Cumartesi , 28 Ocak 2023

Hamburg Basın Birliği yöneticilerinden Başkonsolos Fatih Ak’a kınama

Hamburg Türk Basın Birliği üyesi ve yöneticisi bir grup gazeteci dün yaptıkları açıklamada, Hamburg Başkonsolosu Mehmet Fatih Ak’ın basın mensuplarına karşı taraflı tutumunu, yalan beyan ve keyfi engellemelerini kınadı.

gazeteci

Medya kuruluşlarına yönelik saldırı, yıldırma ve engelleyici tutumlar karşısında üç maymunları oynayan ve ‘susan dilsiz şeytanlar’ olmayacağız” şeklindekiaçıklamada şu görüşlere yer verildi;

ÖZGÜR BASIN DEMOKRASİNİN TEMELİDİR

Türkiye’de muhalif basın mensuplarına yönelik saldırı, sansür, ekran karatma, tehdit ve işten çıkarmalar devam etmektedir.

En son 28 Ekim günü Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talebi ile İpek Koza Holding ve bünyesindeki şirketlere kayyum atanmasıyla, basına ve ifade özgürlüğüne yönelik ağır darbe gerçekleştirilmiştir.

Bir yandan Bugün ve Kanaltürk’ün ekranı karartılmış, yayını engellenmiş, öte yandan ise gazetelerin matbaadaki baskıları durudurularak açıktan bir sansür uygulanmıştır. Seçimlerden 4 gün önce gerçekleştirilen “kayyum” uygulaması, düşünce ve ifade özgürlüğü adına tek kelimeyle utanç vericidir.
 
Bugün de Cumhuriyet Gazetesine yönelik seçim arifesinde yapılan saldırı ihbarı tesadüf değil, planlı bir girişim ve özgür basının sesini boğmaya yöneliktir. Yaşanaları ibretle izliyor, sorumlularını lanetliyoruz.
 
HAMBURG BAŞKONSOLOSU FATİH AK’IN KEYFİ TUTUMUNU KINIYORUZ

Hamburg Başkonsolosu Mehmet Fatih Ak, basına yönelik tutumu ile Türkiye’de basına uygulanan keyfiyetin Hamburg’ta bir örneğini sergilemiştir.
 
Gerek 7 Haziran seçimleri sürecinde, gerekse de 1 Kasım seçimleri oy verme sürecinde, eleştirel haber yazan meslektaşlarımıza yönelik ayrımcı ve engeleyici tutumu kamuoyu tarafından bilinmektedir. 

 

En son geçtiğimiz Pazar günü YSK’nın 20 Ekim tarihli seçim genelgesi gözardı edilerek, Konsolosluğa girişine keyfi bir tutumla izin verilmeyen Hamburg Türk Basın Birliği ikinci Başkanı ve Avrupa Postası yayın yönetmeni Adil Yiğit’e uygulanan engellemeyi kınıyoruz.

Öte yandan konuyla ilgili Adil Yiğit’e yönelik “tekzip yayınlamadınız”, Alman “Taz” gazetesi muhabirine, “İsmini Akredite yaptırmadı” ve HTBB Başkanına ise ” Basın Kartı” göstermedi gerçekdışı iddiasını ileri sürerek, keyfi tutumunu sürdüren Fatih Ak’ın, basın mensuplarını töhmet altında bırakan yanıltıcı davranışlarına da acilen son vermesi çağrısında bulunuyoruz.
 
Basın mensupları üzerindeki her türlü baskılar son bulmalıdır.
 
Medya kuruluşlarına yönelik saldırı, yıldırma ve engelleyici tutumlar karşısında üç maymunları oynayan ve ‘susan dilsiz şeytanlar’ olmayacağız.
Süheyla Kaplan (HTBB Sekreteri ), Hüseyin Murat Dörtyol (Eski HTBB Başkanı), Mustafa Akpolat (HTBB Denetleme Kurulu Üyesi), Adil Yiğit (HTBB İkinci Başkanı)

About Mustafa Akpolat

Check Also

Resmi kayıtlara göre 111 kişinin hayatını kaybettiği Maraş Katliamı üzerinden 41 yıl geçti.

Maraş’ta 19-24 Aralık  1978  tarihlerinde kontrgerilla destekli sağcılar, çevre köy ve ilçelerden çağırdıkları silahlı grupların …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.