Çarşamba , 28 Eylül 2022

Gülsen Gülbeyaz’ın yeni romanı “Elsa’nın Vasiyeti” tanıtım ve okuma akşamı

Gülsen Gülbeyaz’ın birinci romanı ”İçsel yol”dan sonra, geçtiğimiz ay Favori yayınları tarafından yayımlanan ikinci kitabı “Elsa’nın Vasiyeti” adlı romanıda raflarda yerini aldı.

G_Gülbeyaz

Güncel / Hamburg

Yazar, çevirmen ve değişik sosyal alanlarda danışmanlık yapan Gülsen Gülbeyaz’ın, edebiyat, tiyatro ve müzikle iç içe geçmiş yaşımının yoğunluğu içerisinde yazdığı ve tanıtım bülteninde ”Katliamlar, sürgünler sonucu dünyanın dört bir yanına dağılan insanların ölmeden önceki son hesaplaşmaları….” cümlesiyle özetlenen ”Elsa’nın Vasiyeti” kitabı okuyucu ile buluştu.

Gülsen Gülbeyaz’ın, “Elsa’nın Vasiyeti” romanı, 25 Ekim 2015 tarihinde saat 15:00 te, Mut Theater’de,  yapılacak olan tanıtım ve okuma akşamıyla okurlarıyla buluşmaya devam edecek.  Moderasyonunu Oya Pervin Pelit’in yapacağı okuma akşamında, Enis Arslan’ Ney ve Haluk Demir ise Gitar eşliğinde kitap severlere müzük dinletisi sunacaklar.

Kitap Tanıtımı / Okuma
Yazar : Gülsen Gülbeyaz
Roman: ‘Elsa’nın Vasiyeti’
Katliamlar, sürgünler sonucu dünyanın dört bir yanına dağılan insanların ölmeden önceki son hesaplaşmaları…

Moderasyon: Oya Pervin Pelit
Müzik:  Enis Arslan(Ney), Haluk Demir(Gitar)

Tarih:    25 Ekim 2015, Pazar günü
Saat:    15:00
Yer:      MUT THEATER
Amandastraße 58 – 20357 Hamburg

 Şeyhmus Özzengin,  Gülsen Gülbeyaz’ın “Elsa’nın Vasiyeti” hakkındaki yorumu;
”Savaş ve savaş kurbanları konu alan bir roman.

Gülsen bir kez daha roman yazım yeteneğiyle; dünyanın bir çok yerinden bir araya getirdiği savaş kurbanlarını; ırkçılığın illet sonuçlarına kurban gidenleri, jenosid ve katliamlardan arta kalan kurbanları yabancı topraklarda, sürgünlerde bir araya getirerek, sıcacık avucun içine alarak şefkatle bize bu kurbanların yaşadıklarını sabırla anlatmaktadır.
Tek tek hikayelerin her biri bir roman olacak kadar zengin kurgularla yüreklere indirdiği bu insan, savaş ve ırçılık manzaralariyla insanı, insanlığı bir kez daha düşünmeye, utandırmaya ve unutmamaya davet ediyor(!)
Çünkü Gülsen Gülbeyaz, çok iyi biliyor ki işlenen insanlık suçları unutulmamalı. Tekrar edilmemesi için unutulmamalı ve cezasız kalmamalı. Unutulan her insanlık suçu, afedilen her insanlık suçu, yeni suçların işlenmesine davetiye çıkariyor. Onun için Gülsen bize diyor ki;
“23 Nisan’ı 24 nisan’a bağlayan gece, başta İstanbul olmak üzere bir çok Ermeni aydını tutuklanmiştı. Halkın yaşıyacağı korkunç trajediyi dünyaya anlatacak aydınlar, insanlık dışı işkencelerden geçirilip tek tek ortadan kaldırıldı.”
Evet, bu bir jenoside hazırlıktı; her soykırımda olduğu gibi burda da önce soykırıma uğrayacak halkı, sesinden, kulağından ve tarih kaydından yoksun bırakma amaçlanmiş..
Çünkü unutulursa ve hesabı sorulmazsa, yeniden potansıyel suç odağı olarak görev devam edecek..
Tıpkı ardından gelen Dersim ve Koçgiri ve daha daha….niceleri gibi…
Zevkle ve sabırla okunacak bir kitap..
Gülsen Gülbeyazı bu ders niteliğindeki eserinden dolayı kutluyorum ve yeni başarılar için çalışmalarının devamını diliyorum..
İyi ki varsın zulüme uğramiş mazlum ulusların sesi Gülsen Gülbeyaz..”

