Pazar , 26 Mart 2023

Gürsel Tekin’e sorular; HDP ile koalisyon olabilir mi ? Seçim şaibelerine yapılan itirazlar kabul ediliyor mu?

CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin 7 Haziran seçimleri öncesi sorularımızı yanıtladı.

GURSEL TEKIN

Süheyla Kaplan

HDP ile ittifak iddialarıyla ilgili Tekin, “CHP’nin tek hedefi iktidar olmaktır. Farklı bir senaryo üzerine konuşmak bugün gereksiz” ifadelerini kullandı.

Tekin, Almanya Savcılığı’nın “casusluk” suçlamasıyla Erdoğan’ın eski danışmanı M. Gergerlioğlu ve iki zanlı hakkında başlattığı soruşturma ile ilgili ise “Herhangi bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının ‘yabancı bir ülke için istihbarat faaliyetinde bulunmak’ suçlamasıyla farklı bir ülkede yargılanması utanç vericidir” dedi.

İşte o söyleşi:

CHP sandık görevlilerinin yurtdışında tespit ettiği olumsuz durumlar var mi? Tespit edilen durumlar YSK’ya bildiriliyor mu? Bunlardan bir netice alınabilir mi?

Gürsel Tekin: Son 13 yılda gerçekleşen yaklaşık dokuz seçimde olduğu gibi, 7 Haziran’a yönelik güvenlik ve hile endişeleri ne yazık ki zirvede… Türkiye, her oyun son derece önemli olduğu, olası manipülasyonlarla farklı tabloların ortaya çıkabileceği bir seçim tecrübe edecek. Bu nedenle 7 Haziran seçimlerinin yurtiçinde ve yurtdışında en önemli halkası sandık güvenliğidir. Bu bağlamda, her sandıkta yurttaşlarımızın iradesini koruyabilmek adına bir dizi önlem aldık. Lakin yine de şaibeli durumlar tekerrür etmeye devam ediyor.

ŞAİBELERE YAPILAN İTİRAZLAR KABUL EDİLMİYOR

Oylama sürecinin başladığı günden itibaren hile haberleri de gelmeye başladı. Özellikle müşahitler konusunda büyük sıkıntılar yaşanıyor. Sadece parti temsilcileri değil bağımsız sandık görevlilerine de büyük zorluklar çıkartılıyor. Örneğin Almanya’nın bazı bölgelerinde sandık alanında müşahitler sandık kurulunun karşısında ve 2-3 metre uzakta bekletildiği, dolayısıyla sandık kurulu işlemleri hakkıyla gözetleyemediklerine dair haberler alıyoruz. Ancak yapılan uyarı, şikayet veya yazılı itirazlar resmi olarak hiçbir şekilde kabul edilmiyor.

Frankfurt kentinde oylarımızı emanet ettiğimiz bir sandık kurul başkanının sahte oy kullanmaya çalışırken yakalandığı haberleri basına da yansıdı. Olayın ardından CHP seçim komisyonu üyesi şikayet dilekçesi yazdı ve söz konusu kişinin görevden alınmasını talep etti. Böyle bir ortamda seçim güvenliğinden ve demokrasiden bahsetmek mümkün değil. Bu tür ucuz oyunlar Türkiye’nin zaten hasarlı olan uluslararası saygınlığına büyük zarar veriyor.

Yurtdışında kullanılan oyların Ankara’da sayılması normal mi? Bu uygulama dünyanın hiçbir ülkesinde yok. Yolsuzluklar in yurtdışında daha fazla olduğu söyleniyor. Örneğin Frankfurt’ta DITIB’e bağlı imam ikinci kez oy kullanırken yakalandı. Bu bütün ulusal medyada yer aldı. Uçak güvenliği vs. nasıl sağlanacak? Bütün kurumlar AKP hükümetinin elinde…

