Perşembe , 23 Mart 2023

Hamburg ”Hayır Daha Bitmedi Yeni Başlıyor” dedi

Türkiye’deki 16 Nisan Referandumunda Yüksek Seçim Kurulunun (YSK) aldığı mühürsüz oyları geçerli sayma kararı başta olmak üzere yapılan usulsüzlükleri ve hırsızlığı protesto etmek için, Türkiye’de sokaklara dökülen vatandaşlarla dayanışma ve şaibeli seçimi protesto etme için demokratik toplum kuruluşlarının desteği ile 22 Nisan Cumartesi günü Hamburg Merkez Tren İstasyonu meydanında başlayan ve şehrin en işlek caddesinde son bulan bir yürüyüş gerçekleştirildi.
  ”HAYIR daha bitmedi yeni başlıyor” adı altında, meşru olmayan sonuçlar  protesto edildi.
Eylemde, demokratik kurum ve partiler adına Türkçe, Kürtçe, ve Almanca yapılan konuşmalarda, Erdoğan diktatörlüğünün  emrindeki YSK’nın aldığı kararları tanımadıklarını ve sonuçların meşru olmadığı ifade edildi. Yürüyüş boyunca ”Katil Erdoğan”, Diktatör Erdoğan”, Hayır bitmedi yeni başlıyor” “OHAL’e ve Diktatörlüğe Karşı Mücadeleye!”, “Atı Alan Üsküdar’ı Geçemeyecek!” sloganları eşliğinde referandumdaki sahtekarlıkları ve tek adam diktatörlüğünü protesto edildi.
Tüm Dünya’nın Gözü Önünde Oylarımızı Çalmanıza Müsaade Etmeyecegiz.
Miting alanından Hayır platformu adına yapılan konuşmada;
”Devletin bütün olanaklarini kullandiniz. İnsanların vergilerini ”evet’ icin harcadiniz. Muhalif milletvekillerini, siyasetcileri, yazarları, gazetecileri ses çıkarmamaları için tutukladınız, enterne ettiniz. Her yere korku saldınız.
Basını kendi emellerinize alet ettiniz, özgür basını susturdunuz. Her türlü anayasa hakkı”cerez” gibi kullandınız. Tüm bunlar yetmedi, 2,5 milyon oyu çaldınız, “halkin iradesine” darbe yaptınız, sahtekarlık yaptınız.
Bütün bunlara rağmen sonuc: % 51 – % 49
Suç işlediğinizden o kadar eminsiniz ki, sevinemiyorsunuz, tedirginsiniz. % 1`lik bir farkla memleketi yönetebileceğinizi zannediyorsunuz. Atı aldık, Üsküdar`i geçtik diyorsunuz. Oldu bittiye getirdik diyorsunuz. Biz de HAYIR demeye devam ediyoruz. Misyonumuz bitmemiştir. Bu meşru olmayan referandum sonuçları üzerine kararlılıkla gideceğiz. Uluslararası denetim, AGIT ve Venedik Komisyonları raporu, Anayasa Mahkemesi, AIHM, sokak, ne varsa mücadele edecegiz Oylarımızı tüm dünyanın gözü önünde çalmanıza müsaade etmeyecegiz.”Görüşlerine yer verildi.
Güncel/Hamburg

About Mustafa Akpolat

Check Also

Resmi kayıtlara göre 111 kişinin hayatını kaybettiği Maraş Katliamı üzerinden 41 yıl geçti.

Maraş’ta 19-24 Aralık  1978  tarihlerinde kontrgerilla destekli sağcılar, çevre köy ve ilçelerden çağırdıkları silahlı grupların …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir