Hamburg CHP Coşkun Coştur’a teslim edildi

CHP’nin Yurtdışı Örgütleri yeniden yapılandırılması çalışmaları bünyesinde bölge birliklerinin genel kurulları devam ediyor.
Kuruldukları günden bu yana, örgütlenme sorunları ile boğuşan ve nasıl bir örgütlenme olacağı konusunda halen kafaların bulanık olduğu, örgütlenme sorunlarının yaşandığı CHP Yurtdışı Örgütlerinde ilginç gelişmeler yaşanmaya devam ediyor.
hamburg-chp_1
Almanya’daki dokuz birlikle federasyon ve Avrupa’daki otuza yakın birlikle de konfederasyon kurmak isteyen CHP “Yurtdışı Birlikleri Meclisi” şeklinde bir oluşuma gitmeyi hedefliyor. 1 Eylül’den itibaren genel kurulların düzenlenmesi ve yeni örgütlenmenin şekillendirilmesi amaçlanmaktadır.
Şimdiye kadar gerçekleştirilen genel kurullara bakıldığında, eski anlayış ve politikaların sadece söylemde değişmiş hali olarak devam edeceğe benziyor.
Geçtiğimiz günlerde Berlin’de gerçekleşen birlik genel kurulunda, ”yolsuzluk ve usulsüzlük” iddiaları ile gündeme gelen TGD eski başkanı Kenan Kolat’ın Berlin birliğine başkan seçilmesi rahatsızlıklara neden olmaya devam ederken, Türkiye’nin içinde bulunduğu gündem nedeniyle, yurtdışı örgütlenmelerde yaşanan sorunların sağlıklı bir zeminde tartışılarak çözme yönünde bir iradenin kendisini göstermediği görülmektedir.
6 Kasım Pazar günü gerçekleşen Hamburg ve Schleswig-Holstein CHP Birliği genel kurulunda oluşan yeni yönetim kurulu ve başkan’ın gerek ülkede yaşanan sürecin ve gereksede yurtdışı örgütlenmelerde yaşanan sorunlara karşı bir duruş ve çalışmanın mümkün olmayacağı yönünde rahatsızlıklarını ifade eden bazı CHP üyeleri pek iyimser değiller.
 
Hamburg ve SH CHP Birliği, Coşkun Coştur’a teslim edildi
Kayıtlı 168 üyesi bulunan ve 96 üyenin genel kurulda oy kullandığı Hamburg ve Schleswig-Holstein CHP Birliği’in genel kurulunda başkanlığa tek aday olan Coşkun Coştur 68 evet, 28 hayır oyu ile başkan seçildi.
6 Kasım pazar günü, Kumriye Nar, Mehmet Zülküf Kılıç ve Mesut Sipahı’nın divan üyeliklerine seçilmesiyle başlayan genel kurul, eski başkanın faaliyet raporunu okumasından sonra, maali rapor okundu. Gerek faaliyet raporuna gereksede Malli rapor konusunda soruların sorulmadığı genel kurulda, Maali rapor oy birliği ile aklandı.
Yeni başkan ve yönetim kurulu seçimleri ile devam eden genel kurulda başkanlığa tek aday olarak katılan Coşkun Coştur’un başkanlığı için  gerçekleşen oylama sonucunda genel kurulda hazır bulunan 68 üye ”evet”, 28 üyede ”hayır” oyu kullandı. Başkan yardımcılığına önerilen Ali Rıza Al, saymanlığa aday gösterilen Aytun Kılıç ve Sekreterliğe aday gösterilen Erkan Şahin’in seçilmesinden sonra, yönetim kurulu üyeliklerine Mehmet Can Kotil, Abbas Ergel ve Meryem İpek seçilirken, yedek yönetim kurulu üyeliklerine Erdal Öztürk ve Abidin Temel seçildiler. Genel kurul Denetleme kurulu üyelerin belirlenmesinin ardından başkan seçilen Coşkun Coştur teşekkür konuşması yaparak genel kurul sonlandırıldı.
hamburg-chp_2
Az sorunun sorulduğu ve az üyenin görüş ifade ettiği genel kurul ”sesiz ve sakin” geçti.
Daha önceki genel kurullar gibi, herşeyin önceden planlandığı gözlenen genel kurulda, Coşkun Coştur’un başkan adaylığının eski başkan Erkan Erçin arasında son bir kaç gün içinde karar verildiğinin açıklanması bazı üyelerin şaşkınlığına neden oldu. Genel kurul hazırlık toplantısında ” oluşturulacak yeni yönetim kurulunda başta başkan Erkan Erçin olmak üzere, önemli bir çoğunluğunun tekrar yer almaları gerektiği…” yönünde bir temenni çıkmasına rağmen, Coştur’un tek aday olarak çıkması rahatsızlığa neden olurken bazı üyeler genel kurulu erken terk ettiler.
hamburg_chp_5
Yapılan konuşmalarda bilinen klasik söylemlerin dışında süreç ile ilgili olarak ileriye dönük neler yapması gerektiği konusuna değinilmeyen toplantıda, yaşadığımız ülkede ve şehirde  ırkçılık, sosyal ve toplumsal sorunlar, göçmen olmaktan kaynaklanan sorunlar, Türkiye hükümetlerinin yurtdışı politikaları nedeniyle yaşanan sorunlar ve konsolosluk işlemlerinde yaşanan sorunlar gibi bir çok alanla ilgili tek kelime ifade edilmedi.
hamburg-chp_4
 