Gürsel Tekin: Eğer bir vatandaş, kullanacağı oyun güvenli bir şekilde yerine ulaşacağından emin olmazsa, oy kullanmaz. Seçim güvenliğine dair şüpheler ve kaygılar katılımı olumsuz yönde etkiler. Özellikle yurtdışına yaptığımız ziyaretlerde oyların nasıl sayılacağına güvenmediğini ve dolayısıyla oy kullanmayacağını söyleyen bir çok seçmenimizle karşılaştık. Bu güvensizliğin temel nedeni eşi benzeri görülmemiş bir sistemle oyların sayılmadan Ankara’ya getirilmesidir! Yurtdışında kullanılan oyların, Türkiye’ye gelişi sırasında, seyahat sürecini sadece YSK sağlıyor. Bu noktada, YSK’nın tarafsız ve bağımsız duruşu üzerine yorum bile yapamıyorum… Malumunuz geçtiğimiz günlerde, YSK tarafından sandıkları koruması için görevlendirilen temsilci İsviçre’den Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Almanya’daki seçim mitingine katılmaya, yanında sandıkların bulunduğu odanın anahtarı ile gitti! Bu kriz ise başka bir hileyi açığa çıkardı: YSK’nın 202/1 genelgesinin 41. maddesine aykırı olmasına rağmen odanın yedek anahtarı yapılmış meğer! 54 ülke ve 112 temsilcilikteki seçmenin iradesi kimlere emanet ediliyor merak içindeyiz.

Özetle, sadece taşınma süreci değil, tüm seçim süreci şaibeli. İktidar partisi dışında tüm siyasi partilerin uğraşlarına rağmen itirazlar reddediliyor, güvenliğin sağlanmasına yönelik talepler karşılanmıyor. Ne acıdır ki artık şaşıramıyoruz… Emeklinin, emekçinin rızkını ayakkabı kutularında çalanlar için, oy çalmak çocuk oyuncağı olsa gerek.

Yurtdışında özellikle CHP’li seçmenlerin katilim oranının az ve ilgisiz olmasının nedeni ne olabilir?

Gürsel Tekin: Bu yargıya varmadan önce seçim sürecini iyi irdelemek gerekir.

Oy kullanma sürecinin başladığı günden beri seçim hilelerine her gün bir yenisi ekleniyor. Yurtiçindeki hayali adreslere gönderilen seçmen kağıtları, Almanya’da bir imamın başkasının yerine oy kullanırken yakalanması, yurtdışındaki seçmenlerin oy kullanmak için sandık sandık dolaşmak zorunda bırakılması ve daha nicesi… Örneğin Almanya’nın Köln, Düsseldorf, Stuttgart gibi kentlerinde tam bir seçim kaosu yaşandı, yaşanıyor. “ysk.gov.tr”deki seçmen sorgulama sisteminden oy kullanma yerini öğrenen birçok vatandaş, seçim sandığının başında “Siz burada oy kullanamazsınız” diye uyarılıp başka kentlere ya da başka ülkelere yönlendiriliyor.

HALKIN İRADESİNE YAPILMIŞ BİR İHANET

Örneğin, Frankfurt’ta oy kullanması gereken CHP seçmeni V.B. isimli vatandaş, sandığa gittiğinde, sandık başkanı tarafından 3 saat uzaklıktaki Nürnberg Konsolosluğu’na yönlendirildi. YSK üzerinden yapılan sorgulamada ise bu kişinin oy kullanacağı yer olarak Frankfurt Başkonsolosluğu yazıyordu. Sonuçta seçmene yine de oy kullandırılamadı.

Hal böyle iken, sadece CHP’li seçmenlerin değil, diğer parti temsilcilerinin de seçimleri protesto etmesi doğal değil midir? Bu bizlere değil, halkın iradesine yapılmış bir ihanettir. Bu tür hileler ancak, halkın iradesine güvenmeyen, demokrasi değil, güç ve para aşkıyla seçime girenlerin aklına gelir.

ALEVİ OYLARI KİME GİDİYOR

AABF Başkanı Turgut Öker’in HDP milletvekili aday gösterilmesinin ardından Alevi dernekleri açıkça HDP’yi desteklediklerini açıkladılar. Alevilerin oyları HDP’ye mi gidiyor?

Türkiye Araştırmalar Vakfı eski Başkanı Faruk Şen’in hazırladığı rapora göre şu an itibariyle AKP ve HDP yurtdışında yarışıyor. Sizin tahmininiz nedir?

Gürsel Tekin: Daha önce de altını çizdiğimiz gibi, AABF’nin ve diğer Alevi örgütlerin kararlarına saygımız büyüktür. Bizler çoğunluğun demokrasisini değil, çoğulcu demokrasiyi tarihimiz boyunca savunduk. Bu nedenle, seçim barajı mağduru olan siyasi partilerin mecliste temsil edilmesi, özgürlükten ve eşitlikten yana olan örgütlerin temsilcilerini meclise taşıması bizleri mutlu eder.

Herhangi bir kimlik üzerinden oy tartışması yapmayı kişisel olarak doğru bulmuyorum. Kimliklerimiz önemlidir, hele ki iktidar hırsıyla sürekli kanatılıyorsa… Ancak oy verme davranışımızı bulunduğumuz sınıf belirlemelidir: Emekli miyiz, genç işsiz miyiz, ev işçisi miyiz, aktif istihdam piyasasında yer almayan bir kadın mıyız bunları bilip, siyasi partiler sorunlarımıza ne çözümler üretiyor bunları sorgulamalıyız. Bu bakış açısından yapılan bir değerlendirmede CHP’nin birinci parti olacağını göreceksiniz.

EKMELEDDİN İHSANOĞLU BİR HATA MIYDI

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde MHP kökenli Ekmeleddin İhsanoğlu’nun cumhurbaşkanı adayı gösterilmesi bir hata mıydı? Daha sonra MHP’den aday olmasının birçok sol çevreyi rahatsız ettiğine inanıyor musunuz?

Gürsel Tekin: Sayın Ekmeleddin İhsanoğlu değerli, Ortadoğu gibi bir coğrafyada kadının insan haklarını ve eşitliğini savunabilmiş bir diplomattır. Bizler bu özelliklerinden dolayı kendiyle çalışmaktan memnuniyet duyduk. Sayın İhsanoğlu’nun genel seçimlerdeki adaylığı ve cumhurbaşkanlığı adaylığı üzerinden karşılaştırmalı bir analiz yapmak doğru olmaz. Bu iki seçimin dinamikleri ve bağlamları birbirinden son derece farklıdır. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde, hangi ideolojiyi benimsemiş olursa olsun, toplumun tüm kesimlerine hitap edebilmek adına siyaset üstü bir tutum sergileyebilecek bir aday belirlemek son derece önemliydi.

Bu durumun sol çevreleri rahatsız ettiğini düşünmüyorum. Zira aksi bir adayın nelere mal olabileceğini bugün yaşayarak görüyoruz. Anayasanın defalarca ihlal edildiğine, cumhurbaşkanlığı makamının tüm saygınlığını yitirdiğine tanık oluyoruz.

HDP İLE KOALİSYON OLABİLİR Mİ

CHP-HDP olası bir koalisyona sıcak bakıyor musunuz? Olabilir mi?

Gürsel Tekin: Bizler Türkiye’nin tüm yurttaşlarına bir gelecek vizyonu sunduk. Emeklilerin, gençlerin, kadınların ve emekçilerin sorunlarına çözümlerimizi ortaya koyduk. Hakça bir düzen sözü verdik. İçinde bulunduğumuz süreçte tüm enerjimizi, kahvede, sokakta, kırda ve evde hayalini kurduğumuz düzeni yurttaşlarımıza anlatmaya ayırdık. CHP’nin tek hedefi iktidar olmaktır. Farklı bir senaryo üzerine konuşmak bugün gereksiz.

Erdoğan’ın Hürriyet gazetesini doğrudan hedef almasının ardından Türkiye’de gittikçe kötülesen basın özgürlüğü tehdit altına mi girecek?

