Perşembe , 9 Şubat 2023

HAKAN GÜNDAY´DAN DAHA

CananÖ

Canan Özel

”Babam bir katil olmasaydı, ben doğmayacaktım.’

Gaza, hayatını bu cümle üzerinde körleştirmiş 9 yaşında bir çocuk. Ve bu yaşında yaşamaması ve görmemesi gereken her şeyi yaşıyor. Babası insan kaçakçısı olan Gaza; ”evet, belki adım Gaza ama hiç intihar etmeyi düşünmedim. Sadece bir ara, hissettim!..”  Gaza çok zeki ve bir o kadar da sinsi bir çocuk ama en belirgin özelliği merhametsiz olması. ”Babam bir katil olmasaydı, annem beni doğururken ölmeyecekti.”

Bir gün babası karşısına oturup, artık kendisini insan ticareti işinde kalfa olarak kullanacağını söyler. Doğu ile Batı’nın insan ticaretinde köprü olan Türkiye’de yaşayan Gaza kan donduracak olaylar yaşar. ”Eğer gerçek bir hayat yaşamak istiyorsan, gerçekten de bir amacın olsun istiyorsan, önce ölüm korkusunu üstünden atacaksın! Ancak o zaman özgür olursun!”

Her şeyden nefret ediyor Gaza. İnsanları öldürenlerin O değil bizzat kendileri olduğunu söylüyor. Sadece bir kelimeden ibaret olduğunu anladığı devletten ve o devletle pazarlıkla evlerinin bahçesindeki su deposunda çürüttükleri hayatlardan ve o hayatların sahiplerinin diri kalabilmek için dünyanın en güzel kızını ona yem eden ve bir diğer hayatları gözden çıkaran göçmenlerden… Her şeyden ama her şeyden! En çok da garip şekilde onun tarafından önemsediği arzuladığı babasından, yani bu boktan hayatının sorumlusu Ahad´tan. Ama o yaşında da Ahad´ ın bu insan olmasında başka sebepler olduğunu da düşünüp kavrayacak kadar zeki.. İnsanlığın içinde debelendiği o bataklığı gözetleyen bir göz Gazâ. İçine doğduğu hayatın bir parçası olarak şahit olduklarından dehşete düşen, dehşete düştükçe dönüşen, ama dönüşmeye de direnen bir tanık. Yaptıklarının sorumlusu olarak o insanları düşünüyor. Onlar bu yolculuğa çıkmasa ne kendisi bunca kötülüğü yapmış olacaktı ne de onlar bunlara maruz kalacaktı. Bu, hayatta ona biçilmiş göreviydi, kendi seçimi değildi elbet hiçbirimiz gibi. Onlar kaçmasaydı Ahad bu işi yapmayacaktı ve Ahad insan kaçakçısı olmasaydı, Gaza birincisi olduğu okulunda okumaya devam edebilecek ve kendi yön verdiği bir hayatı olabilecekti. Ama madem ki ona bu rol verilmişti, O da hakkıyla yapmalıydı bunu. O yapmasa bir başkası da aynısını yapardı zaten. Ona, bunu yaşamak zorunda bırakanlar aslında kendileri de onun yerinde olsa aynısını yapacaklardı. Buna, onlara yaptığı oyunlarla emin olmuş ve daha da merhametsiz ve acımasız bir zalime dönüşmüştü. Fakat bu onu zaten rahatsız etmiyordu.

Siz bu cümleyi okurken, bir yerlerde insanlar, ülkelerindeki savaş, açlık ve yoksulluktan kaçmak için sonu zifiri bir yolculuğa çıkmaya hazırlanıyor, kimileri de o yolculukta karanlığa gömülüyor bile. Her gün artık umutları hayalleri için değil de fazladan bir soluk dahi olsa almak için bu dehşetin içine düşüyor insanlar. Kurtuluşlarını onlara bu kaderi yasatanlara bağlıyor ama ecellerine sarılıyorlar hayat diye. Ve bu yolculukta kimilerinin yolu Gaza´ların su deposuna düşüyor. ´Linç varsa birlik vardı. Birlik varsa kaos yoktu. Kaos yoksa ticaret vardı. Sonra da daha çok ilerleme. Geberene kadar ilerleyebilirdik artık´ diyor. Orada yaptığı işkenceler, onca insana çektirdiği acı ve sebep olduğu ölümlere rağmen okuyucu tarafından anlaşılıp affedilebiliyor. Hatta okuyan da Gaza´ya karşı şefkat gösterme isteği uyandırıyor Hakan Günday. Böylelikle daha gerçekçi bir baş kahraman yaratarak, inandırıcılığı da daha sıkı yakalıyor. Hem de Gazâ’nın 15 yılı üzerinden insanlık tarihindeki suçlara, acılara, öldürmelere, tecavüzlere, linçlere, hayatları diri diri toprağa gömen devlet eline… Kısacası her şeye lanet ederken, öyle yalın ve ‘iç’li cümleler kuruyor ki, her birinin altı çizilesi…

Daha, hiçbir kitabı boş denilmeyecek, 2000 yılında Kinyas ve Kayra ile edebiyata sağlam bir giriş yapan Hakan Günday´ın son kitabı. İlk kez Hakan Günday okuyacaklar için çok iyi bir başlangıç olabilecek bir kitap. Bir kitabını okumayla dahi dilini ve anlatımını benimseyecek ve bütün kitaplarını ayni şekilde okuyacağınız Hakan Günday´i.

daha-hakan-gunday

About Canan Özel

Check Also

Canan Uzerli’nin İçten gelen sesi’ni dinledik

Canan Uzerli ve müzik grubu 31 ekim pazartesi günü Hamburg “eigenarten” kültür festivalinde kapsamında  ”içten …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.