Perşembe , 9 Şubat 2023

Gülmen ve Özakça için Hamburg’da gösteri düzenlendi

Hamburg’da, açlık grevindeyken tutuklanan öğretim görevlisi Nuriye Gülmen ve sınıf öğretmeni Semih Özakça ile dayanışmada bulunmak ve AKP iktidarının Türkiye’de uyguladığı baskı, şiddet, tutuklama, işten uzaklaştırma ve tüm anti demokratik uygulamalara karşı bir gösteri düzenlendi.

Hamburg MİG-Zetrum’da, Avrupa Demokratik Haklar Federasyonu (ADHK) ve Avrupa Demokratik Kadın Hareketi (ADKH) tarafından başlatılan ve Almanya Türkiyeli İşçiler Federasyonu (ATİF)’in desteklediği 2 günlük daynışma açlık grevi sonrası düzenlenen gösteriye, değişik Alman örgütleri yanı sıra, Hamburg Hazıran Hareketi’de katılarak eyleme destek verdiler.

27 Mayıs cumartesi günü şehrin en işlek Caddelerinden Mönceberk Str. de düzenlenen mitingte, değişik örgüt ve kurumlar adına Almanca ve Türkçe yapılan konuşmalarda, özellikle 15 Temmuz sonrası devam eden sürek avı ile onbinlerce insanın işini kaybettiği, binlerce insanın tutuklandığı, ülkede bir faşist diktatörlüğün hüküm sürdüğü ifade edilerek, tüm bu uygulama ve politikalara karşı mücadele edileceği ifade edildi. Yıllarca devletin tüm imkan ve olanaklarını kullandırdıkları,  iktidar ortakları ve yol arkadaşları Gülen Cematine yönelik operasyonlar gerekçe gösterilerek, muhalif olan tüm kesimleri hedefleyen ve gittikçe artan devlet terörü ve şiddetine karşı sessiz kalınmaması gerektiği belirtildi.

Konuşmalarda, ”Deyim yerindeyse kendinden olmayan ve kendisine karşı olan tüm kesimlere yönelik bir sürek avı başlatmıştır. Özellikle 7 Haziran seçimleri süreciyle başlatılan ve 15 Temmuz sözde darbe girişimi sonrası fütursuzca arttırılan saldırılar ,uygulamaya koydukları OHAL ve KHK’larla birlikte başta Kürtler olmak üzere devrimci ,sosyalist ve ilericilere saldırıların artması,insanların sokak ortasında katledilmesi, alevi mahallelere saldırılması, eğitim emekçilerinin görevlerinden alınması, devrimci tutsaklara uygulanan baskı,aydın yazar gazetecilerin tutuklanması, halk tarafından seçilmiş belediye başkanlarının tutuklanması ve yerlerine kayyumların atanması, yine halk tarafından seçilen milletvekillerinin tutuklanması,demokratik dernek ve kurumların kapatılması ülkemizde var olan faşizmin geldiği boyutu göstermektedir.” görüşleri ifade edildi.

”Tekel ve gezi eylemleri gibi yaygınlaşmasını önlemek için gözaltına alınarak tutuklandılar”

Tek adam diktasinin hayata gecirilmesi icin anayasanin 18 maddesinin degistirilerek kuruldugu günden günümüze devam eden saldiri ,katliam ve olumleri yani özcesi var olan açık faşizmi meşrulaştırılarak yollarına devam etmekteler.

Bu haksız ve hukuksuzluğa karşı ülkenin çeşitli yerlerinde protestolar ve eylemler büyüyerek devam etmekte. Akademisyen Nuriye Gülmen ve Semih Özakçanın haklarını geri kazanmak için başlattıkları 120 gün boyunca Ankaranın Yüksel Caddesinde İnsan Hakları Anıtı önünde onlarca gözaltı ve işkencelere rağmen sessiz oturma eylemleri de bunlardan biri. Daha sonra işlerini geri istedikleri için mücadele yöntemlerini değiştirerek bedenlerini süresiz açlık grevine yatırdılar.Açlık grevlerinin 75.gününde sözde grevin ölüm orucuna dönüştürülmesi ,tekel ve gezi eylemleri gibi yaygınlaşmasını önlemek için gözaltına alınarak tutuklandılar. Şüphesiz korkuları yersiz değil ,dayanışma eylemleri ülkenin ve dünyanın her yerinde dalga dalga yayılarak büyümektedir. Son olarak ülkenin birçok yerinde Kaypakkaya anmaları öncesi ev baskınları yapılarak ve yapılan eylemliliklere saldırılarak birçok yoldaşımız ve dostumuz işkence yapılarak gözaltına alınmıştır.

Gösteride yapılan konuşmalarda, ”Gülmen ve Özakça’nın serbest bırakılması başta olmak üzere işlerinden uzaklaştırılan insanlarının işlerinin ve haklarının iade edilmesi, tüm anti demokratik uygulamalara son verilmesi talebi dile getirildi. Konuşmacılar, ”Bundan önce bu saldırılara karşı nasıl direnip mücadele ettiysek bugün de yaşanan baskı,zulüm ve ölümlere karşı direnerek ve mücadele ederek insanca bir yaşam için mücadeleyi yükselteceğiz . Bunun bilinciyle bulundugumuz her alanda yasanan bu baskı, zulüm ve ölümlere karşı mücadele alanlarında olacak ve bu köhne düzen yıkılana kadar mücadele edeceğiz. Bu bilinçle hakları ve gelecekleri için direnen başta eğitim emekçileri olmak üzere tüm ezilen halkların haklı ve meşru direnişlerini selamlıyoruz. Nuriye Gülmen ve Semih Özakça onurumuzdur!” görüşlerine yer verildi.

About Editör .

Check Also

8 Mayısta ırkçılık lanetlenecek, ırkçı terör kurbanları anılacak

Hamburg’da Ramazan Avcı İnisiyatifinin (RAİ) çağrısı üzerine oluşan birlik, 8 Mayısta”Hanau Her Yerde” başlığı altında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.