Genel kurul sonrasi  bir kaç görüş:
Görüşlerini aldığım bazı üyeler, yeni başkan’ın, CHP’den çok  Doğu Perinçek’in Vatan Parisi’ne yakın bir politika izlediğini ve  CHP’ile hiç bir düzlemde  bir araya gelmeyecek bir politikaya  sahip olmasınından dolayı Hambur’da CHP çalışmalarını olumsuz etkileyeceğini ifade ettiler. 
Behçet Algan; Coşkun Coştur, CHP’yi ileriye taşıyabilecek bir isim değil, umarım yanılan ben olurum, diye görüşlerini ifade eden CHP üyesi Behçet Algan, özelliklede genel anlamda spor, taraftar veya sosyal kültürel faaliyet yürüten tüm derneklerde yaşanan sorunun bu genel kurulda da yaşandığını ifade ederek, her yönetime aday olan insanın ”ben ekibimle çalışırım” anlayışı ile derneklerde kutuplaşma, ötekileştirme ile birlikte bir kesim üye dışlanarak çalışmalarda verimlilik sağlanamamakta ve bilinen kısır döngü her seferinde yaşanmaktadır. Malesef bu genel kurulda da bu yaşandı. Tek aday olarak seçilen Coşkun Coştur  Hamburg derneğini ileriye taşıyacak bir isim değil, umarım yanılan ben olurum. Buna rağmen yeni yönetim kurulunun çalışmalarına destek olmaya devam edeceğim.
Ayrıca Erkan Erçin’le yaptığımız son görüşmede, Erçin’in göreve bir dönem daha devam edeceği konuşulmuşken, son birkaç gün içinde neler değişti ki Coşkun Coştur ismi tek aday olarak karşımıza çıktı. Bunu doğru bulmuyorum. Aday olabilecek başka insanların önü kesilerek bilinçli ya da bilinçsiz bir engellemeye neden olunduğunu düşünüyorum.
Adil Dişli: Özellikle de  içinde geçtiğimiz  sürecte Hamburg CHP olarak sola daha yakın, Milletvekilleri yöneticileri  tutuklanan HDP ile dayanışma içinden olan, Sarayın sivil darbesine  demokratik güç birliği ekseninden bir araya gelecek olan güçlerle birlikte hareket edebilecek bir  yönetim arzulamıştım. Ortaya çıkan tablo ile maalesef bu mümkün olmayacak. Ayrışma ve kutuplaşmalardan dolayı sağlıklı bir çalışma yapılamayacağı düşüncesiyle önerildiğim Başkan yardımcılığına  bundan dolayıda aday olmadım.
Erhan Erdogan; Her şeyi açık konuşalım. Bu zat, CHP`li değildir. Doğu`nun çocuğudur, Ermeni katliamına karşı Isviçre`den, bilinen insanları getirerek, “Türk lobisi” yapmaya çalışan bir zattir. Devletin adamıdır. Bu zat en az Perincek’cidir. Bunu bile bile bu hale getirenlerin omuzundaki vebal büyüktür. Bunu her sekilde teşhir edecegiz…
Kerim Çakır ;Konsolos ile arası çok iyi olan Coskun Coştur’a konsolos özel bilgiler verdi gülen cemaati konusunda, peki solcu, kürt, aleviler ile de görüs alisverisinde bulunuldu mu? Hangi tür istihbarati ilişki var ikili arasinda soru isareti. CHP’yi HDP’lilerden kurtaracagim dedigi dile geririliyor? Böyle bir dönemde Coskun’a başkan ol birilerinin emri mi?
Mevlane Çamur;  Maalesef danışıklı ve önceden planlanmış şekilde CHP Hamburg teşkilaatı sayin hamamcı beye ALTIN TEPSi içerisinde sunuldu, tepkilerden dolayı yönetim kuruluna  dahi insan bulmakta zorluk çektiler
Dogan Yigit Eğer yönetime o makamı hak etmeyen biri gelmişse ona karşı orada mücadele ederek onun geri indirilmesini sağlaya bilirsin..
Erdogan Bayram: Türkiye’deki devrimci demokrat ilerici muhalif kesimlerin bu derece yoğun bir baskı altında bulunduğu bir dönemde Hamburg CHP yi diger muhalif kesimlerle faşizme karşı ortak bir mücadele çatısı altında buluşturabilecek devrimci ve demokrat değerlere saygı duyan sahip çıkan amasız fakatsız CHP Hamburg’u sokaklardaki muhalif kesimlerle buluşturabilecek özgüveni yüksek aydın idealist demokrat bir şahsın başkanlığında bir yönetimin oluşturulması icap ederdi.
Haber/ Yorum :Mustafa Akpolat

About Editör .

Check Also

8 Mayısta ırkçılık lanetlenecek, ırkçı terör kurbanları anılacak

Hamburg’da Ramazan Avcı İnisiyatifinin (RAİ) çağrısı üzerine oluşan birlik, 8 Mayısta”Hanau Her Yerde” başlığı altında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.