Gülsen Gülbeyaz, 1967 yılında İskenderun’da ikiz erkek kardeşiyle beraber dünyaya geldi. İlk, orta ve lise öğretimini burada tamamladıktan sonra AÖF İş İdaresi bölümünü okuduğu yıllarda, İstanbul ve Ankara’daki çeşitli yayınevlerinde dağıtımcı ve pazarlamacı olarak çalıştı. Almanca dil eğitimini Hamburg’ta tamamlayıp, sırasıyla Sosyal Pedagoji Yüksek Okulu’nu ve Özel Akademi WBA’da Sosyal Menajerlik eğitimini bitirdi.
Yirmi yılı aşan sosyal hizmet uzmanlığı yıllarında Hamburg’ta St. Pauli, Altona ve çevresinde Alman-Yabancı Buluşma Kurumu ve çeşitli çocuk yuvalarında çalıştı. Eimsbüttel Belediyesi Gençlik Dairesi’ne bağlı Interkültürel Kız Eğitim Merkezi ve Altona Belediyesi’nde Interkültürel Çocuk ve Aile kuruluşlarında yöneticilik yaptı. Alman Çocuk Koruma Birliğinin ‘Güçlü Anne-babalar güçlü çocuklar’ aile eğitim kurslarını iki dilde, Türkçe ve Almanca yönetti. Aile danışmanı olarak serbest meslek çalışan Gülbeyaz ayrıca Makam adlı müzik grubunda solistlik, Köln Film Akademisi için belgesel film çevirmenliği ve zaman buldukça Hamburg’ta yanınlanan Güncel dergisinde Eğitim-Kültür konulu köşe yazarlığı yapmaktadır.

icsel yol
Gülsen Gülbeyaz’ın birinci kitabı ”İçsel yol” tanıtım bülteninden; Hamburg’da bir hastanenin kadın hastalıkları kliniğinde yedi gün geçiren farklı din, kültü ve milletten beş kadının yaşamlarıyla yüzleşmelerinin hikâyesi… Yabancılardan korkan ve onlara karşı mesafeli duran Frau Adler’in; Alman annesiyle Kürt babası arasında kalan Suzan’ın; din taassubuna meydan okuyup ölümü göze alan Mısırlı Sabira’nın; yaşamını evlatlarına adayıp törelere baş kaldıran işçi Türkan’ın ve özürlü çocuğu uğruna kürtaja razı olan Çinli Mai-Lin’in içsel yolculuklarına beraber çıkmaya ne dersiniz?

elsa'nın vasiyeti

Elsa’nın Vasiyeti (roman) Tanıtım Filmi

Gülsen Gülbeyaz’ın ikinci kitabı ”Elsa’nın Vasiyeti” tanıtım bülteninden; Katliamlar, sürgünler sonucu dünyanın dört bir yanına dağılan insanların ölmeden önceki son hesaplaşmaları..

Gülsen1
Dergimiz yazarlarından Gülsen Gülbeyaz, Radyo Güncel’in Edebiyat – Müzik akşamı yayınına konuk olarak katılmış ve yeni kitabı ”Elsa’nın Vasiyeti” ile ilgili sohbet etmiştik.

About Mustafa Akpolat

Check Also

Resmi kayıtlara göre 111 kişinin hayatını kaybettiği Maraş Katliamı üzerinden 41 yıl geçti.

Maraş’ta 19-24 Aralık  1978  tarihlerinde kontrgerilla destekli sağcılar, çevre köy ve ilçelerden çağırdıkları silahlı grupların …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.