Pazar , 26 Mart 2023

Hamburg Kadın İnisiyatifi’nden Nuriye ve Semih ile dayanışma eylemi

Eylemde Türkçe, Almanca  yapılan konuşmalarda, Nuriye Gülmen ve Semih Özakça ile dayanışma içinde olduklarını belirterek, Nuriye ile Semih”in bu haklı ve onurlu mücadelelerinde  yaşamaları gerektiği ifade edildi.

Sol Parti Hamburg Milletvekili ve Sol Parti  Parlamento Grubu Eşbaşkanı Cansu Özdemir, Avukat Mahmut Erdem birer konuşma yaptığı,  örgüt ve dernek flamasının  taşınmadığı gösteride, Almanca, Türkçe pankart ve dövizlerle, Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın derhal serbest bırakılmaları talep edildi.

Hamburg Kadın inisiyatifi adına yapılan konuşmada, ”Yapılan açıklamada Türkiye’de siyasi iktidarın uyguladığı KHK terörü ile her kesimden binlerce insan işlerinden atılıp, açlığa mahkum edildiler! Bu terörden nasibini alan genç akademisyenler Nuriye Gülmen ve Semih Özakça yapılan haksızlığa boyun eğmeyerek sadece “işimizi geri istiyoruz” talebiyle Ankara Yüksel Caddesi’n de İnsan Hakları Heykeli’nin önünde oturma eylemine başladılar.

 

 

Ancak siyasi iktidarın umursamazlığı ve her gün uygulanan gözaltı terörüne karşı eylemlerini açlık grevine çevirdiler. Açlık grevinin 75. Gününde kamuoyunun ilgisinden rahatsız olan siyasi iktidar Nuriye ve Semih’ i sırf gözden uzak tutabilmek için tutuklattı…
Nuriye ve Semih 254 gündür direnişte ve 142 gündür açlık grevindeler. Üstelik ikiside tutsak!
Nuriye ve Semih’in haksızlığa karşı başlattıkları işlerine geri dönme mücadelelerini destekliyoruz…
Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın derhal serbest bırakılıp işlerine geri iade edilmeleri ve KHK terörüne biran önce son verilmesi için bizimle birlikte sesini yükselt..
Onurlu yaşamak bir insan hakkıdır!
Nuriye ve Semih yaşamalıdır!” görüşlerine yer verildi.

Miting alanında   Cemalettin Zeyrek ve Joachim Lützow ise, eylemcilere değişik dillerdeki halk ezgilerinden kesitler sundular.

About Mustafa Akpolat

Check Also

Resmi kayıtlara göre 111 kişinin hayatını kaybettiği Maraş Katliamı üzerinden 41 yıl geçti.

Maraş’ta 19-24 Aralık  1978  tarihlerinde kontrgerilla destekli sağcılar, çevre köy ve ilçelerden çağırdıkları silahlı grupların …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir