Perşembe , 9 Şubat 2023

HAMBURG BAŞKONSOLOSLUĞU ÖNÜNDE BERKİN ELVAN PROTESTOSU

İstanbul Taksim, Gezi eylemleri sırasında başından gaz fişeğiyle vurulan ve 269 günlük yaşam mücadelesini kaybeden 15 yaşındaki Berkin Elvan’ın ölümü Almanya’da da protesto edildi.

Demokratik Güç Birliği Platformu öncülüğünde Almanya’nın Hamburg kentindeki Başkonsolosluk binası önünde bir protesto gösterisi gerçekleştirildi. Konsolosluk binası önüne çiçekler konuldu ve mumlar yakıldı. Gösteriye katılanlar hep birlikte, ‘Her yer Direniş, Her Yer Taksim, Katil devlet hesap verecek, direne direne kazanacağız’ şeklinde sloganlar atıldı. Eyleme, ellerinde Berkin Elvan’ın resimleri ve dövüzlerle yaklaşık 250 kişi katıldı

Platform adına yapılan açıklamada, ‘’Berkin Elvan’ı 15 yaşında öldürdüler. Adını yüreklerimize , bilincimize, davamıza kazıyarak aramızdan ayrıldı. Ne yazık ki, çocuğumuz, kardeşimiz, sevgili Berkin Elvan’ımızı kurtaramadık. ‘Polise emri ben verdim’, ‘Polisimiz kahramanlık destanı yazdı’ diye böbürlenen bir Başbakanın, kendi çocuklarıyla evindeki milyon dolarları sıfırlamak için çırpındığı günlerde, polis kurşununa hedef olan Bervin Elvan ölümle pençeleşiyordu. Öfkemiz yedi gencimizi katleden polisler için polisimiz kahramanlık destanı yazdı’ diyenler ve onların kirli zihniyetinedir. Öfkemiz, gelecek günler için mücadele edenlere tahammül göstermeyen, gençlerimizi ve çocuklarımızı katleden düzenedir, kahrolası sistemedir’denildi.

Yoğun güvenlik önlemlerinin alındığı protesto gösterisi olaysız sona erdi.Protesto gösterisine Alman Sosyal Demokrat Parti (SPD) Hamburg eyalet milletvekili Ali Rıza Şimşek, Yeşiller Partisi eyalet milletvekili Filiz Demirel ve Sol Parti eyalet milletvekilleri Cansu Özdemir ile Mehmet Yıldız da destek verdiler.

About Mustafa Akpolat

Check Also

Resmi kayıtlara göre 111 kişinin hayatını kaybettiği Maraş Katliamı üzerinden 41 yıl geçti.

Maraş’ta 19-24 Aralık  1978  tarihlerinde kontrgerilla destekli sağcılar, çevre köy ve ilçelerden çağırdıkları silahlı grupların …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.