Hamburg Galatasaray’da geleneksel pilav günü ve Şampiyonluk kutlaması

Galatasaray Hamburg Derneği ”Pilav Günü” düzenledi.

16

Hamburg Galatasaraylılar Derneği Eş Başkanları Ziya Toprak ve Kamuran Pelek

Mustafa Akpolat
Her yıl geleneksel olarak düzenlenen Galatasaray’ın ”Pilav Günü”, 31 Mayıs pazar günü Hamburg Galatasaray Derneği tarafından Hospitalstraße 111 adresinde gerçekleştirildi.

7

4 yıldızla süslenmiş olan salonda düzenlenen Pilav Günü’ne Dernek üyeleri, sivil toplum kuruluşu yöneticileri, politikacılar, spor ve taraftar dernek üye ve yöneticileri katıldı.

Hamburg Galatasaraylılar Derneği Eş Başkanları Ziya Toprak ve Kamuran Pelek birlikte yaptıkları açılış konuşmasından sonra, Plav’ı dağıtmak için davetliler arasında bulunan en yaşlı taraflar olarak bir Anneye açılış yaptırılarak Plav dağıtıldı. Beyhan Acar tarafından yapılan Plav, yine Beyhan Acar tarafından dağıtıldı.

14

Ziya Toprak ve Kamuran Pelek yaptıkları kısa konuşmalarla etkinleye katılanları selamladıktan sonra, ”Pilav Günü” ile ilgili olarak bilgilendirmede bulundular. Daha önce sadece Galatasaray taraftarları arasından birlik ve beraberliğin sembolu olarak düzenlenen ve Galatasaraylıların bir araya geldiği ”Plav Günü’, şampiyonluk kutlaması ile birlikte herkese açık davetle gerçekleştirildi. Etkinlikte halaya duran kadın taraflar ve misafirler bir süre halay çekerek Şampiyonluklarınıda kutladılar.

3

Beyhan Acar tarafından yapılan Pilav, yine Beyhan Acar tarafından dağıtıldı.

17

Pilav Günü

”Galatasaray camiasında her yıl haziran ayının ilk Pazar günü Pilav Günü yapılması ve Pilav Gününde Galatasaray Pilavı sunulması, Galatasaraylılar Derneği’nin 1930’lu yıllarda almış olduğu bir dizi kararlar sonucunda başlatılmıştır. Gelenek haline gelen Pilav Günü, ilk kez 1 Haziran 1934 tarihinde yapılmıştır. Derneğin 30 Nisan 1934 tarihli toplantısında “Bütün Galatasaraylıların bulunabileceği bir ziyafet tertibine” ve 14 Mayıs 1934 tarihli toplantısında da “Galatasaraylılar Ziyafetinin 1 Haziran 1934 Cuma günü verilmesine” karar verilmiştir. Ertesi yıl, Pilav Günü tarihi belirlenirken, bir yenilik getirilmiştir. Galatasaraylılar Derneği’nin 17 Nisan 1935 tarihli toplantısında, “Galatasaraylılar Senelik Yemeğinin 31 Mayıs 1935 Cuma günü verilmesine ve yemek olarak Kuzu Pilavı, sebze ve Kaymaklı Ekmek Tatlısı ikram edilmesine” karar verilmiştir. Olağanüstü beğeni kazanan bu yemek Galatasaray Pilavı olarak yerleşmiş ve Pilav Günlerinin esas mönüsünü oluşturmuştur. Galatasaraylılar Derneği’nin her yıl haziran ayının ilk pazar günü düzenlediği Ananevi Pilav Günü’nde tüm Galatasaraylılara Galatasaray Pilavı sunulur. Ayrıca, okulun normal yaşam düzeni içinde, her hafta cuma günleri, öğle yemeklerinde öğrencilere Galatasaray Pilavı ikram edilir.
Böylece, Galatasaray Pilavı Gününün başlangıç tarihi 1 Haziran 1934 günü ve Galatasaray Pilavı’nın Pilav günlerinde sunulmasının başlangıç tarihi ise, 31 Mayıs 1935 günüdür.”

54

615

89

1013

About Mustafa Akpolat

Check Also

Resmi kayıtlara göre 111 kişinin hayatını kaybettiği Maraş Katliamı üzerinden 41 yıl geçti.

Maraş’ta 19-24 Aralık  1978  tarihlerinde kontrgerilla destekli sağcılar, çevre köy ve ilçelerden çağırdıkları silahlı grupların …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir