bürgerschaftswahlen im Februar 2015.
Unter großem Interesse zahlreicher Gäste, darunter der Bundesvorstand der Piratenpartei, Mitglieder aus Landtagsfraktionen der Piratenpartei, schleswig-holsteiner Landesvorstände und Besuchern aus den umliegenden Landesverbänden und andererer Parteien, wurden in zwei Wahlgängen insgesamt 23 Kandidaten aufgestellt.
Die Landesliste der Piraten Hamburg wird angeführt von Bukhard Masseida, 40, Arbeiter aus Altona. Masseida ist seit 2009 Mitglied der Piratenpartei und gehörte von 2011-2013 dem Hamburger Landesvorstand an. Er tritt insbesondere für den Schutz und Ausbau von Bürgerrechten innerhalb und außerhalb des Internet ein. 2012 war er Mitverfasser des Transparenzgesetzes, das in Hamburg über eine Volkinitiative eingeführt wurde.
Auf Listenplatz 2 wurde Andreas Gerhold, 52, Fotograf aus St. Pauli, gewählt.
Auch Gerhold ist seit 2009 Mitglied bei den Hamburger Piraten und vertritt diese seit 2011 in der Bezirksversammlung Hamburg-Mitte. Bis zur Bezirkswahl 2014 war er dort auch Fraktionsvorsitzender der Piraten Fraktion. Innerhalb des Landesverbandes ist er der Stadtentwicklungspolitische Sprecher und Beauftragter für Drogenpolitik.
Den dritten Platz nimmt Jörg Dürre, 44, ein. Der selbständige Kaufmann gehört dem Landesverband ebenfalls seit 2009 an. Von 2010 bis 2012 war er Mitglied im Hamburger Landesvostand.Dürre fungiert als Umwelt- und Energiepolitischer Sprecher des Landesverbandes und Koordiniert die arbeitsgruppe Umwelt und Energiepolitik des Landesverbandes.Jörg Dürre lebt ebenfalls auf St.Pauli
Aus dem Bezirksverband Eimsbüttel kommt Simone Prim. Sie ist 41 Jahre und Informationsarchitektin und seit 2012 Mitglied der Piratenpartei. Prim gehörte von 2012-2013 dem Landesvorstand an und ist aktuell stellvertretende Vorsitzende des Eimsbüttler Bezirksvorstandes. Ihre politischen Schwerpunkte im Landesverband sind Asyl- und Flüchtlingpolitik.
Stephanie Böhning ist 27 Jahre und wissenschaftliche Assistentin aus Wandsbek. Böhning ist erst seit 2014 Mitglied der PIRATEN und ist besonders im Bereich Demokratieentwicklung Bürgerbeteiligung und Flüchtlings- und Asylpolitik aktiv.
Platz 6 der Landesliste belegt der Journalist und Herausgeber Mustafa Akpolat, 50, der 2011 als Einzelkandidat zur Bürgerschaftswahl antrat. 2012 trat er den PIRATEN bei und vertrat die Bezirksfraktion Hamburg-Mitte in der vergangenen Sitzungsperiode als zubenannter Bürger im Kulturausschuss und ist aktuell Schatzmeister im Bezirksverband Hamburg-Mitte.
Eine erste Übericht aller Kandidaten entsteht hier: http://wiki.piratenpartei.de/HH:B%C3%BCrgerschaftswahl_2015
Auch programatisch gab es Beschlüsse. Das Landesprogramm der Hamburger Piraten wurde um den Programmpunkt Fahrradpolitik ergänzt und es gab erneut Beschlüsse zur Energiepolitik.

About Editör .

Check Also

8 Mayısta ırkçılık lanetlenecek, ırkçı terör kurbanları anılacak

Hamburg’da Ramazan Avcı İnisiyatifinin (RAİ) çağrısı üzerine oluşan birlik, 8 Mayısta”Hanau Her Yerde” başlığı altında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.