Cumartesi , 28 Ocak 2023

Gülmen ve Özakça için 20’şer yıl hapis talebi

Açlık grevindeyken tutuklanan Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın 20’şer yıl hapsi isteniyor. İki eğitimcinin tutuklanmasını savunan Çavuşoğlu, “Bu kişileri masum göstermek doğru değil” dedi.

Türkiye’de, Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile görevlerinden ihraç edilen akademisyen Nuriye Gülmen ve sınıf öğretmeni Semih Özakça hakkında 20 yıl hapis cezası isteniyor.

İşlerini geri almak için sürdürdükleri açlık grevinin 76’ıncı gününde tutuklanan eğitimciler, “örgüt üyeliği” ve “örgüt propagandası” yapmakla suçlanıyor.

Evlerine yapılan baskınlarla gözaltına alındıktan sonra haklarında tutuklama kararı çıkarılan Gülmen ve Özakça hakkındaki iddianame mahkemeye gönderildi.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianame, iki eğitimci hakkında daha önce açılan kamu davasının bulunduğu Ankara 19’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’ne birleştirme talebiyle iletildi.

İddianameye göre, “örgüt üyeliği” ve “örgüt propagandası” ile suçlanan Gülmen ve Özakça hakkında 20’şer yıl hapis cezası talep ediliyor. Açlık grevinin 78’inci gününde olan eğitimcilerin “DHKP-C ile bağlantılarının” olduğu öne sürülüyor.

Çavuşoğlu: Bu kişileri masum göstermek doğru değil

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İtalya’daki resmi temasları sırasında basın mensuplarının sorularını yanıtlarken, Gülmen ve Özakça’ya yönelik de açıklamada bulundu. Çavuşoğlu, “Sizin bahsettiğiniz, açlık grevini başlatan kişi DHKP-C terör örgütü üyesidir. DHKP-C de PKK ile birlikte terör faaliyetlerini sürdürmektedir. Terör örgütlerine üye olan ve aktif destek veren kimse karşılığını bulmalıdır” dedi.

Çavuşoğlu, “Bu kişileri masum göstermek doğru değildir” diyerek, terörle mücadele ile demokrasinin ayrılması gerektiğini belirtti. Dışişleri Bakanı, darbe girişimi sonrası Türkiye’de gerçekleştirilen tutuklamalara kendisinin ya da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın değil, yargının karar verdiğini ifade etti.

Gülmen ve Özakça, açlık grevini sürdürdükleri eve yapılan baskın sonucu Pazartesi sabahının ilk saatlerinde gözaltına alınmışlardı. Eğitimcilerin haklarında daha önce açılan kamu davası nedeniyle “örgüt üyeliği” ve “örgüt propagandası” yaptıkları şüphesiyle tutuklanmalarına karar verilmiş, gerekçede “tutuklanmamaları halinde, adaletin işleyişine zarar verecekleri” belirtilmişti.

OHAL kapsamında alınan KHK ile görevlerinden ihraç edilen Gülmen, Konya Selçuk Üniversitesi’nde öğretim üyeliği, Özakça ise Mardin’de sınıf öğretmenliği yapıyordu.

Kaynak: Deutsche Welle Türkçe

 

About Editör .

Check Also

8 Mayısta ırkçılık lanetlenecek, ırkçı terör kurbanları anılacak

Hamburg’da Ramazan Avcı İnisiyatifinin (RAİ) çağrısı üzerine oluşan birlik, 8 Mayısta”Hanau Her Yerde” başlığı altında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.