Cumartesi , 25 Mart 2023

Gültan Kışanak, Ayla Akat Ata ve Fırat Anlı tutuklandı

Diyarbakır’da haklarında yürütülen soruşturma kapsamında 5 gün önce gözaltına alınan ve dün ilk kez avukatları ile görüştürülen Büyükşehir Belediye Eş Başkanı Gültan Kışanak ve Fırat Anlı, tutuklama istemiyle nöbetçi hakimliğe sevk edildi.

ayla-akat-ata-ve-firat-anli-tutuklandi

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eş Başkanı Fırat Anlı ve Gültan Kışanak ile KJA Dönem Sözcüsü Ayla Akat Ata sevk edildiği mahkemece “örgüt üyeliği” iddiasıyla tutuklandı.

Kışanak’ın avukatı Aktar: “Geç saatte tutuklanması bilinçli”

Gültan Kışanak ve Fırat Anlı’nın avukatlarından Mehmet Emin Aktar tutuklamaları BirGün’e değerlendirdi:

“Fırat Anlı’dan sonra Gültan Kışanak’ın tutuklanma kararı şaşırtmadı. Verilmiş bir karar vardı. Bunu nereden söylüyoruz. Anlı ve Kışanak ayrı ayrı soruşturmalardan aynı gün gözaltına alındı. Ayrı ayrı iddialar var ve farklı savcılar tarafından soruşturuldular. Ancak nihayetinde ikisi tutuklandı. Bu bize kararın yargı dışında bir yerden verildiğini işaret ediyor. Kışanak’ın geç saatte tutuklanması ‘yargılıyoruz’ görüntüsü vermenin ötesinde değildir.”

Evrensel’e konuşan Aktar, mahkeme çıkışında kısa bir açıklama yaptı. Aktar, Kışanak ve Anlı’nın “örgüt üyeliği” suçlamasıyla tutuklandıklarını belirterek daha mahkemeye çıkarılmadan hangi cezaevine konulacaklarının ayarlandığını iddia etti.

Aktar, “Biz müvekkillerimizin hangi cezaevine konulacağını öğrenemedik. Öğrendiğimiz kadarıyla haklarında tutuklama kararı verilmeden konulacakları cezaevi ayarlanmış” dedi.

Tanrıkulu: “Karar tamamen siyasidir”

CHP İstanbul Milletvekili ve hukukçu Sezgin Tanrıkulu, Kışanak ve Anlı’nın tutuklanmasını BirGün’e değerlendirdi. Gültan Kışanak’ın tutuklanma kararı çıkmadan evvel birçok yandaş yayın organının “Gültan Kışanak tutuklandı” diye haber geçmesini hatırlatan Tanrıkulu, kararın bir yargı kararı olmadığını ve alenen bir siyasi karar olduğunun ortada olduğunu vurguladı.

Tanrıkulu mahkemenin kararının siyasal olduğuna dair olan açıklamalarını şu sözlerle değerlendirdi: “15 Temmuz darbe girişiminden sonra Kışanak hakkında bir karar yok. OHAL’in ilanından sonra isnat yok. O zaman daha önce neden ifadelerini almadınız? Diyarbakır Adliyesi ile Büyükşehir Belediyesi arası uzak değil. Gider ifadelerini alırsınız. Bu insanlar görevleri başındadırlar. Kaçma şüpheleri yoktur. Tutuklama kararı tamamen siyasaldır”

Tanrıkulu’nun konuya dair attığı Tweet’ler de şu şekilde:

Gültan Kaşınak,Darbe komisyonunda AKP’nin siyasal sorumluluğunu ortaya koyan beyanda bulundu.
Ardından gözaltına alındı ve şimdi tutuklandı

Gültan Kaşınak’ta tutuklandı.
Kaçma şüphesi ve yeni bir suç isnadı yok.Serbest seçim hakkının ihlalinin siyasal sonuçlarını AKP hesapladımı?

Sorgu devam ederken derin adresler tutuklanma kararlarını yazıyordu.
Biliyoruzki bu kararlar, adliyede değil karanlık dehlizlerde verilir.

BDP’nin Batman eski Milletvekili Ayla Akat Ata tutuklandı

Diyarbakır büyükşehir Belediyesi eş başkanlarının gözaltına alınmasından sonra belediyenin önündeki protesto gösterisinde gözaltına alınan, BDP’nin Batman eski Milletvekili Ayla Akat Ata da çıkarıldığı savcılıkta sorgusundan sonra tutuklaması istemiyle sulh ceza hakimliğine sevk edildi.

KIŞANAK VE ANLI’NIN AVUKATINDAN AÇIKLAMA

Avukat Mehmet Emin Aktar, müvekilleri Kışanak ve Anlı’nın kendi istekleri doğrultusunda ifade verdiklerini belirterek şöyle dedi:

“İsteselerdi ifade vermeyebilirlerdi. Ancak her ikisi de istediği için emniyette ifade verdiler. Sayın Kışanak’ın ifadesini emniyet, Anlı’nın ifadesini ise avukatlar nezaretinde jandarma aldı. İfadelerinde ortaya herhangi somut bir delil ve belge konulmadı, sadece her iki müvekilimize, yaptıkları konuşmalar ile ilgili sorular yöneltildi.” (Kaynak:Birgün)

About Editör .

Check Also

8 Mayısta ırkçılık lanetlenecek, ırkçı terör kurbanları anılacak

Hamburg’da Ramazan Avcı İnisiyatifinin (RAİ) çağrısı üzerine oluşan birlik, 8 Mayısta”Hanau Her Yerde” başlığı altında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir