Cumartesi , 25 Mart 2023

HAMBURG ALEVİ DERNEĞİ 25. YILDÖNÜMÜNÜ KUTLADI

Almanya Alevi Birlikleri Federasyonuna bağlı Hamburg Alevi Derneğinin kuruluşunun yirmibeşinci yıldönümü vesilesiyle bir gece düzenledi. Etkinlikte sahne alan sanatçı Tolga Sağ annesi Yıldız Sağ’ın cenazesinde bağlama çalıp Alevi deyişi söylemesiyle ilgili olarak ‘ İyi ki annemi bu şekilde uğurlamışsız’ dedi.
Sağ’ın sahnede ‘ Annemi bağlama ile uğurlamamızın doğru olduğuna inandım. İçimizden ne geliyorsa onu yerine getirdik. Türkiye’de çekininilen şeylerin artık uygulanması gerektiğine inanıyorum. İyi ki annemi o şekilde uğurlamışız. Her ne kadar bazi gerici basında ‘ yanlış bir algı’ oluşturulmaya çalışıldıysa da toplumun büyük bir kesiminden olumlu tepki aldık’ şeklindeki sözleri yoğun alkış aldı.
alevi-dernegi
 Hamburg kentine ikinci kez geldiğini belirten Sağ ‘ Bazı şehirler insanda olumlu ya da olumsuz izler bırakır. Hamburg kenti bende iz bıraktı. Genç kuşakların burada Alevi kültürünü yaşamaları ve kültürlerine sahip çıkmaları ayrı bir coşku’ dedi.
 ‘1940’ların faşizmi neyse Erdoğan faşizmi de o’
Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu Başkanı Hüseyin Mat Alevilerin Almanya’da sahip olduklararı özgürlük ve hakların önemine değinerek ‘ Kolay olmadı. Yirmi beş yıl içerisinde Almanya’da Alevilerin bağımsız örgütlenmeleri sayesinde birçok kazanımlar elde edildi. Üniversitelerde Alevilik Kürsüsü var, okullarda Alevilik dersi var ve Aleviler burada yaşadığımız ülkede kendi kültürlerini rahatlıkla yaşayabiliyorlar. Türkiye’den de eşit yurttaşlık ve demokrasi talebimiz var. Almanya’da sahip olduğumuz kazanımlar Türkiye’deki kazanımların da öncüsü olmalı.Bu konuda çok bedeller ödedik ve bedel ödemeye de hazırız’ şeklinde konuştu.
Alevilerin Türkiye’de yoğun baskı altında olduklarına dikkat çeken Mat ‘ Yezid Tayyip sadece Alevilere değil, Kürtlere de baskı uygulamakta. Belediye Başkanlarını tutuklamakta. Barış isteyen akademisyenleri üniversitelerden atmakta. 1940 Nazi Faşizmi ne ise Erdoğan faşizmi de o’ dedi.
 
 ‘ALMAN EĞİTİM BAKANI : ‘ ALEVİLER ALMANYA’NIN PARÇASI
 Etkinlikte konuşan Hamburg eyaletinin Sosyal Demokrat Parti kökenli Eğitim Bakanı Ties Rabe ise Alevilerin Almanya’da entegrasyona kattıkları öneme değinerek ‘ Hamburg’da ilköğretim okullarına giden çocukların yüzde ellisi göçmen kökenli. Hamburg dünyaya kapılarını açan bir şehir. Farklı dilleri ve kültürleri içinde barındıran bir kentte Aleviler de kendi kültürlerini burada yaşamakta ve Alevi öğretisinin gereğini yerine getirmekteler. Kadın-erkek eşitliği, demokrasi ve hukuk devleti vs gibi konularda Aleviler bu topluma katkı sağlamaktalar. Her zaman radikalizmin karşısındayız. Radikalizme hiçbir şekilde müsamağa göstermeyeceğiz. Aleviler bu toplumun bir parçasıdır. Demokrasi, düşünce özgürlüğü, kadın-erkek eşitliği gibi konularda katkı sağladığınız için sizlere teşekkür ediyorum’ dedi.
 
Etkinliğin kültürel programında Türk Halk Müziğinin ustalarından Erdal Erzincan, Tolga Sağ, Mustafa Özarslan sahne alırken, Hamburg’dan Benjamın, Nilgün ve Malte Stück, Halk müziği korosu, seslendirdiği türkülerle davetlilere hoş bir gece yaşattı.
Süheyla Kaplan
ETKİNLİK FOTO: https://www.facebook.com/pg/G%C3%BCncel-Dergisi-363429786494/photos/?tab=album&album_id=10154759825121495

About Editör .

Check Also

8 Mayısta ırkçılık lanetlenecek, ırkçı terör kurbanları anılacak

Hamburg’da Ramazan Avcı İnisiyatifinin (RAİ) çağrısı üzerine oluşan birlik, 8 Mayısta”Hanau Her Yerde” başlığı altında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir