Cuma , 2 Aralık 2022

”Hamburg Başkonsolosu Fatih Ak, YSK kararını tanımadı”

1 Kasım Milletvekili genel Seçimleri kapsamında Hamburg Başkonsolosluğu’nda  oy verme işleminin son gününde, oy verme işlemlerini izleyerek haber yapmak isteyen Gazeteci Adil Yiğit, Hamburg Başkonsolosu Fatih Ak tarafından binaya alınmadığını, YSK’nın kararını  tanımadığını ve oy verme hakkının engellendiğini belirten bir basın açıklaması yayınladı. Açıklamada şu görüşlere yer verildi.
Konsolosluk
”Hamburg Başkonsolosu Fatih Ak, YSK kararını tanımadı
 
YSK’nın 11 üyesinin imzasıyla ve oybirliği ile 20 Ekim tarihinde alınan „26. Dönem Milletvekili Seçiminde tüm medya mensuplarının her oy verme günü oylamanın başlangıcında çekim yapılabileceğine karar verilmesi gerekmiştir.“ kararına rağmen, Hamburg Başkonsolosu Fatih Ak, keyfi ve yanlı bir tutum sergileyerek dün haber için Konsolosluğa girmeme izin vermedi. 
 
Başkonsolos Fatih Ak, “Hadi git işine. Sana giriş yok.” “Neden Mayıs ayında tekzip yazımızı yayınlamadınız” şeklinde tepki gösterdi. Bu tutumuyla hem gazetecilik görevimi, hemde oy kullanma hakkımı engellenmiş oldu. Şahsıma yönelik yapılan bu antidemokratik uygulamayı ve keyfiyeti YSK’ya suç duyurusu olarak bildireceğim.
 
mehmet fatih ak(1)
Başkonsolos Fatih Ak
TEKZİP TEPKİSİ NEREDEN KAYNAKLANIYOR?
 
Hatırlanacağı üzere 7 Haziran seçimleri kapsamında Hamburg Başkonsolosluğu’nda güvenlik görevlisi olan özel bir şirket mensubu iki çalışanın işlerine “kendi aralarında kürtçe konuşmaları gerekçesiyle” son verilmişti. Haberin Avrupa Postası’nda (16-17 Mayıs) yayınlanması sonrası Konsolosluk ve Berlin Büyükelçiliği tepki göstermişti. (Mahkeme kararı vb. sözkonusu değil.)
 
CHP VE HDP’Lİ SANDIK GÖREVLİLERİ ŞAHİT
 
1 Kasım Milletvekili Seçimleri kapsamında Hamburg Başkonsolosluğu’nda gerçekleşen oy verme işleminin son gününde (dün) yaşanan bu olaya, CHP ve HDP sandık görevlileriyle birçok seçmen yakından şahit oldu. Aynı zamanda YSK kararına rağmen gazeteciyi neden içeri almıyorsunuz” şeklinde soru soran HDP’li sandık görevlisi ve eski BDP milletvekili Sevahir Bayındır da konsolosluk memurunun hakaretine maruz kaldı. Bu yetmedi aynı memur, suçlu olmanın telaşıyla aleyhime “memura hakaret etmekten” polise şikayette bulundu.
 
Dünkü olayda bir kez daha görüldü ki, yaşadığım mağduriyet yetmezcesine birde aleyhimde hakaret davası açılarak hem suçlu hemde güçlüyüz denilmek istenmekte. Ama yanılıyorlar. Burada Türkiye’deki gibi Saray’ın yargıçları yok. Kimseden icazet beklemiyorum. Türkiye’de medya mensuplarına karşı girişilen yıldırma ve korkutma terörünü yurtdışında yapmalarına hukuk ve yasalar izin vermez. Konuyu meslek örgütlerine de taşıyacağım. Birçok okurun dile getirdiği, ‘Hamburg Başkonsolosluğu’nun bir süredir açıktan AKP’nin propaganda merkezi ve MİT’in arka bahçesi’ gibi faaliyetler yürüttüğü iddiası da bu olay sonrası açığa çıkmalıdır.
adil
Saygılarımla
 
Adil Yiğit / Avrupa Postası Genel Yayın Yönetmen”

About Mustafa Akpolat

Check Also

Resmi kayıtlara göre 111 kişinin hayatını kaybettiği Maraş Katliamı üzerinden 41 yıl geçti.

Maraş’ta 19-24 Aralık  1978  tarihlerinde kontrgerilla destekli sağcılar, çevre köy ve ilçelerden çağırdıkları silahlı grupların …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.