Cumartesi , 28 Ocak 2023

Halk oylamasının sonucu; Teleferiğe ”Hayır’

Hamburg-Mitte ilçesinde halk oylamasına katılan halkın yüzde 63,4’ü, Elbe Nehri üzerinde yapılmak istenen Teleferiğe ”Hayır” oyu kullandı.

Güncel/ Hamburg

Bir ticari eğlence firmasının ve teleferik üreticisi Doppelmayr firmasının kar amaçlı, St.Pauli semtinden, Elbe Nehri üzerinden geçerek, Müzikal Tiyatronun bulunduğu alana kadar yapmak istedikleri Teleferiğe, ilçe halkı, bazı partiler karşı gelmiş ve bir halk oylaması gerçekleştirilmişti. 24 Ağustos’ta gerçekleştirilen halk oylamasında yaklaşık 200 bin seçmeni olan Hamburg-Mitte ilçesinde, oylamaya katılım oranı yüzde 24,8 (50.081 seçmen) olarak gerçekleşti. Çarşamba günü açıklanan oylama sonuçlarına göre, oy kullanan halkın yüzde 63,4’ü Teleferiğe karşı ”Hayır” oyu kullanırken, yüzde 36.6’si ise ”Evet” oyu kullandığı belirtildi. Bu durumda sözkonusu Teleferik projesi hayata geçirilemeyecek.

Hamburg Korsanlar partisi yaptıkları açıklamda sonuçtan memnun kaldıklarını belirtiler.

Hamburg Korsan Partisi, ilçenin bir çok yerine yaptıkları Afişlerle, dağıtıkları bildiri ve açtıkları bilgilendirme masaları ile Teleferiğin yapımına karşı yaptıkları çalışmanın başarıyla sonuçlanmasından dolay memnun olduklarını belirterek, oylarını kulanan ve böylesi ticari amaçlı bir projeye hayır dedikleri için İlçe halkına ve çalışmalarına destek olan herkese teşekkür ettiklerini belirttiler.

Hamburg-Mitte Korsanlar Partisi Milletvekili Andreas Gerhold, ”Özel sektörün kar amaçlı yaptırmak istediği Teleferiğe karşı halkın ezici çoğunluğunun hayır demesini memnuniyetle karşıladıklarını belirterek, özellikle halk oylamasıyla halkın direk demokrasiyle, kendi iradesini yansıtarak haklarını savunmalarını anlamlı buluyorum” dedi.

Özel yatırımcı firmanın büyük paralar karşılığı yaptığı reklama karşın, halkın kendi kararını verebilmesi, gelecekte özel firmaların benzeri kar amaçlı projeler konusunda daha dikkatli olacaklardır. Bu aynı zamanda, halkın yönetime katılımı ve ilçe ile ilgili alınacak olan kararlarda halkın söz sahip olmasının ne kadar önemli olduğunuda gösterdi.

About Editör .

Check Also

8 Mayısta ırkçılık lanetlenecek, ırkçı terör kurbanları anılacak

Hamburg’da Ramazan Avcı İnisiyatifinin (RAİ) çağrısı üzerine oluşan birlik, 8 Mayısta”Hanau Her Yerde” başlığı altında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.