Gürsel Tekin: Basın özgürlüğü, ifade özgürlüğü ve eleştiri özgürlüğü gibi haklar anayasal güvence altındadır. Tüm basın kurum, kuruş ve mensupları bu haklarını sorgusuz sualsiz, özgürce kullanabilmelidir. Ne yazık ki Türkiye’de demokratik rejimlerin vazgeçilmezi olan basın özgürlüğünden bahsedemiyoruz bile. Bir düşünün, Türkiye Cumhurbaşkanlığı sözcüsü Washington’da kendisine yöneltilen basın özgürlüğü sorusuna “Bir elde para, diğer elde güç. Bu çok karışık bir hikaye.” diye cevap verebiliyor! Uygarlık tarihi boyunca, özgürlükleri kısıtlayan, anayasayı ihlal eden hiçbir diktanın cezasız kaldığı görülmemiştir. Kimsenin şüphesi olmasın; Türkiye’yi ve basın özgürlüğünü utanılacak hale getirenler ve basını alenen tehdit edenler adalet karşısında elbet hesap verecektir.

“ERDOĞAN’IN İSTİHBARAT ÖRGÜTÜ”

Almanya Savcılığı “casusluk” suçlamasıyla Erdoğan’ın eski danışmanı (M. Gergerlioğlu) ve iki zanlı hakkında soruşturma başlattı ve bu iddianame bugün Alman medyasında yayınlandı. Erdoğan yurtdışı örgütlerinde resmi olmayan istihbarat mi yarattı? Bu yapılanma Türk-Almanya ilişkilerini nasıl etkileyecek?

Gürsel Tekin: Herhangi bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının “yabancı bir ülke için istihbarat faaliyetinde bulunmak’’ suçlamasıyla farklı bir ülkede yargılanması utanç vericidir. Hele de bu faaliyetlerin ülkenin cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “özel istihbarat örgütü” olarak kayıtlara geçmesine söyleyecek söz bulamıyorum.

Erdoğan’ın son dönemlerdeki açıklamalarına ve söylemlerine bakarak, bir paranoya halinde olduğu görmek mümkün. Bunun ülkenin itibarını zedeleyecek seviyeye ulaştığını görmek ise yüz kızartıcı… Böyle bir yapılanma sadece Türkiye- Almanya ilişkilerini değil, Türkiye’nin tüm dış ilişkilerini olumsuz yönde etkileyecektir.

MEVZU PARA OLUNCA HAVA CİVA…

Deniz Feneri Davası Alman medyasında “asrin davası” olarak görülürken Türkiye’de soruşturmanın sona erdirilmesini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Gürsel Tekin: Dava sürecini şöyle bir hatırlayalım: Soruşturmanın Türkiye ayağında soruşturmayı yürüten üç savcıya el çektirildi.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın kararıyla soruşturmayı yürüten savcılar görevden alındı. Sanıkların şikâyeti üzerine HSYK, görevden alınan savcılar hakkında inceleme başlattı. Başsavcı şüphelilerin şikâyeti üzerine başlatılan soruşturma kapsamında savcıların görevlerine son verdi. Ve daha niceleri…

AKP, demokrasinin tüm değerlerini ayaklar altına almaktan zerre kadar çekinmiyor. Adalet ilkesi, basın özgürlüğü, hukukun üstünlüğü… Mevzu para olunca hava civa… Daha önce de belirttiğim gibi, varsın bugün bu konuları hasır altı ettiklerini düşünsünler. Gün gelip de devran dönünce halkla hesap vermekten kaçamayacaklar.

31 Mayıs’ta yurtdışında oy kullanma işlemleri bitiyor. CHP seçmenine son mesajınız nedir?

Gürsel Tekin: Asla umutlarını kaybetmesinler! Ne ezenin ne ezilenin olmadığı, emeklinin, emekçinin, gençlerin, kadınların ve tüm yurttaşlarımızın insanca yaşayacağı hakça bir düzeni onlarla inşa edeceğiz! Türkiye’de yoksulluğu bitirip Türkiye’yi üreten Türkiye haline birlikte dönüştüreceğiz!

About Mustafa Akpolat

Check Also

Resmi kayıtlara göre 111 kişinin hayatını kaybettiği Maraş Katliamı üzerinden 41 yıl geçti.

Maraş’ta 19-24 Aralık  1978  tarihlerinde kontrgerilla destekli sağcılar, çevre köy ve ilçelerden çağırdıkları silahlı grupların …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir