Pazar , 26 Mart 2023

Hamburg Haak-Bir’de ”8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü” etkinliği gerçekleştirildi

Haak-Bir kadınlar kolu tarafından düzenlenen ve yoğun ilginin gösterildiği ”8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü” etkinliğinde,  düzenlenen panele konuşmacı olarak davet edilen araştırmacı yazar Gülfer Akkaya, ”Sır İçinde Sır Olanlar: Alevi Kadınlar”,  ”Yol Kadındır” adlı son kitapları ve  Alevi toplumunda kadınların dün ve bugünkü durumu konularına değindi.
Etkinliğin açış konuşmasını yapan Seval Ünlü‘den sonra dernek başkanı Orhan Özgür etkinliğe katılanları selamlayan kısa konuşma yaptı.
8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar  günü tarihçesini anlatan Seval Ünlü, bugün  Türkiye’de ve Dünya’da kadınların karşılaştığı sorunları değinerek, kadınlara yönelik şiddetin boyutunu rakamlarla anlattı.
Her yıl, Haak-Bir bünyesinden faaliyet yürüten bir kadına ”Yılın Emekçi Kadını” ödülü veren dernek, bu yıl inanç kurulu üyesi ve dernek faaliyetlerinde en aktif üye Zehra Yavuz‘u ödüle laik gördü.
Etkinlik, Haak-Bir kadınlar korosu’nun ”Kadınlar  Dağlara Doğru” türküsüyle başladığı programında, 11 Mart günü yaşamını yitiren Halk Müziği Sanatçısı Emre Saltık ”Bekleme Yar” türküsü seslendirilerek anıldı. Program,  kadınlardan oluşan bağlama grubunun dinletisi ile devam etti. Etkinlikte Serkan Yavuz, ve Birol Topalak kadınlar ile ilgili şiirleri seslendirirken, Tiyatro Asmin’den Ferman Karayiğit, dinlerde kadının yerini sorgulayan tiyatral bir sunum gerçekleştirdi.
Dernek üyesi Melisa Comart‘ın Kanser hastaları için başlattığı Saç bağışı hakkında Annesi Oya ve Babası Abdullah Comart kampanya ile ilgili bilgilendirmede bulundu.
 
Bergedorf Alevi Kültür Merkezi kadınları adına Hülya Semiz Çağrı, Seval Ünlü‘ye bir buket çiçek vererek başarı dileklerinde bulundu.
Sır İçinde Sır Olanlar: Alevi Kadınlar ve Yol Kadındır
Etkinlik, araştırmacı yazar Gülfer Akkaya‘nın konuşmacı olarak katıldığı panel ile devam etti. Gülfer Akkaya, ”Sır İçinde Sır Olanlar: Alevi Kadınlar” ve ”Yol Kadındır” adlı son kitapları ile Alevilik ve Alevi toplumunda kadınların dün ve bugünkü durumunu, yerini detaylarıyla ele almış biri olarak yaptığı çalışmalardan bahsetti.
Alevilik inancının kadim ve kadıncıl bir inanç olduğunu aktaran Akkaya, Alevilik inancına ve Alevi toplumuna ait bilgileri yepyeni bir perspektif ve açıdan, kadınlar penceresnden ele adı.
Alevi kozmogonisi, Alevi anlatıları, temel metinler, deyişler ve Alevilerin tarihinden yola çıkarak tarihsel kaynaklarıyla Alevilikte ve Alevilerde kadının bugüne dek nasıl var olduğunu ayrıntılarıyla aktardı.
Gülfer Akkaya, Alevilik inancındaki kadıncıl unsurların kaynaklarını kadim toplumların kadıncıl unsurlarıyla ilişkilendirerek, Alevilerdeki kadın erkek eşittir fikrinin de yine buralardan kaynaklandığına değindi.
Bugün ise artık Alevi toplumunun bu özelliklerinden sıyrılarak, kadıncıl yanlarını yitirerek erkekleştiğini belirten Akkaya, böyle yaparak Alevilerin aslolarak Alevilikten uzaklaştıklarının altını çizdi.
Alevilikte kadın erkek eşit ama Alevilerde eşit değil diyen Akkaya, Alevi toplumunu kendi inancını kadınların durumu açısından da yeniden öğrenmeye, hatırlamaya ihtiyacı olduğunu belirtti.
Alevilik inancındaki kadıncıl özellik nedeniyle son kitabına Yol Kadındır adını verdiğini belirten Akkaya, Alevilerin bu değerli özelliğinin kaybedilmemesi gerektiğin, Alevilerin buna sımsıkı sarılması gerektiğini söyledi.
Aleviliğin kadıncıl yanının başta kadın hareketi olmak üzere, özellikle Alevi kadınların mücadelesinde çok önemli kazanımlara neden olduğunu, bu nedenle Alevi kadınların Aleviliğin bu kadıncıl yanına sahip çıkarak mücadelelerini sürdürmeleri gerektiğini aktaran Akkaya, bunun için bugün sayısı iyice azalan Anaların güçlenmesi ve çoğalası için Alevi kadınların özellikle çabalaması gerektiğini belirtti.
Panel yoğun soru ve cevaplardan sonra Akkaya’nın kitaplarını imzalaması ile son buldu.
Haak-Bir Derneği Kadın Kolları üyeleri Seval Ünlü, Mihriban Ay, Sultan Özgür, Şengül Çolak. tarafından düzenlenen etkinliğe ilginin yoğunluğu ve proglamın zenginliği katılmcılar tarafından taktir edildi. 
Güncel / Hamburg

About Mustafa Akpolat

Check Also

Resmi kayıtlara göre 111 kişinin hayatını kaybettiği Maraş Katliamı üzerinden 41 yıl geçti.

Maraş’ta 19-24 Aralık  1978  tarihlerinde kontrgerilla destekli sağcılar, çevre köy ve ilçelerden çağırdıkları silahlı grupların …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir